سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری قم:

بوستان ویژه بانوان در قم راه اندازی می‌شود

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری قم با بیان اینکه ورزش همگانی در بوستان های قم توسعه یافته است افزود:‌اکنون در هشت بوستان قم ورزش همگانی به صورت مستمر و حرفه ای در حال انجام است و چهار بوستان نیز برای ورزش همگانی بانوان در نظر گرفته شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری قم از راه اندازی 2 بوستان ویژه بانوان در این شهر خبر داد.

محسن نصیری ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه در دنیای امروز شهرداری ها به رویکرد اجتماعی و فرهنگی توجه ای ویژه ای دارند بیان کرد: در این میان،‌ شهر قم با توجه به جایگاه خاص خود یکی از مهم ترین کلاشهرهای کشور است که باید به امور اجتماعی و فرهنگی توجه ویژه ای را داشته باشد.

وی با اشاره به تدوین سند چشم انداز در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی در سال گذشته افزود:‌ سند چشم انداز در سه محور به صورت اقدامات کوتاه مدت،‌میان مدت و بلند مدت تدوین شده است.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری قم ادامه داد:‌ با توجه به این سند توسعه و ارتقای فرهنگ شهروندی از اهمیت بسیاری برخوردار است و از اساسی ترین وظایف این معاونت به شمار می آید.

گسترش فرهنگ اسلامی در دستور کار شهرداری

وی اضافه کرد: گسترش فرهنگ دینی و همچنین گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز با توجه به ویژگی خاص این شهر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

نصیری گفت:‌ معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری قم در موارد بسیاری از جمله در گسترش فرهنگ اسلامی به عنوان الگویی برای دیگر شهرها محسوب می شود.

وی بیان کرد:‌ در توسعه فرهنگ شهروندی اولین فرایند توسعه اخلاق شهروندی و یکی از ریشه ای ترین اقدامات در شهرها اخلاق مداری و قانونی مداری می باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری قم با اشاره به اینکه توسعه فرهنگ مشارکت در اداره شهر در دستور کار شهرداری قرار دارد افزود:‌در این راستا NGO ها و تشکیلات محله ای به منظور گسترش فرهنگ شهروندی و مشارکت شهروندان در اداره شهر تشکیل خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ باید برای فرهنگ سازی از ظرفیت های امکان عمومی که محلی برای تجمع شهروندان است نیز استفاده شود.

فعالیت شهرداری در زمینه توسعه گردشگری درون شهری

نصیری با اشاره به لزوم توسعه گردشگری در قم افزود: شهرداری قم در زمینه گردشگری درون شهری برنامه ریزی لازم را داشته است اما در زمینه گردشگری برون شهری باید شرایط لازم فراهم آید تا موجب توسعه فرهنگی و اقتصادی در شهر قم شود.

وی بیان کرد:‌ شهرداری قم در راستای گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با نهاد کتابخانه ها همکاری داشته است که سال گذشته این اقدام متاسفانه با مداخله نهاد کتابخانه های عمومی کشور با چالش هایی مواجه شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری قم در خصوص اقداماتی که برای بانوان انجام شده است افزود:‌ با مساعدت شهردار قم دفتر امور بانوان در شهرداری تشکیل شده است.

وی ادامه داد: اکنون بوستان نرگس ویژه بانوان است اما در آینده 2 بوستان دیگر ویژه بانوان که یکی در حد فاصل میدان آزادگان و میدان 72 تن و دیگری در منطقه 2 واقع شده است نیز به این بوستان اضافه می شوند.

راه اندازی سرای بانوان در پنج نقطه از قم

نصیری با اشاره به راه اندازی سرای بانوان در محلات افزود:‌ سوله های بحران شهرداری در پنج نقطه از شهر قم به مجتمع های فرهنگی و ورزشی تبدیل خواهد شد و سرای بانوان در آن ها در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد:‌کمیته بانوان نیز در به منظور ارائه خدمات شایسته به بانوان به زودی تشکیل خواهد شد.

اجرای ورزش همگانی در هشت بوستان قم

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری قم با بیان اینکه ورزش همگانی در بوستان های قم توسعه یافته است افزود:‌اکنون در هشت بوستان قم ورزش همگانی به صورت مستمر و حرفه ای در حال انجام است و چهار بوستان نیز برای ورزش همگانی بانوان در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه سلامت روحی و جسمی شهروندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است افزود: فرهنگسرای سلامت در گذشته راه اندازی شده بود که به دلیل نبود نیروی متخصص کارکرد خود را از دست داده بود اما اکنون در حال پیگیری برای احیای این فرهنگسرا هستیم.

نصیری بیان کرد: ‌نخستین مرکز مشاوره روانشناسی اسلامی با همکاری شهرداری در قم راه اندازی شده است.

وی گفت: به منظور گسترش فرهنگ شهروندی در میان کودکان برنامه ویژه ای در نظر گرفته شده است تا مهدهای کودکی که دوره های آموزشی فرهنگ شهروندی را در دستور کار خود قرار می دهند از تخفیفات ویژه شهرداری بهره مند شوند.

معاون شهردار قم با اشاره به فعالیت کمیته فرهنگ شهروندی بیان کرد: این کمیته پس از آسیب شناسی با انجام اقدامات تبلیغی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی گام بر می دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠۶-١٣٩٢, ١٢:٣٧

   

پر مبحث ترین ها