سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم خبر داد

شناسایی بیش از 20 گونه آبی در قم

در حال حاضر سه تالاب در استان قم وجود دارد که حوض سلطان با 38 هزار متر مربع و دریاچه نمک با 50 هزار متر مربع مساحت در استان قم از مهم‌ترین آنها هستند اما با توجه به خشکسالی‌های پی در پی این تالاب‌ها خشک شده‌اند و گونه‌های زیستی آنها به حداقل رسیده‌ است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست قم از شناسایی بیش از 20 گونه آبی در رودخانه‌ها، قنات‌ها و سدهای این استان خبر داد.

محمود علی رکنی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به وضعیت اکوسیستم‌های آبی در استان قم اظهار کرد: با وجود تمام محدودیت‌هایی که در این سال‌ها در استان وجود داشته است در حال حاضر بیش از 20 گونه آبی در قم زندگی می‌کند.

وی ادامه داد: استان قم ظرفیت‌های خوبی برای پرورش گونه‌های آبی دارد که این ظرفیت‌ها با توجه به تأمین نشدن حق‌آبه‌ها در حال از دست رفتن است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم خاطرنشان کرد: در حال حاضر سه تالاب در استان قم وجود دارد که حوض سلطان با 38 هزار متر مربع و دریاچه نمک با 50 هزار متر مربع مساحت در استان قم از مهم‌ترین آنها هستند اما با توجه به خشکسالی‌های پی در پی این تالاب‌ها خشک شده‌اند و گونه‌های زیستی آنها به حداقل رسیده‌ است.

وی گفت: با توجه به این وضعیت اکوسیستم‌های آبی انقراض گونه‌های دریایی امری طبیعی بوده اما با این وجود این 20 گونه در استان قم تا امروز شناسایی شده‌ است.

رکنی تصریح کرد: البته گونه‌های بیشتری در استخرهای پرورش ماهی وجود دارد اما مأموریت ما حراست از گونه‌هایی است که در محیط طبیعی زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه این 20 گونه در رودخانه‌ها، قنات‌ها و سدها شناسایی شده‌ است، اظهار داشت: این ماهی‌ها از شش خانواده کپور ماهیان، سگ ماهیان جویباری، اردک ماهیان، آزاد ماهیان، کپور دندان‌داران و گامبوزیا ماهیان هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم خاطرنشان کرد: کپور ماهیان دارای 13 گونه، سگ ماهیان جویباری دارای سه گونه و بقیه خانواده‌ها دارای یک گونه در اکوسیستم آبی استان قم هستند.

وی ادامه داد: هر یک از این گونه‌ها واجد ارزش‌های مختلفی از لحاظ زینتی، حفاظتی، پرورشی و صیادی هستند اما در عین حال بخش‌هایی از ژنوم ارزشمند طبیعی را تشکیل می‌دهند که باید از آن محافظت کرد.

رکنی گفت: حفاظت از این گونه‌ها با توجه به شرایط و اقلیم استان قم از اولویت‌های زیست محیطی است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٨-١٣٩١, ١٨:۵۶

   

پر مبحث ترین ها