سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در دهه مبارک فجر؛

آزمایشگاه سلول‌های بنیادین در قم به بهره‌برداری می‌رسد

سلول‌های بنیادین را کار‌شناسان داخلی می‌توانند کشت و تکثیر کنند و امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور برای بیماران قلبی و ترمیم سلول‌های از دست رفته قلب نیز اقدام کنیم.
رئیس جهاد دانشگاهی قم از بهره‌برداری آزمایشگاه سلول‌های بنیادین استان قم در دهه فجر خبر داد.

 محمد ابراهیم فقیه‌زاده بعد از ظهر یکشنبه در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه اختراعات و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان قم در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی استان قم در حوزه پژوهش ابراز داشت: فعالیت‌های انجام شده در حوزه مطالعات پیشرفته و سلول‌های بنیادین که در استان قم صورت پذیرفته است از دستاوردهای مهم حوزه پژوهش است که در غرفه جهاد دانشگاهی استان قم به نمایش درآمده است.

وی با اشاره به برخی فعالیت‌های پژوهشی صورت گرفته در جهاد دانشگاهی استان، یادآور شد: متخصصان و کار‌شناسان ارشد جهاد دانشگاهی قم برای نخستین بار در سطح کشور توانسته‌اند فریز تخمک را داشته باشند که در سطح کشور اتفاقی کم‌نظیر و فوق‌العاده محسوب می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی قم با بیان اینکه آزمایشگاه سلول‌های بنیادین استان قم در دهه فجر به بهر‌ه‌برداری خواهد رسید، بیان داشت: سلول‌های بنیادین را کار‌شناسان داخلی می‌توانند کشت و تکثیر کنند و امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور برای بیماران قلبی و ترمیم سلول‌های از دست رفته قلب نیز اقدام کنیم.

فقیه‌زاده تصریح کرد: کسانی که دارای این تخصص هستند، می‌توانند با پیشرفت این فعالیت‌ها آشنا شده و در جریان فعالیت‌های صورت پذیرفته در این حوزه قرار گیرند.

ارائه تحقیقات در حوزه معماری و شهرسازی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برگزاری کارگروه فرهنگ شهروندی از دیگر فعالیت‌های پژوهشی صورت پذیرفته در جهاد دانشگاهی استان قم است، خاطرنشان کرد: نتیجه این کارگروه با عنوان «قم، آرمان شهر شیعی» از دیگر فعالیت‌های پژوهشی است که در این نمایشگاه ارائه شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قم ادامه داد: علاوه بر این تحقیقات خوبی در حوزه معماری و شهرسازی صورت پذیرفته که در این نمایشگاه در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

فقیه‌زاده با بیان اینکه امروز این باور و یقین به‌وجود آمده است که با وجود بسیاری از کمبود‌ها و مشکلات در سطح کشور و استان قم، محققان بسیار خوبی وجود دارند، تصریح کرد: این ظرفیت در استان قم فراهم شده است که محققان جوان و پژوهشگران بتوانند کارهای تحقیقاتی خود را در قم ادامه دهند.

وی با اشاره به مهم بودن برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در حوزه پژوهش خاطرنشان کرد: این نمایشگاه می‌تواند تمام پژوهشگران استان را دور هم جمع کرده و موجب ارتقاء جایگاه علمی استان در سطح ملی و بین المللی شود.

رئیس جهاد دانشگاهی قم در پایان با اشاره به تلاش مسئولین استان در حوزه پژوهش تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم پیشرفت‌های متعددی را در حوزه‌های علوم مختلف در کنار حوزه علیمه قم داشته باشند تا قم به عنوان قطب علمی کشور مطرح شود و این آرزوی چندان دور و دست نیافتنی نیست.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٨٩, ٢١:٣٠

   

پر مبحث ترین ها