سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دامشهر قم در محاصره لاشه‌های آلوده

به هرطرف که نگاه می‌کنم لاشه گاو و گوساله‌ای افتاده است. در برخی نقاط تلی از لاشه‌ها که معلوم است مدت زیادی از زمان‌‌ رها شدن آن گذشته است به چشم می‌خورد، لاشه‌ها به قدری آلوده‌اند که در کنار آن‌ها تعدادی از حیوانات ولگرد از سگ و شغال تا گربه که پس از خوردن گوشت آن‌ها در دم جان داده‌اند به چشم می‌خورد.

وضعیت چندش آوری رو به روی چشمانم قرارگرفته است. بوی تعفن، آن هم در فصل سرما امان از انسان می‌برد. چند کودک در کنار گاوداری و نزدیک به لاشه‌ها مشغول بازی هستند، به هرطرف که نگاه می‌کنم لاشه گاو و گوساله‌ای افتاده است. در برخی نقاط تلی از لاشه‌ها که معلوم است مدت زیادی از زمان‌‌ رها شدن آن گذشته است به چشم می‌خورد، لاشه‌ها به قدری آلوده‌اند که در کنار آن‌ها تعدادی از حیوانات ولگرد از سگ و شغال تا گربه که پس از خوردن گوشت آن‌ها در دم جان داده‌اند به چشم می‌خورد.

 

 

وضعیت ناراحت کننده‌ای است باورم نمی‌شود اینجا دامشهر، محلی که برای تمرکز دام‌ها جهت نظارت بهتر ایجاد شده است باشد. بعضی از لاشه‌ها درکنار درب دامداری‌ها قراردارند. به نظر می‌رسد دامشهر پیش از آنکه گرفتار تب برفکی شود گرفتار تب بی‌مدیریتی است.

بیماری تب برفکی مدتی است که دامداری‌های قم را سخت گرفتار کرده است. در گفت‌و‌گویی که با برخی از دامداران داشتم، آن‌ها پیش از آنکه از تب برفکی گلایه داشته باشند از وضعیت دامشهر گلایه‌مند بودند.

گزارش ذیل گفتگوی خبرنگار مهر در قم با تعدادی از دامداران و مسئولان مربوطه در رابطه با وضعیت نامطلوب ایجاد شده در دامشهر است.

وضعیت بهداشت در دامشهر صفر است

یکی از دامداران قمی در گفتگو با مهر با تأکید بر اینکه وضعیت بهداشت در دامشهر قم صفر است گفت: مکانی برای از بین بردن لاشه گاوهایی که بر اثر بیماری تلف می‌شوند در این منطقه وجود ندارد و دامداران مجبور هستند دام‌های خود را در بیابان‌های اطراف دامشهر‌‌ رها کنند.

سیروس عزیزپور که از عدم نظار ت اداره دامپزشکی قم بر نحوه معدوم کردن دام‌ها به شدت شاکی بود گفت: تاکنون 3 رأس از گوساله‌های من بر اثر بیماری تب برفکی از بین رفته‌اند اما دامپزشکی برای از بین بردن و معاینه گوساله‌های من هیچگونه اقدامی نکرده است.

واکسیناسیون تنها راه جلوگیری از شیوع تب برفکی نیست

این دامدار با اشاره به اینکه هزینه داروهای دام‌های من در سال بیش از دو میلیون تومان است بیان کرد: دامپزشکی باید برای پاک کردن عفونت در محل اقدام کند و تنها واکسن زدن موجب جلوگیری از بیماری نیست.

وی افزود: با توجه به عدم نظارت صحیح دامپزشکی و رهاسازی لاشه‌هایی که در بیابان‌های اطراف و نزدیک دامشهر است دام‌های دیگر نیز به سرعت دچار بیماری می‌شوند.

عزیزپور درباره رعایت نکات بهداشتی از سوی دامداران بیان داشت: هیچکس راضی به ضرر زدن به مال خود نیست و ما تمام تلاش خود را برای رعایت بهداشت انجام می‌دهیم اما هنگامی که نظارت صحیحی وجود نداشته باشد فایده‌ای ندارد.

