سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شیر هنوز به مدرسه های قم نرفته است

معاون توسعه منابع و پشتیبانی آموزش و پرورش استان قم تخصیص دیرهنگام اعتبار را عاملی برای به تعویق افتادن زمان بندی مناسب برای توزیع شیر می‌داند و می‌گوید: وزارت آموزش و پرورش در هفته گذشته، دستورالعمل توزیع شیر را به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد و آگهی مناقصه آن به زودی در استان قم برگزار می‌شود.
در حالی که یک ماه و نیم از آغاز سال تحصیلی می‌گذرد، اجرای طرح توزیع شیر در مدارس استان همچنان بلاتکلیف و بدون برنامه است.

هر سال که از ابتدای سال تحصیلی می‌گذرد دانش آموزان و والدین چشم انتظار طرحی هستند که الگوی تغذیه سالم و ارتقای سلامت را برای آنها به همراه داشته باشد اما هرچه بر قیمت شیر افزوده می‌شود از رغبت مسئولان آموزش و پرورش برای اجرایی کردن این طرح کاسته می‌شود.

نبود اعتبارات، تاخیر در ابلاغ وزارتخانه، عدم استقبال شرکت‌های تهیه و توزیع شیر و چندین دلیل دیگر بهانه‌ای است که این طرح با تاخیر زیاد و به صورت ناقص اجرا می‌شود.

محمودی، مادر دو دانش‌آموز ابتدایی است که اجرای طرح‌هایی چون توزیع شیر و نان سبوس‌دار برای دانش آموزان را مطلوب می‌داند و در گفتگو با خبرنگار ما می‌گوید: پسر کوچک من که در خانه هیچ تمایلی برای مصرف لبنیات به ویژه شیر نداشت، در مدرسه و در کنار همسالان خود از مصرف آن استقبال می‌کند.

وی همچنین در مورد جایگزینی شیر به جای نوشابه‌ها و آبمیوه‌های قندی، ادامه می‌دهد: ترویج و آموزش فرهنگ مصرف شیر کمک زیادی در زمینه عدم مصرف نوشابه‌های غیر مفید و مضر برای کودکان دارد و همچنین از ضعفی که در نیم روز گریبان دانش آموزان را می‌گیرد، جلوگیری می‌کند.


مصرف شیر، الگوی مصرف را اصلاح می‌کند

رفیعی، مربی بهداشت و سلامت یکی از مدارس راهنمایی استان در زمینه توزیع شیر در مدارس معتقد است: برنامه شیر مدارس را در حد شیر فروخته شده در مدارس نباید خلاصه کرد بلکه دانش‌آموزانی که امروز در مدارس شیر دریافت می‌کنند، مصرف‌کنندگان و مروجان فرهنگ مصرف لبنیات در نسل بعدی هستند و در واقع مدرسه می‌تواند درباره عادت شدن مصرف این محصول به اندازه محیط خانواده و حتی بیشتر از آن عمل کند.

وی یادآور می‌شود: سیاست توزیع شیر نه تنها به مصرف بیشتر محصولات لبنی در کودکان منجر می‌شود بلکه با استقرار این عادت، افزایش مصرف در تمام سنین و در آینده را می‌توان پیش بینی کرد.

طرحی که بعد از 10 سال بدون برنامه است

افزایش مصرف نوشابه‌های قندی و گازدار و کم شدن میزان علاقمندی به مصرف میوه و سبزیجات در بین دانش آموزان و سوء استفاده دستفروشان برای عرضه محصولاتی دست‌ساز در مسیر مدرسه، خبر از رواج الگوی تغذیه ناسالمی برای جامعه ایرانی می‌دهد که زنگ خطر آن نه تنها در زمان حال که در زمان آینده نیز به گوش می‌رسد.

ترویج و آموزش فرهنگ مصرف شیر و سیاست‌های بازدارنده مصرف نوشابه‌های غیرمفید کمک بسیار بزرگی در پیشبرد برنامه‌های شیر مدارس دارد.

