سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خانه حاج اسماعیل دولابی در قم / عکس

 ادای احترامی است به چشمه آبی که در کویر بی آبی، بر لب تشنه مان مرهم بود و چراغی که شب تاریکمان را روشن کرد. ادای احترام به کسی که هیچ گاه در پی کسب مراتب دنیا نرفت و مراد نشد و مرید نطلبید و جز دل صاف و قلب سلیم از ما چیزی نخواست.

  در بزرگداشت حاج اسماعیل دولابی این خانه چه خاطره ها در خود نهفته دارد.

خانه کسی که هیچ گاه در پی کسب مراتب دنیا نرفت و مراد نشد و مرید نطلبید و جز دل صاف و قلب سلیم از ما چیزی نخواست. خانه مردی که روزی به مهر از دنیای تاریکمان گذر کرد و مردی.

عکس زیر تصویر عارف بزرگ حاج اسماعیل دولابی در قم است.

 

دولابی

 

ادای احترامی است به چشمه آبی که در کویر بی آبی، بر لب تشنه مان مرهم بود و چراغی که شب تاریکمان را روشن کرد. ادای احترام به کسی که هیچ گاه در پی کسب مراتب دنیا نرفت و مراد نشد و مرید نطلبید و جز دل صاف و قلب سلیم از ما چیزی نخواست. این صفحه ادای احترامی است به او که زیر شاخه طوبی آرمیده است و یادی است از مردی که روزی به مهر از دنیای تاریکمان گذر کرد و مردی، مصداق کامل این آیه که:
من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه...

حاج محمد اسماعیل دولابی در روستای دولاب از توابع تهران ‌زاده شد.

در جوانی به شغل کشاورزی اشتغال داشت و در عین حال به‌صورت آزاد به دانش‌آموزی در جلسات علمای دینی معاصر مانند آیات عظام سید محمد شریف شیرازی، شاه آبادی ، تقی بافقی ،شیخ غلامعلی قمی و شیخ محمد جواد انصاری پرداخت.

او درکی متفاوت و فراگیر از دین با تکیه بر مفاهیم محبت و زیبایی داشت و این بیان جدید باعث جذب جوانان و قشر تحصیل‌کرده در جلسات هفتگی وعظ او بود.

از گفتارهای او کتابی موضوعی با نام «مصباح‌الهدی» و 4جلد کتاب دیگر با عنوان « طوبای محبت» و کتابی دیگر با عنوان «طوبای کربلا»که همگی مجموعه‌ای از مواعظ و جلسات وی است، به چاپ رسیده است.

ایشان در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۱ درگذشت و در حرم مطهر حضرت معصومه( س) در قم به خاک سپرده شد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٨٩, ٢٢:٠٧

   

پر مبحث ترین ها