سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به صورت رایگان؛

دامهای روستایی قم علیه بیماری تیلریوز واکسینه می‌شوند

مدیر کل دامپزشکی استان قم مدت اجرای این طرح را یک ماه عنوان کرد و افزود: در این طرح شش اکیپ دولتی و خصوصی حضور داشته و کار مایه کوبی در دامداری‌های استان را انجام می‌دهند.
مدیر کل دامپزشکی استان قم از آغاز طرح مایه کوبی رایگان تیلریوز (زردی) در دامداری‌های روستایی استان قم خبر داد.

دکتر مهدی رفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر در قم با اشاره به آغاز طرح مایه کوبی رایگان دام‌های روستایی علیه بیماری زردی بیان داشت: بیماری تیلریوز (زردی)، بیماری‌ ای است که در فصل بهار و تابستان در دام‌ها بروز می‌کند و با توجه به اینکه قبل از شروع این فصول دام‌ها باید در برابر این بیماری ایمن سازی شوند، این عملیات از هم اکنون در دامداری‌های روستایی استان آغاز شده است.

وی مدت اجرای این طرح را یک ماه عنوان کرد و افزود: در این طرح شش اکیپ دولتی و خصوصی حضور داشته و کار مایه کوبی در دامداری‌های استان را انجام می‌دهند.

رفیعی با اشاره به اینکه در این طرح پیش بینی می‌شود 20 هزار رأس گاو و گوساله در استان مایه کوبی شوند، تصریح کرد: این طرح در مناطق محروم و روستایی به صورت رایگان و در دیگر مناطق استان و در دامداری‌های صنعتی به صورت بهادار انجام می‌گیرد که پیش بینی می‌شود با توجه به آمار در سنوات گذشته، 5 هزار رأس دام روستایی و 15 هزار رأس در سایر مناطق واکسینه شوند.

مدیر کل دامپزشکی استان قم با بیان اینکه این عملیات هر ساله بوده و در هر سال به طور متوسط 20 هزار رأس دام در استان واکسینه می‌شوند، بیان داشت: بیماری تیلریوز (زردی) از جمله بیماری‌های منتسب به انگل‌های خونی دام بوده که به وسیله کنه‌ها منتقل می‌شود و سالانه خسارات شدید اقتصادی را به دامداران به خصوص واحدهای روستایی و کم بضاعت وارد می‌نماید لذا با انجام واکسیناسیون به موقع دام‌ها و سم پاشی واحدهای دامی در فصل بهار و تابستان باید میزان این خسارات و مرگ و میر ناشی از آن را به حداقل رساند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١٠-١٣٨٩, ١٣:٢٢

   

پر مبحث ترین ها