سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برداشت آب ازسد 15 خرداد قطع شد

تا قبل از بحران خشكسالي سد 15 خرداد 70 درصد آب شهر قم را تامين مي‌كرد و به عنوان اصلي‌ترين منبع تامين آب اين شهر به شمار مي‌رفت.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان قم از قطع برداشت آب از سد 15 خرداد به عنوان اصلي‌ترين منبع تامين آب قم خبر داد و گفت: اين در حاليست كه تا قبل از بحران خشكسالي در استان 70 درصد آب شهر قم از سد 15 خرداد تامين مي‌شد.

به گزارش روابط عمومي شركت آب و فاضلاب استان قم، مهندس عبدالحميد توكلي ‌بينا با اشاره به كاهش شديد ذخيره آب سد 15 خرداد اظهار داشت: هم‌اكنون سد 15 خرداد كه ظرفيت 200 ميليون مترمكعب آب را داراست كمتر از 12 ميليون متر‌مكعب آب در خود جاي داده است كه از اين ميزان تنها 4 ميليون متر‌مكعب آن با روش غير متعارف و به صورت پمپاژ قابل برداشت است.
وي با بيان اينكه هم‌اكنون برداشت آب از سد 15 خرداد كاملا قطع شده است، اظهار داشت: اين در حاليست كه تا قبل از بحران خشكسالي سد 15 خرداد 70 درصد آب شهر قم را تامين مي‌كرد و به عنوان اصلي‌ترين منبع تامين آب اين شهر به شمار مي‌رفت.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان قم همچنين تصريح كرد: ميزان فعلي آب موجود سد 15 خرداد به عنوان يك ذخيره استراتژيك باقي مي‌ماند تا در صورت لزوم و مواقع بحراني از آن استفاده شود.
وي خاطرنشان كرد: هم‌اكنون آب مورد نياز شهر قم صد در‌صد از طريق منابع زير‌زميني به ويژه چاه‌هاي داخل رودخانه قمرود، چاه‌هاي منطقه علي‌آباد و چاه‌هاي جديد‌الحفر تامين مي‌شود و يكي از دلايل افزايش شوري آب در قم هم افزايش برداشت از منابع آب زيرزميني است.
توكلي‌بينا با اشاره به برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در آبفا به منظور مهار بحران آب در قم اظهار داشت: حفر و تجهيز بيش از 20 حلقه چاه، مديريت فشار شبكه از طريق كنترل از راه دور و اقدامات فرهنگي و آموزشي از جمله اطلاع‌رساني و گسترده در سطح شهر در خصوص كم‌آبي و تببين راه‌هاي استفاده صحيح از آب و اصلاح الگوي مصرف و همچنين اجراي برنامه‌هاي آموزشي در تمام مدارس ابتداي و مهد كودك‌هاي شهر از جمله اين اقدامات است.
وي تاكيد كرد: با اقدامات مديريتي، فني و فرهنگي صورت گرفته و همكاري صميمانه مسئولان استان به ويژه استاندار محترم و مردم شريف قم، توانستيم از بروز مشكلات ناشي از بحران كم‌آبي در قم جلوگيري كنيم و از تابستان گرم امسال عبور كنيم.
مديرعامل شركت آب وفاضلاب استان قم در عين حال تاكيد كرد: با توجه به پيش‌بيني‌هاي صورت‌گرفته، نزولات آسماني در سال آبي جاري نيز كمتر از شرايط نرمال است و با توجه به ادامه خشكسالي در استان، لازم است تا شهروندان در استفاده بهينه از آب توجه لازم را داشته باشند و از مصارف غير ضروري خودداري كنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٨-١٣٨٩, ١۴:٠٧

   

پر مبحث ترین ها