سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با حضور احمدی‌نژاد در قم:

بزرگ‌ترین بلوار معنوی جهان اسلام افتتاح شد

شهردار قم: به جرأت می‌توان گفت پروژه معنوی حرم - جمکران یکی از مهمترین و بزرگترین پروژه‌های یک قرن اخیر در شهر مقدس قم است که البته افتتاح این پروژه، پایان بخشی از عملیات و شروع بخشی دیگر است که از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.
بلوار پیامبر اعظم(ص)، بزرگ‌ترین بلوار معنوی جهان اسلام، با حضور رئیس جمهور در قم افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

مراسم افتتاح بلوار پیامبر اعظم(ص)، بزرگ‌ترین بلوار معنوی جهان اسلام که حرم کریمه اهل بیت(ع) را به مسجد مقدس جمکران متصل می‌کند، شامگاه پنجشنبه با حضور دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور در قم برگزار شد.

در این مراسم که در بخش میانی بلوار پیامبر اعظم(ص) برگزار شد، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه کشور و امام جمعه قم، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س)، کرمرضا پیریایی استاندار قم، محمد دلبری شهردار قم، نمایندگان قم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران استانی و کشوری حضور داشتند.

رئیس حمهور در مراسم افتتاح بلوار پیامبر اعظم(ص) گفت: بلوار پیامبر اعظم(ص) جزو بزرگ‌ترین پروژه‌های کشور به شمار می‌رود، که هم به لحاظ معنوی، هم مادی و هم اجرایی بسیار مهم است.

دکتر محمود احمدی نژاد اضافه کرد: بلوار پیامبر اعظم (ص) از طرفی حرم مطهر حضرت معصومه(س) و از طرفی دیگر مسجد مقدس جمکران این دو قطب دلربایی از ملت ایران، موحدان و عدالت‌طلبان را به یکدیگر متصل می‌کند.

رئیس جمهور عنوان کرد: این پروژه مربوط به ۱۸ سال گذشته است و آن زمان که ما در شهرداری تهران بودیم مصوبه‌ای برای اجرای این پروژه وجود داشت اما شورای اسلامی شهر قم مطرح کرد که این پروژه را خودمان اجرایی می‌کنیم و ما هم با این امر موافقت کردیم و در این راستا کمک‌هایی در حد توان خود به اجرای آن نجام دادیم.

وی ادامه داد: بنده در عرصه‌های مختلف اجرایی کار کردم و می‌دانم آزاد کردن هفت کیلومتر مسیر در یک بافت قدیمی شهری و به عرض ۳۰۰ متر چه کار سنگین و عظیمی است، چرا که آزاد کردن هر یک متر از این پروژه مسائل حقوقی و اجرایی زیادی به دنبال دارد که با همت بلند مسئولان قم و حمایت علما باعث شد که این مسیر باز شود و فاز اول آن به بهره برداری برسد.

مسیر ولایت

حجت‌الاسلام سیدمحمد سعیدی نیز در سخنانی با تقدیر از تلاش‌های همه مسئولان و کسانی که در به ثمر نشستن این پروژه مشارکت داشتند به خصوص رئیس جمهور اظهار داشت: با اجرای بلوار پیامبر اعظم(ص) ، دو حرم بزرگ و مقدس به یکدیگر پیوند خورده است که می‌توان این مسیر را مسیر ولایت نامگذاری کرد.

امام جمعه قم، با ابراز خرسندی از افتتاح بلوار پیامبر اعظم(ص) گفت: امید است این بلوار معنوی که در واقع مسیر ولایت است برای همه مردم شهر مقدس قم و همچنین زائران حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجدمقدس جمکران مایه خیر و برکت باشد.

بزرگترین پروژه‌ یک قرن اخیر در شهر مقدس قم

محمد دلبری شهردار قم نیز در این مراسم گفت با الطاف الهی و با عنایت خاصه حضرت ولی عصر(عج) و کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) این پروژه پس از گذشت حدود 18 سال انتظار امروز در این ایام مبارک به بهره برداری رسیده و پذیرای قدوم مبارک زائرین عزیز است.

دلبری تصریح کرد: به جرأت می‌توان گفت پروژه معنوی حرم - جمکران یکی از مهمترین و بزرگترین پروژه‌های یک قرن اخیر در شهر مقدس قم است که البته افتتاح این پروژه، پایان بخشی از عملیات و شروع بخشی دیگر است که از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.

شهردار قم بیان داشت: طرح اتصال و راه مواصلاتی حرم مطهر حضرت معصومه(س) به مسجد مقدس جمکران توانسته است گره گشای بسیاری از مشکلات و بر طرف کننده انبوهی از دغدغه‌های مردم عزیز و مسئولان بوده و جاذبه‌ای موثر برای آسایش زائرین و مجاورین آن حضرت باشد.

مشخصات پروژه بلوار پیامبر اعظم (ص)

بلوار پیامبر اعظم (ص) در زمینی به مساحت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع از حرم حضرت فاطمه معصومه (س) آغاز و تا مسجد مقدس جمکران ادامه می‌یابد.

طراحی بلوار بر اساس یک مسیر کاملا مستقیم به طول ۷ کیلومتر و عرض ۳۰۰ م‌تر، در بر گیرنده خیابان‌های منشعب به بلوار پیامبر اعظم (ع) به صورت تقاطعات غیر همسطح می‌باشد.

طراحی مسیرهای پیاده رو با عرض ۱۸ متر در هر دو طرف بلوار با استفاده از آخرین استانداردهای شهرسازی، اجرای نیمی از پروژه به عنوان فضای سبز، ایجاد کاربری‌های فرهنگی، اقامتی و گردشگری از برنامه‌هایی است که در این پروژه اجرایی خواهد شد.

در بلوار پیامبر اعظم (ص)، بالغ بر ۱۷۰ هزار متر مربع کاربری اقامتی و همچنین ۱۸۰ هزار متر مربع کاربری پارکینگ مکانیزه طبقاتی و سطحی و بیش از ۲۰۰ هزار متر مربع به کاربری فرهنگی و آموزشی اختصاص خواهد یافت.

عملیات اجرایی این پروژه در سال ۷۴ آغاز شد و در سال ۸۶ با تشکیل سازمان توسعه و عمران کلیه عملیات اجرایی این طرح به این سازمان واگذار شد.

به منظور تامین اعتبار این پروژه فراملی، در سال ۸۶ پیشنهاد فروش اوراق مشارکت این طرح با موافیت رئیس جمهور اجرایی شد و روند عملیاتی شدن این پروژه سرعت خوبی گرفت که در ‌‌نهایت در سال ۸۸، مبلغ ۴ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت این طرح با نرخ سود ۱۶ درصد عرضه شد و در عرض کمتر از یک هفته تمامی اوراق به فروش رفت که در ‌‌نهایت در نیمه شعبان امسال با تلاش مجموعه شهرداری قم، بلوار پیامبر اعظم (ص) بازگشایی و در اختیار زائران و مجاوران قرار گرفت که این امر موجب کاهش چشمگیر ترافیک در مسیرهای ورودی و خروجی مسجد مقدس جمکران شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠۴-١٣٩٢, ٠۵:٠٧

   

پر مبحث ترین ها