سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اختلافات در جامعه باید مدیریت شود

امام جمعه قم بر لزوم حل اختلافات در جامعه تأکید کرد و گفت: اختلافات در جامعه باید مدیریت شود.
حجت الاسلام سید محمد سعیدی قبل از ظهر دوشنبه در دیدار با شورای فرماندهی سپاه علی بن ابی طالب(ع) و اعضای ستاد برگزاری یادوراه سرلشگر پاسدار شهید مهدی زین الدین و شش هزار شهید استان قم بر لزوم کنار گذاشتن اختلافات در جامعه و پرهیز از نزاع به خصوص در بخش‌های حساس جامعه تأکید کرد و گفت: باید سعی شود تا اختلافات در جامعه مدیریت شود و نباید گذاشت این اختلافات به جنگ و نزاع تبدیل گردد.

وی با اشاره به این که اغلب اختلافات در بخش‌های مختلف جامعه مربوط به اختلاف سلیقه‌ها است، اظهار داشت: گاهی این اختلافات آن قدر جزئی است که انسان از بیان و نقل آنها شرمنده می‌شود، از طرفی نیز افرادی هستند که به این اختلاف نظر و سلیقه‌ها دامن می‌زنند و این مسئله به خصوص در عرصه‌هایی که برای نظام حساس است به هیچ وجه قابل قبول و پذیرفته نیست.

اختلاف سلیقه‌ها نباید به نزاع تبدیل شود

امام جمعه قم با بیان این که باید از اختلاف نظر‌هایی که در مورد ایام مختلف سال مثل روز عرفه و یا عید فطر وجود دارد درس بگیریم، خاطرنشان کرد: مثلا در کشور عربستان و ایران با اینکه دو سرزمین از نظر جغرافیایی در کنار یکدیگر قرار دارند اما این اختلاف روز باعث درگیری و نزاع دو ملت نمی‌شود و این را البته مدیون وجود علما، مراجع، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب هستیم که این اختلافات به برکت آنان مدیریت شده است.

وی اضافه کرد: این نکته آموزنده‌ای است که وقتی اختلاف نظر در مورد اساسی‌ترین مسائل دینی نظیر عرفه که به عنوان رکن حج وجود دارد، در این سطح وسیع و به این خوبی مدیریت می‌شود.

امام جمعه قم افزود: اگر اختلافات در سطح جامعه مدیریت نشود، البته این اختلافات در وهله اول اصلا نباید وجود داشته باشد ولی حال که وجود دارد باید به شکل قابل قبولی مدیریت شود تا به نزاع و درگیری منجر نشود و ما نیز امیدواریم تا با ظهور امام زمان(عج) اختلافاتی که در مورد ایام و مناسبت‌ها وجود دارد برطرف شود.

وحدت در همه نیروها باید حفظ شود

سعیدی همچنین خاطرنشان کرد: باید از نزاع و چند دستگی مخصوصا در نهادهای حساس جامعه به شدت پرهیز کرد و باید وحدت در تمام نیروها حفظ شود تا نیرو و وقت بیهوده به هدر نرود و در راه سازندگی مصرف شود.

وی در جمع اعضای شورای فرماندهی سپاه علی بن ابی طالب(ع) مهمترین افتخار بسیجیان و سپاهیان را جامعه عمل پوشاندن به مطالبات رهبری عنوان و تصریح کرد: برگزاری حلقه‌های معنوی و طرح صالحان، برنامه‌های بسیار ارزنده‌ای است که باید در سپاه پاسداران دنبال شود همچنین باید سعی شود برنامه‌های تفسیر قرآن و استفاده از اساتید حوزه نیز در برنامه‌ها گنجانده شود تا قرآن از مهجوریت بیرون آید.

بصیرت و غیرت مهمترین ویژگی بسیجیان باشد

امام جمعه قم بصریت و آشنایی دینی و داشتن غیرت را از مهمترین ویژگی‌های بسیجیان دانست و بیان داشت: این دو عنصر را باید در کنار یکدیگر داشته باشید تا بتوانید به خوبی به وظایف خود عمل کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٨-١٣٨٩, ٢٠:٠۶

   

پر مبحث ترین ها