سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدير صنايع كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي استان قم:

سالانه‌ 750 هزار تن محصولات كشاورزي در قم توليد مي‌شود

مدير صنايع كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي قم بيان داشت: در حال حاضر گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ بيش از نياز درقم توليد شده كه ميزان مازاد بر مصرف به استان‌هاي همجوار صادر مي‌شود.
مدير صنايع كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي قم گفت: سالانه بيش از 750 هزار تن محصولات كشاورزي در اين استان توليد مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان قم، محمدحسن شاهدي با اشاره به اينكه در حال حاضر كل محصولات توليدي بخش كشاورزي در كشور 100 ميليون تن است، خاطرنشان كرد: كمتر از يك درصد از توليدات محصولات كشاورزي در استان قم توليد مي‌شود.
وي يادآور شد: با وجود نامناسب بودن زمين‌هاي كشاورزي در اين استان، خشكسالي و كم‌آبي، استان قم بيش از سهم خود در كشور، محصولات كشاورزي را توليد كرده است.
مدير صنايع كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي استان قم گفت: بيشتر محصولات كشاورزي قم را محصولات زراعي تشكيل مي‌دهند كه در رأس آن گندم و جو قرار دارد.
شاهدي بيان داشت: در حال حاضر گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ بيش از نياز درقم توليد شده كه ميزان مازاد بر مصرف به استان‌هاي همجوار صادر مي‌شود.
وي در ادامه متوسط ضايعات محصولات كشاورزي را در كشور حدود 17 درصد اعلام كرد و گفت: در اين زمينه فرآوري محصولات كشاورزي براي جلوگيري از كاهش ضايعات اين محصولات بسيار قابل توجه است.
مدير صنايع كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي استان قم اضافه كرد: وظيفه جهاد كشاورزي كه ارتقاي امنيت غذايي است در حلقه پاياني فعاليت‌هاي آن، يعني در صنايع تبديل كشاورزي متبلور مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: محصولات كشاورزي، بلافاصله بعد از توليد، بايد فرآوري و بسته‌بندي شوند تا ضايعات نگهداري و حمل و نقل آن‌ كاهش يابد.
شاهدي يادآور شد: در حال حاضر كمتر از نيمي از محصولات كشاورزي استان قم فرآوري شده و وارد بازار مي‌شود.
وي همچنين به اولويت‌هاي تعيين شده در صنايع كشاورزي اشاره كرد و افزود: فرآوري و بسته‌بندي سبزيجات، گوشت قرمز، تخم مرغ، گوشت سفيد، ميوه‌جات، توليد كودهاي آلي و بيولوژيك و توليد عرقيات و اسانس‌هاي گياهي از عمده اين اولويت‌هاست.
مدير صنايع كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي قم در ادامه با بيان اينكه در حال حاضر 77 واحد صنايع تبديلي محصولات كشاورزي در اين استان فعال هستند، ادامه داد: 39 فقره پروانه بهره‌برداري براي ديگر واحدهاي صنايع تبديلي در استان قم صادر شده است.
شاهدي تصريح كرد: متقاضيان سرمايه‌گذاري در صنايع كشاورزي قم مي‌توانند با مراجعه به مديريت صنايع كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي، مشاوره لازم براي سرمايه‌گذاري در توليد محصولات مورد نظر خود را اخذ كرده و جواز تاسيس دريافت كنند.
وي ادامه داد: اين متقاضيان، براي استقرار در شهرك‌ها و نواحي صنعتي، معرفي شده و در صورت احراز شرايط لازم، مي‌توانند از وام‌هاي موجود در ساخت و ساز و راه‌اندازي واحد خود استفاده كنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٠-١٣٨٩, ١۵:۴٠

   

پر مبحث ترین ها