چاره‌ای جز‌‌ رها سازی دام‌های تلف شده در بیابان‌ها نداریم

وی با بیان اینکه ما چاره‌ای جز‌‌ رها سازی دام‌های تلف شده خود در بیابان‌ها نداریم اظهارکرد: وقتی مکانی برای معدوم سازی دام‌های ما وجود نداشته باشد و دامپزشکی نیز در این زمینه اقدامی انجام ندهد مجبوریم برای عدم سرایت بیماری به سایر دام‌ها اقدام کنیم و چاره‌ای جز‌‌ رهاسازی آن‌ها در بیابان‌ها نداریم.

گوساله‌های قاچاق پاکستانی عامل آلودگی دامشهر

این دامدار قمی در ادامه از ورود گوساله‌های پاکستانی آلوده به بیماری به دامشهر خبر داد و اظهار داشت: دامپزشکی باید بر مبادی ورودی نظارت داشته باشد تا از ورود این دامهای آلوده به دامشهر جلوگیری شود که متأسفانه این‌گونه نیست.

حسین زند که یکی از گله داران دام‌های داشتی است و همچنین در زمینه خرید و فروش املاک و گاوداری‌های دامشهر فعالیت می‌کند با انتقاد از عدم توجه به دامداران دامشهر می‌گوید: من در مواقع بسیاری شاهد بود‌ه‌ام که برخی از افرادی که لاشه‌ها را می‌خرند در مقابل بنگاه من بدون هیچگونه هراسی اقدام به خرید لاشه گاوهای ذبح شده‌ای می‌کنند که بر اثر بیماری تلف شده‌اند و آن‌ها را به .... می‌فروشند.

بستن دام‌های تلف شده به ماشین و کشاندن آنها در بیایانها

وی با بیان اینکه برخی از دام‌های من نیز بر اثر عدم توجه مسئولین در معدوم سازی دام‌های بیمار دچار بیماری شده‌اند گفت: به علت عدم توجه دامپزشکی، خود دامداران مجبورند دامهای خود را به ماشین ببندند و در بیابان‌ها‌‌ رها کنند که با کشیده شدن دام بر روی زمین امحاء و احشای آن در مسیر برروی زمین ریخته می‌شود و این خود موجب بازگشت دوباره بیماری خواهد شد.

محمد طلائی، یکی دیگر از دامداران ساکن دامشهر است که درگفتگو با مهر مانند برخی دیگر از دامداران از ورود گوساله‌های پاکستانی قاچاق می‌نالد و می‌گوید: دامپزشکی اقدامی جهت از بین بردن دام‌های بیمار نمی‌کند و همین امر موجب گسترش بیماری به دیگر دام‌ها می‌شود.

کوره‌ای جهت سوزاندن دام‌های تلف شده در دامشهر وجود ندارد

وی نیز که از‌‌ رهاسازی دام‌ها در بیابان‌ها نزدیک دامشهر گله‌مند است اظهار داشت: کوره‌ای در دامشهر جهت سوزاندن لاشه‌های گاوهای بیمار وجود ندارد و بی‌توجهی مسئولین نیز موجب‌‌ رها سازی گاو‌ها در بیابان‌های اطراف و بازگشت مجدد بیماری می‌شود.

واکسن موجود جوابگوی بیماری تب برفکی نیست

طلایی درباره واکسینه کردن دام‌های خود گفت: دامپزشکی گفته است که واکسن موجود برای بیماری تب برفکی جوابگو نیست و باید منتظر ورود واکسن در 15 روز آینده باشیم.

نعمت الله حمزه خانی، یکی دیگر ار دامداران قمی درگفتگو با مهر با اشاره به اینکه 29 رأس از دامهای وی درگیر بیماری تب برفکی شده‌اند گفت: تاکنون از این تعداد 14 رأس تلف شده‌اند.

