سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در 6 ماه نخست سال 91

35 تن مرغ غیر بهداشتی در کشتارگاه‌های قم کشف شد

در کشتارگاه‌های دام نیز بیش از 245 هزار دام کشتار شد که حدود 29 تن گوشت غیربهداشتی در کشتارگاه ضبط شد و همچنین حدود 35 تن آلایش دامی غیربهداشتی نیز ضبط شد.
مدیر کل دامپزشکی استان قم از شناسایی 35 تن مرغ غیر بهداشتی در کشتارگاههای این استان طی 6 ماه نخست سال خبر داد.

مهدی رفیعی محمدی در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: به منظور پیشگیری از بیماری‌ها در خصوص بیماری‌های دام، امسال 65 کانون تب برفکی در قم مشاهده شد در حالی که سال گذشته 80 کانون وجود داشت بنابرین در این زمینه کاهش قابل ملاحظه ای وجود داشته است.


وی گفت: در زمینه بیماری ppr (طاعون نشخوار کنندگان کوچک) کاهش چشمگیری داشتیم به گونه ای که از 20 واحد به سه واحد کاهش یافته است.

مدیر کل دامپزشکی قم با اشاره به اینکه مهمترین بحثی که در کنترل مطرح است رعایت اصول قرنطینه‌ای و بهداشتی است، افزود: مسئله بعدی که در این زمینه دارای اهمیت است، بحث آموزشی و رعایت اصول ایمنی است.

وی بیان کرد: با پیگیری سازمان دامپزشکی در همه بیماری‌هایی که نیازمند تهیه واکسن بود، واکسن مورد نیاز تهیه شد.


رفیعی گفت: طرح جامع مایه کوبی تب برفکی در استان آغاز شده و 90 هزار رأس دام در این طرح مایه کوبی می‌شوند که این طرح با همکاری بخش خصوصی در حال انجام است.

وی ادامه داد: از کلیه دامداران تقاضا داریم همکاری لازم را با اداره کل دامپزشکی در خصوص این مایه کوبی که به صورت رایگان انجام می‌شود، داشته باشند.

مدیر کل دامپزشکی قم بیان کرد: در خصوص نظارت بهداشتی نیز در 6 ماهه نخست سالجاری در کشتارگاه طیور هفت هزار و 900 هزار کشتار انجام شد که در مجموع 35 تن مرغ غیر بهداشتی در کشتارگاه ها شناسایی شد.

وی گفت: در کشتارگاه‌های دام نیز بیش از 245 هزار دام کشتار شد که حدود 29 تن گوشت غیربهداشتی در کشتارگاه ضبط شد و همچنین حدود 35 تن آلایش دامی غیربهداشتی نیز ضبط شد.

رفیعی با اشاره به اینکه کارشناسان دامپزشکی در کلیه کشتارگاه‌ها نظارت دارند، افزود: در هر پنج کشتارگاه یک ناظر ذبح شرعی حضور دارد که بر روند کشتار و اینکه بر اساس ذبح شرعی باشد نظارت می کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٧-١٣٩١, ١٢:٢٠

   

پر مبحث ترین ها