سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توسط یک جانباز در قم/

مجموعه اشعار خیام در قالب کتاب فرش به نمایش گذاشته شد

این کار تمام ابریشم بوده و دارای ۹۰ صفحه به صورت پشت و رو می‌باشد که از ۱۲ رنگ و تکنیک تذهیب و مینیاتور برای بافت آن استفاده شده است.
 مجموعه اشعار خیام در قالب کتاب فرش دستباف از آثار یکی از جانبازان هشت سال دفاع مقدس در نمایشگاهی در قم به نمایش گذاشته شده است.

بافنده این اثر در گفتگو با خبرنگار مهر در قم در خصوص مشخصات اثر «مجموعه اشعار خیام» در قالب فرش دستباف بیان داشت: این کتاب فرش در طول مدت سه سال در ابعاد ۴۵ در ۳۰ و به قطر ۲۳ سانتی متر و به وزن ۱۱ کیلوگرم بافته شده است.

مهدی رجب‌زاده اضافه کرد: این کار تمام ابریشم بوده و دارای ۹۰ صفحه به صورت پشت و رو می‌باشد که از ۱۲ رنگ و تکنیک تذهیب و مینیاتور برای بافت آن استفاده شده است.

وی در خصوص مشخصات جلد این کتاب فرش گفت: جلد روی این کتاب فرش، تصویر مقبره خیام، خط سیاه مشق و طرحی از آثار استاد فرشچیان نقش بسته است و در پشت جلد آن نیز شناسنامه اثر، بافنده شده است و در مجموع ۷۰ بافنده در تولید آن درگیر بوده‌اند.

این جانباز هشت سال دفاع مقدس همچنین خاطرنشان کرد: این اثر در سال گذشته نیز در جشن هزاره خیام در شهر نیشابور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت نمادین رونمایی شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به دیگر آثارش در زمینه فرش دستباف اشاره کرد و گفت: تولید فرش همراه نیز از آثاری است که برای اولین بار در کشور انجام شده است و این ایده در داخل نیز به عنوان یک اثر نوآورانه به ثبت رسیده است.

رجب‌زاده در توضیح اثر فرش همراه بیان داشت: فرش همراه به فرش‌هایی گفته می‌شود که به صورت پوشش بدنی از کلاه گرفته تا کفش بافته می‌شود و شامل اقلام مختلفی مثل کلاه، کفش، کمربند، کیف، دامن، کیف موبایل و... می‌گردد که از جنس ابریشم و از جمله صنایع دستی بی‌نظیر می‌باشد که می‌تواند برای خانم‌ها مورد مصرف داشته باشد و برای صادرات نیز کالایی مورد توجه است.

وی در ادامه به دیگر آثار ابداعی توسط خود اشاره کرد و ابراز داشت: فرش دستباف شب نما با رنگ فسفر که در روز نور را جذب و در شب منعکس می‌کند، فرش دستباف ۲ نما که از ترکیب دو نقشه بافته شده و از یک زاویه مکه مکره و از زاویه دیگر مدینه منوره را به تصویر می‌کشد، فرش دو طرف که از یک طرف تصویر ذکر صلوات و از طرف دیگر تصویر ذکر لااله الا الله، محمد رسول الله را به نمایش می‌گذارد و از دو طرف فرش به هیچ وجه گره‌های روی دیگر قابل مشاهده نیست و... از جمله این آثار است.

این هنرمند بافنده فرش دستباف در بخش دیگری از سخنان خود به برپایی بیست و پنجمین نمایشگاه فرش دستباف از آثارش اشاره کرد و افزود: در این نمایشگاه در مجموع ۷۰ طرح به نمایش گذاشته شده است و نمایشگاه‌های قبلی نیز علاوه در شهر قم در دیگر شهرهای کشور از جمله کیش، تهران و... همچنین کشورهای ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس برپا شده‌اند.

برپایه این گزارش بیست و پنجمین نمایشگاه فرش دستباف مهدی رجب‌زاده تا بیستم فروردین ماه جاری به آدرس قم، ۵۵ متری عماریاسر، کوچه شماره ۱۸، فرعی۱۲، کوچه شهید مشرفیان، نمایشگاه فرش دستباف برای بازدید علاقمندان دایر خواهد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠١-١٣٩٠, ١٧:۴٩

   

پر مبحث ترین ها