بیابانهای اطراف دامشهر پر از دام‌های تلف شده است

حمزه خانی با اشاره به اینکه بیابانهای اطراف دامشهر پر از دام‌های تلف شده است ابراز داشت: همین لحظه که من با شما مصاحبه می‌کنم یکی از دامهای من 3 روز است که تلف شده و درپشت درگاوداری قرار دارد اما دامپزشکی هیچ اقدامی جهت معدوم سازی ومعاینه دام من نداشته و من مجبورم آن را به بیابان‌های اطراف منتقل کنم.

فرهاد عزیزی از دیگر دامداران شهر قم درگفتگو با مهر می‌گوید: خود شما می‌توانید به دامشهر آمده و از نزدیک لاشه‌هایی که در بیابانهای اطراف‌‌ رها شده‌اند را مشاهده کنید.

برخی دام‌ها پس از واکسینه شدن بیمار می‌شوند

وی با اشاره به هزینه داروهای دام‌های خود گفت: دام‌های من به طور رایگان واکسینه شده‌اند اما برخی از آن‌ها حتی پس از واکسینه شدن به بیماری تب برفکی مبتلا شده‌اند.

این دامدار نیز از عدم توجه به دامشهر گله‌مند بود و گفت: نظارت کافی بر این منطقه و نحوه بهداشت و نابودی دام‌های تلف شده وجود ندارد.

تب برفکی، ویروسی با قابلیت انتشار بالا

دکتر احمد ملتزمی یکی از دامپزشکانی است که روزانه دو الی 3 بار برای سرکشی به برخی از دامداریهایی که تقاضای دامپزشک برای دامهای خود دارند به دامشهر مراجعه می‌کند.

 

 

وی درگفتگو با خبرنگار ما با تأیید برخی از گفته‌های دامداران اظهار داشت: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی با قابلیت انتقال بسیار بالا است که در محل‌هایی که مستعد پخش بیماری باشد به سرعت انتشار پیدا می‌کند.

تب برفکی در شرایط نا‌مناسب شیوع، 60 درصد تلفات خواهد داشت

وی با بیان اینکه این بیماری در شرایط نا‌مساعد تا 60 درصد تلفات خواهد داشت گفت: این بیماری در مجاری تنفسی دام رشد کرده و با تب شدید و ایجاد تاول‌هایی در سم و دهان دام، خود را نشان می‌دهد که در موارد شدید افتادن شاخ و سم دام را نیز به همراه دارد.

ملتزمی در ادامه به مشکلات بهداشتی دامشهر اشاره کرد و گفت: به علت تردد زیاد دام و عدم رعایت بهداشت، دامشهر یکی از آلوده‌ترین مناطق دامی کشور است.

وی عدم رعایت بهداشت از سوی دامداران، عدم توجه به روش صحیح معدوم سازی دامهای تلف شده، کنار هم قرارگرفتن کاروانسرا، میدان و دامداری‌ها را از جمله موارد بروز مشکلات بهداشتی در این منطقه عنوان کرد.

مشکل اصلی دامشهر مدیریت نامطلوب آن است

این دامپزشک با تأکید بر اینکه مشکل اصلی دامشهر مربوط به مدیریت این منطقه است بیان کرد: در این مکان کوره برای سوزاندن لاشه وجود ندارد و همچنین سیستمی نیز برای جمع آوری کود در نظر گرفته نشده است و مدیریت این منطقه در انجام وظیفه خود اهمال می‌کند.

دام‌های‌‌ رها شده دربیابان‌ها مخزنی برای دیگر بیماری‌ها

وی با اشاره به‌‌ رها سازی برخی از دام‌های تلف شده در بیابان‌های اطراف دامشهر ابراز داشت: در صورت وزش باد بیماری از لاشه دام‌های‌‌ رها شده در بیابان تا ده‌ها کیلومتر قابل انتشار است و همچنین دام‌های‌‌ رها شده برای سالهای متمادی مخزنی برای دیگر بیماری‌ها خواهند بود.