اواخر دهه 70 ، سیاست گذاران کلان کشور طرح توزیع شیر در مدارس را با هدف اصلاح شیوه‌های زندگی در جامعه ایرانی از طریق ارائه الگوی تغذیه سالم، افزایش مصرف شیر در کودکان و نوجوانان، افزایش تقاضا برای تولید شیر و محصولات لبنی در کشور و ارتقای سلامت دانش‌آموزان به اجرا درآوردند.

با گذشت بیش از 10 سال از آغاز اجرای طرح، هنوز برنامه‌ای مشخص و زمان بندی شده برای اجرای به موقع شکل نگرفته است و وعده‌های توزیع شیر در مدارس از مهر به آبان و اکنون به آذر ماه موکول می‌شود.

شیر هنوز به مدرسه های قم نرفته است


هنوز شرکت توزیع شیر انتخاب نشده است

در این زمینه معاون توسعه منابع و پشتیبانی آموزش و پرورش استان قم در گفتگو با خبرنگار ما تخصیص دیرهنگام اعتبار را عاملی برای به تعویق افتادن زمان بندی مناسب برای توزیع شیر می‌داند و می‌گوید: وزارت آموزش و پرورش در هفته گذشته، دستورالعمل توزیع شیر را به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد و آگهی مناقصه آن به زودی در استان قم برگزار می‌شود.

حمیدرضا سوری به برگزاری مناقصه و تعیین شرکت برنده اشاره دارد و ادامه می‌دهد: حضور شرکت‌های مختلف برای تهیه و توزیع شیر مدارس در مناقصه آزاد است و با موفقیت هر شرکت تهیه و توزیع شیر در مدارس آغاز می‌شود.

گفته‌های این مقام مسئول در حالی است که دور نخست مناقصه واگذاری طرح توزیع شیر در مدارس استان برگزار شده و تنها یک شرکت در این مناقصه حضور یافته است، از این رو دور دوم مناقصه در روزهای آتی برگزار خواهد شد.

میزان اعتبار نهایی که برای اجرای این طرح هزینه می‌شود تا زمان مشخص شدن شرکت پیروز در مناقصه مشخص نیست.


کمبود اعتبار

هدف از ارائه شیر مدارس، مصرف آن در داخل کلا‌س‌ها و بیشتر به صورت مصرف نیمروز یا توزیع آن در فروشگاه‌های مدارس در اوقات استراحت یا همراه با غذای صبحانه و ناهار است، اما اینکه دانش آموزان تمام مقاطع از آن بهره مند شوند یا نه، همچنان بلاتکلیف است.

طرح توزیع شیر که قصه پرحکایت آن با شروع سال تحصیلی جدید آغاز می‌شود، ویژه دانش آموزان مدارس شهری و روستایی در دوره‌های تحصیلی ابتدایی، راهنمایی، پیش دبستانی و مهدکودک‌ها است و در حال حاضر برنامه‌ای برای بهره مندی دانش آموزان مقطع متوسطه وجود ندارد.

به گفته معاون توسعه منابع و پشتیبانی آموزش و پرورش استان، این اداره کل در سال گذشته نسبت به توزیع شیر در بین دانش آموزان مقاطع متوسطه نیز اقدام کرد اما به دلیل کمبود اعتبار این برنامه امسال اجرایی نخواهد شد.

امسال 10 میلیون دانش آموز در سراسر کشور و 160 هزار دانش آموز قمی در 70 نوبت و سه مرتبه در هر هفته 200 سی سی شیر دریافت خواهند کرد.

ابلاغ دستورالعمل توزیع شیر در مدارس سراسر کشور، پس از تخصیص اعتبارات مورد نیاز برداشتن قدم اول برای اجرای این طرح بود، اما تا رسیدن پاکت‌ها و بطری‌های شیر به دست دانش آموزان مسیر طویلی باید طی شود.

گزارش از کبری فتحی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٨-١٣٩١, ٠۴:۴۴

   

پر مبحث ترین ها