سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توسط فرش بافان قمي صورت مي گيرد:

كتابت كل قرآن كريم بر روی فرش ابريشم در قم

در اين طرح عظيم كلام وحی در قالب 620 تخته فرش ابريشم عرضه خواهد شد كه حدود 217 ميليون گره بافته می شود.
بافت كل قرآن كريم به صورت فرش ابريشم با رج شمار 70 در استان قم برای اولين بار آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه قم  مجيد جهانی  متولی اين طرح با بيان اين مطلب گفت: در اين طرح عظيم كلام وحی در قالب 620 تخته فرش ابريشم عرضه خواهد شد كه حدود 217 ميليون گره بافته می شود.

اين توليد كننده فرش دستباف در استان قم با بيان اين كه هر يك تخته فرش به اندازه 50 خانه عرض و 70 خانه طول بافته می شود؛ عنوان كرد: اين مجموعه فرش های ابريشم قابليت تبديل به كتاب فرش و يا تابلو فرش را دارد و به صورت های جزء جزء يا كل قرآن می تواند ارائه شود.

وی با اشاره به اين كه بافت جزء 30 قرآن كريم در نمايشگاه اختراعات استان قم ارائه شده است؛ گفت: اين طرح در قالب مراحل تحقيق و جمع آوری اطلاعات، پيش توليد و توليد ومرحله تكميل و آماده سازی نهايی پيگيری و انجام می شود.

جهانی تصريح كرد: در طول مرحله تحقيق و جمع آوری اطلاعات با هنرمندان و خطاطان و كاتبان قرآن مشورت و همكاری كرده ايم و با مراكز قرآنی و علمی مهم نيز جلسات بسياری برقرار شده است.

وی درباره ويژگی های اين طرح گفت: در رنگرزی ابريشم ها از رنگ های طبيعی و سنتی استفاده شده و توليد به صورت كارگاه های غير متمركز وبه تعداد 620 بافنده دنبال می شود.

جهانی با اشاره به نو و ابتكاری بودن اين طرح گفت: در صورت تأمين هزينه بافت كل قرآن كريم به خط عثمان طه طی پنج سال آينده به اتمام می رسد.

وی با اشاره به اشتغال حدود 100 نفر در اين طرح بزرگ گفت: بيشتر بافندگان خانم ها هستند كه در تمامی مراحل بافت اين فرش نفيس با وضو فعاليت می كنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٨٩, ٢١:۵٨

   

پر مبحث ترین ها