سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مجلس اختیار انتخاب رئیس بانك مركزی را از رئیس جمهور گرفت

رویای دیرین مجلس برای استقلال بانك مركزی بالاخره محقق شد و بزرگترین منبع پولی كشور از دولت منتزع شد.
ه نوشته خبر رای مجلس به استقلال بانك مركزی قطعا به یكی از موارد اختلافی میان دو قوه در روزهای آتی بدل خواهد شد. چرا كه نه تنها ریاست رئیس‏جمهور بر مجمع عمومی بانك مركزی را لغو كرد بلكه حتی او را از عضویت در این مجمع نیز خارج نمود.

ضربه مهلك‏تر مجلس به منویات دولت در مدیریت بانك مركزی آن بود كه حتی اختیار انتخاب رئیس این بانك را نیز از رئیس جمهور گرفت. اقدامی كه به گفته مهرداد لاهوتی عضو كمیسیون عمران، پاسخی بود به تغییر سه باره رئیس بانك مركزی (شیبانی، مظاهری و بهمنی) در دو دولت محمود احمدی‏نژاد. بر اساس مصوبه مجلس، رئیس‏جمهور از این پس تنها حق تنفیذ حكم ریاست بانك مركزی را خواهد داشت در حالی كه تا پیش از این راسا او را انتخاب و عزل می‏كرد.

رویای استقلال بانك مركزی دوبار در مجلس هفتم، جامه طرحی از سوی نمایندگان پوشید اما رای نیاورد و در مجلس هشتم هم باردیگر از سوی غلامرضا مصباحی‎مقدم مطرح شد اما این بار به تدوین طرح هم نرسید كه در صحن علنی مجلس مطرح شود.

شاید نه او و نه محمدرضا باهنر كه از طراحان اصلی استقلال بانك مركزی در دو مجلس هفتم و هشتم بودند، هرگز تصور نمی‏كردند كه در قالب تصویب برنامه پنجم این فرصت مهیا شود تا بانك مركزی را از دولت منتزع كنند. اما ماده 80 این لایحه كه دولت طی آن خواستار تمدید وضعیت كنونی نحوه مدیریت بانك مركزی شده بود، آبی شد در آسیاب استقلال بانك مركزی. در حالی این استقلال در همهمه‏های نمایندگان در صحن علنی جلسه امروز عصر مجلس رای آورد كه حتی كمیسیون تلفیق هم نتوانسته بود، نظرش بر استقلال بانك مركزی را در قالب اصلاح لایحه برنامه پنجم، در آن بگنجاند. پیشنهادی كه دال بر حضور مستقیم روسای سه قوه در مجمع عمومی بانك مركزی و اقتصاددانان منتخب سه قوه بود و ریاست رئیس‏جمهور بر این مجمع را نیز برمی‏تابید. این پیشنهاد از سوی موسی‎الرضا ثروتی در جلسه امروز مطرح شد ولی رای نیاورد. در این اثنی كسی تصور نمی‏كرد كه پیشنهاد باهنر كه بسیار غیرمنعطف‎تر از پیشنهاد تلفیق بود، مصوب شود.

مهمترین ویژگی پیشنهاد باهنر، فراهم اوری حضور نمایندگانی از بخش خصوصی(رئیس اتاق بازرگانی و صنایع) در مجمع عمومی بانك مركزی و اقتصاددانانی بود كه از سوی رئیس‌جمهور معرفی شده و باید با رای مجلس انتخاب شوند. اتفاقا همین ویژگی‏ها بود كه ان‎قلت‏های رئیس كل بانك مركزی برای پذیرش استقلال آن را به دنبال داشت وگرنه محمود بهمنی كه علی الظاهر باید جانب دولت را در جلسه مجلس می‏گرفت، خود با استقلال این بانك موافق بود. او كه می‎گفت «اگر همین نیمچه استقلال را هم نداشتم، امروز شرایط دیگری داشتیم» در تایید تلاش نمایندگان افزود: « اگر استقلال بانك مركزی كامل شود، ما هیچ دلیلی نداریم كه جزء 43 كشور اول دنیا نباشیم». البته موافقت وی مشروط بر این بود كه انتخاب رئیس كل بانك مركزی از سوی نمایندگان بخش خصوصی نباشد و اساسا این افراد در مجمع عمومی یك نهادی كه فی‏ذاته دولتی است، عضویت نداشته باشند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٨-١٣٨٩, ١٢:٣٧

   

پر مبحث ترین ها