سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیر کل دامپزشکی استان قم خبر داد:

نظارت روزانه اکیپ‌های دامپزشکی بر دامداری‌های قم

بروز شده : ٩-٠٧-١٣٩١, ١٣:٢۴    نسخه چاپی    
اکیپ های دامپزشکی قم به صورت روزانه از دامداری‌های این استان بازدید و نظارت کرده و به واکسیناسیون دامها در صورت نیاز می پردازند.
مدیر کل دامپزشکی استان قم با اشاره به اجرای طرح واکسیناسون دام در برابر تب برفکی در بخش‌های قم، از انجام نظارت روزانه اکیپ‌های دامپزشکی بر دامدار‌ی‌های این استان خبر داد.

مهدی رفیعی محمدی در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: اکیپ های دامپزشکی قم به صورت روزانه از دامداری‌های این استان بازدید و نظارت کرده و به واکسیناسیون دامها در صورت نیاز می پردازند.

وی گفت: واکسیناسیون‌هایی که به صورت روزانه انجام می‌شود شامل واکسن آبله گوسفندی و بزی، شاربن گوسفندی و گاوی، در خصوص اسب مش مشه و کزار، واکسن بروسلوز گاوی و گوسفندی، واکسن هاری، طاعون گوسفندی، واکسن آنتروتوکسمی، آگالاکسی، قانقاریا و شاربن علامتی می‌شود.

طرح واکسیناسیون تب برفکی در قم انجام می‌شود

رفیعی بیان کرد: واکسیناسیون تب برفکی در پنج بخش استان قم که شامل سلفچگان، جعفریه، مرکزی، قنوات و خلجستان می‌شود انجام می پذیرد.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون تب برفکی رایگان است، افزود: این واکسیناسیون از پنجم مهرماه آغاز شده و تا 30 مهر نیز ادامه می یابد.

مدیر کل دامپزشکی قم بیان کرد: از آنجایی که تب برفکی واگیر بسیار زیادی دارد و در صورت مبتلا شدن دام به آن خسارات اقتصادی بسیاری را وارد می‌کند واکسیناسیون تب برفکی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی ادامه داد: در صورت بروز تب برفکی در دام یا منجر به تلف شدن دام ها می شود و یا آنها را به شدت ضعیف کرده و افت شیر را هم به همراه دارد.

رفیعی بیان کرد: برای جلوگیری از این خسارت‌ها سالیانه در چند نوبت واکسیناسیون تب برفکی به صورت رایگان انجام می شود.

یکی از عوامل بروز تب برفکی قاچاق دام است

وی گفت: جعفریه تا حدودی با تب برفکی درگیر بوده است که اکنون با واکسیناسیون انجام شده تاحدودی مشکل برطرف شده است.

مدیرکل دامپزشکی قم بیان کرد: یکی از عوامل بروز تب برفکی قاچاق دام است که بدون هماهنگی با دامپزشکی انجام می گیرد و هم دامهای سالم را درگیر کرده و هم اطرافیان را متضرر می کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٧-١٣٩١, ١٣:٢۴

   

پر مبحث ترین ها