سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مديركل تعاون استان قم:

اختصاص 300 ميليارد ريال اعتبار به شركت‌هاي تعاوني فراگير و صنايع دستي

اين اعتبار از محل اعتبارات بند‌2 ماده 29 قانون اصلاح موادي از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي به اين بخش اختصاص داده مي‌شود.

مديركل تعاون استان قم گفت: 300 ميليارد ريال اعتبار به شركت‌هاي تعاوني فراگير و صنايع دستي اختصاص داده شد.

حميدرضا زرين چنگ امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به مصوبات هيئت دولت در سفر مقام معظم رهبري به استان قم اظهار داشت: براي بهبود وضعيت تعاوني‌ها مبلغ 300 ميليارد ريال در قالب اعطاي تسهيلات به شركت‌هاي تعاوني فراگير ملي با اولويت تعاوني‌هاي صنايع دستي و قالي‌بافي استان در سال‌هاي 89 و 90 به اداره كل تعاون استان اختصاص داده شده است.
وي با بيان اينكه اين اعتبار به صورت وجوه اداره شده در اختيار اداره كل تعاون قرار گرفته است، بيان داشت: اين اعتبار از محل اعتبارات بند‌2 ماده 29 قانون اصلاح موادي از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي به اين بخش اختصاص داده مي‌شود.
مديركل تعاون استان قم با اذعان به اينكه اين مبلغ از محل فروش كارخانجات و واحدهاي دولتي بوده كه به بخش خصوصي واگذار شده است، افزود: مقرر شد از محل فروش اين كارخانجات، اعتباري در اختيار اداره كل تعاون در قالب اعطاي تسهيلات به شركت‌ تعاوني‌هاي فراگير ملي با اولويت صنايع دستي و قالي‌بافي قرار بگيرد.
وي ادامه داد: در همين ارتباط مكاتبه‌اي با وزرات تعاون در خصوص مصوبات سفر به استان قم با ابلاغ اعتبارات رديف‌هاي متفرقه استاني صورت گرفته و طي پيگيري‌هاي مستمر استاندار، مدير برنامه‌ريزي و امور اقتصادي اداره تعاون و مسئولان ذي‌ربط مشخص شده اين اعتبارات هنوز به وزارت تعاون ابلاغ نشده است.
زرين‌چنگ با بيان اينكه در استان قم 34 تعاوني صنايع دستي وجود دارد، تاكيد كرد: در حال حاضر تعدادي از اين تعاوني‌ها به دليل كمبود نقدينگي فعاليت نمي‌كنند كه در سال جاري با اعطاي تسهيلات از آنها حمايت مي‌شود و تعاوني‌هاي صنايع دستي در رشته‌هاي مختلف مي‌توانند از اين اعتبارات استفاده كنند.
وي با اشاره به تعاوني‌هاي فراگير ملي استان قم گفت: تعاوني‌هاي فراگير ملي از 70 درصد افراد طبقات پايين جامعه با اولويت افراد زير پوشش كميته امداد امام خميني (ره) و بهزيستي و 30 درصد از سرمايه‌گذاران كه توان مديريتي و سرمايه‌گذاري در اين راستا را داشته باشند، تشكيل مي‌شود كه در ارتباط با اشتغالزايي و مشاركت در اين زمينه فعاليت مي‌كنند.
مديركل تعاون استان قم يكي از مشكلات تعاوني‌ها را كمبود نقدينگي عنوان كرد و بيان داشت: در تعاوني‌هايي كه مدت زيادي از عمر ماشين‌آلات آنها مي‌گذرد و نياز به تبديل ماشين‌آلات به مدل‌هاي بالاتر با توجه به پيشرفت تكنولوژي دارند، اين اعتبار يك تقويت و راهكار مناسب براي هر تعاوني است كه تاثير زيادي در بهبود شرايط تعاوني‌ها خواهد داشت.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠١-١٣٩٠, ٠٢:٢٧

   

پر مبحث ترین ها