ملتزمی درباره استفاده از گوشت گاو‌های مبتلا به بیماری تب برفکی توسط انسان ابراز داشت: بر اساس استاندارد سازمان بهداشت جهانی مصرف گوشت دامی که مبتلا به تب برفکی بوده است برای انسان توصیه نمی‌شود و این درحالی است که برخی از این دام‌ها جهت استفاده عموم ذبح می‌شوند تنها در صورتی قابل استفاده هستند که کشتارگاه استفاده از این نوع گوشت را تأیید کند.

گوساله‌های پاکستانی بدون نظارت وارد دامشهر می‌شوند

وی درباره حضور گاوهای پاکستانی در دامشهر بیان کرد: برای ورود اینگونه دام‌ها به دامشهر نظارتی وجود ندارد و همین امر از مسائل مهمی است که موجب بیماری دیگر دام‌ها می‌شود.

این دامپزشک درباره واکسنی که جهت واکسیناسیون دام‌ها باید از آن استفاده شود نیز گفت: هنگامی که یک نمونه جدید از بیماری تب برفکی مشاهده می‌شود باید با نمونه برداری از آن و شناخت نوع آن، واکسن مورد نیاز ساخته شود که این امر گاهی مستلزم ماهها زمان است.

وی ادامه داد: متأسفانه در برخی موارد بدون شناسائی نوع بیماری تب برفکی از واکسن‌های قبلی استفاده می‌شود که در برخی موارد همین واکسن‌ها در شرایط ایده‌آل می‌تواند 70 درصد بیماری را پوشش دهد.

با توجه به شرایط نامطلوب دامشهر عدم واکسیناسیون بهتر است

ملتزمی تأکید کرد: با توجه به شرایط آلوده دامشهر عدم واکسیناسیون بهتر از واکسیناسیون دام‌ها است زیرا واکسیناسیون موجب سرکوب ایمنی بدن دام و گسترش آن خواهد شد.

جمع آوری و معدوم سازی لاشه‌های تلف شده بر عهده خود دامداران است

مدیرکل دامپزشکی استان قم نیز در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه جمع آوری و معدوم سازی لاشه‌های تلف شده بر عهده خود دامداران است گفت: با توجه به صورت جلساتی که تصویب شده جمع آوری لاشه‌های تلف شده در دامشهر به عهده مدیریت این منطقه است تا با همکاری دامداران اقدام به جمع آوری و معدوم سازی دام‌ها کنند.

دکتر محمد مهدی رفیعی درباره احداث کوره جهت سوزاندن لاشه دام‌ها اظهارداشت: با توجه به اینکه زمان سوزاندن لاشه در کوره‌ها زیاد است، دفن آن‌ها بهداشتی‌تر خواهد بود که پس از دفن روی لاشه با آهک و خاک پوشانده می‌شود.

ایجاد گودال جهت دفن دام‌های تلف شده

رفیعی از احداث گودالی جهت دفن دام‌ها اشاره کرد و بیان داشت: مکان این گودال قبلا در پای کوه نمک در نظر گرفته شده بود که با توجه به تصمیمات گرفته شده این مکان به نقطه دیگری انتقال پیدا کرد.

وی افزود: چنانچه دامی از دامداران تلف شود آن‌ها باید با شرکت دامشهر تماس گرفته تا این شرکت جهت انتقال دام آن‌ها اقدام کند.

مجوزی جهت ورود گوساله پاکستانی به استان صادر نشده است

مدیرکل دامپزشکی استان قم همچنین درباره ورود گوساله‌های پاکستانی به دامشهر گفت: اداره دامپزشکی استان قم هیچ‌گونه مجوزی جهت ورود گوساله پاکستانی به استان صادر نکرده است.

وی با بیان اینکه گوساله‌های پاکستانی وارد شده قاچاق است بیان داشت: دامپزشکی استان با هماهنگی کمیسیون کالای قاچاق استان بر عدم ورود این نوع گوساله‌ها به استان نظارت دارد.

رفیعی تأکید کرد: با همکاری معاونت اموردام، نیروی انتظامی و دامپزشکی بازرسی کامل در استان صورت می‌گیرد.

دامداران وجود گوساله‌های پاکستانی در دامداری‌ها را گزارش کنند

وی در ادامه ابراز داشت: چنانچه دامداران از وجود گوساله‌های پاکستانی در دامداری‌ها اطلاعاتی داشته باشند می‌توانند اطلاعات خود را در ا‌ختیار دامپزشکی قرار دهند تا با متخلفان برخورد شود.

مدیرکل دامپزشکی قم در رابطه با واکسن استفاده شده جهت واکسیناسیون دام‌ها اظهار داشت: با توجه به نوع قالب بیماری تب برفکی در هر کشور، واکسن‌هایی تولید می‌شوند و در هر حال واکسن می‌تواند 60 درصد پاسخگوی بیماری تب برفکی باشد.

وی ابراز داشت: در هر حال قرنطینه، آموزش و واکسیناسیون، بهترین روش جلوگیری از انتشار بیماری است.

تنها دام‌های تلف شده‌ای که در محدوده دامشهر باشند توسط شرکت جمع آوری می‌شود

مدیر عامل شرکت به‌پرور دامشهر درباره نحوه مدیریت این مکان و جمع آوری دام‌های تلف شده درگفتگو با مهر ابراز داشت: چنانچه دامداران دام‌های خود را در بیابان‌‌ رها کنند وظیفه این شرکت است که اقدام به جمع آوری آن‌ها کند.

 

 

ناصر رعیت‌پور درباره علت عدم جمع آوری دام‌هایی که درحال حاضر در بیابان‌های اطراف دامشهر‌‌ رها شده‌اند گفت: وظیفه ما تنها جمع آوری لا‌شه‌ها‌ی دام‌هایی است که در محدوده دامشهر به مساحت 600 هکتار‌‌ رها شده‌اند.

مدیر عامل شکت دامشهر هنگامی که با سوال خبرنگار ما پیرامون مشاهده لاشه‌هایی در نزدیکی دامدار‌ی‌ها و عدم جمع آوری آن‌ها مواجه شد بیان کرد: شما نباید به این منطقه وارد می‌شدید و حضور شما باید با هماهنگی ما صورت می‌گرفت.

لاشه‌های جمع آوری نشده مربوط به سالهای گذشته است !!!

وی در توضیح وجود برخی لاشه‌ها در بیابان‌ها گفت: این لاشه‌ها مربوط به زمان‌های گذشته است که کاملا نابود شده‌اند و برخی نیز مربوط به مکانی است که هنوز کار جمع آوری لاشه‌ها در آن انجام نشده است.

رعیت‌پور درباره جمع آوری لاشه‌هایی که در دامداری‌ها تلف شده‌اند نیز گفت: چنانچه دامداران خود توانایی انتقال این دام‌ها به مکان مورد نظر را نداشته باشند می‌توانند با پرداخت هزینه از شرکت تقاضا کنند تا دام‌های آن‌ها را به مکان مورد نظر منتقل کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره نحوه انتقال دام توسط دامداران گفت: بستن دام تلف شده به ماشین که اشکالی ندارد و تاکنون نیز دامپزشکی در این زمینه اشکالی نگرفته است.

مدیر عامل شرکت دامشهر در ادامه به بیمه بودن دام‌ها اشاره داشت وگفت: شرط پرداخت بیمه به دامداران این است که ما تأیید کنیم که دام تلف شده است.

وی در پایان افزود: شرکت در حال حاضر دام‌ها را با لودر یا کامیون منتقل می‌کند اما در نظردارد در آینده نزدیک با خرید تراکتور که مجهز به بیل است به حمل لاشه دام‌ها به محل مورد نظر اقدام کند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١١-١٣٨٩, ١۵:١۶

   

پر مبحث ترین ها