سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

درودگران قم نیازمند یک نمایشگاه دائمی هستند

نمایشگاه مبلمان قم به نام درودگران، به کام فروشندگان دوره ای

درودگران قم نیازمند یک نمایشگاه دائمی هستند اما متاسفانه مسئولان در این زمینه اقدامی نکرده اند.

فاطمه محمدی

قم قطب دوم تولید صنایع چوبی کشور را دارد و حمایت ویژه مسئولان مربوطه را می طلبد تا با رسیدگی به مشکلات شاغلان در این صنف، رتبه قم افول نکند و با تلاش بیشتر بتوان حمایت های ملی را نیز جذب کرد.

دراین باره با چند تن از افراد باسابقه در این صنف به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می آید:

رییس اتحادیه درودگران استان قم اظهارداشت: حدود سه سال پیش در تفاهم نامه ای با سازمان صنعت، معدن و تجارت بنا شد هر ساله دو نمایشگاه مواد اولیه و ماشین آلات و فروش برپا شود اما متاسفانه یک سال این کار انجام شد و سال های بعد فقط اقدامی ظاهری بود و آن ها حتی جواب نامه های ما را هم نمی دهند. 

مجتبی صفایی بابیان این که اتحادیه به عنوان متولی از ورود افرادی که در نمایشگاه می آیند خبر ندارد و در نمایشگاه امسال اتحادیه هیچ نقشی نداشت، افزود: زمانی که کارها را انجام می دهند و نسخه را می پیچند می گویند شما هم نظارت کنید که این مورد قبول صنف نیست.

وی تصریح کرد: به غیر از تهران هیچ کدام از شهرها از نظر تولید جایگاه قم را ندارند اما متولیان نمایشگاه بین المللی با نظارت مستقیم اتحادیه ها کار نمایشگاهی را انجام می دهند.

وی گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت پاسخ دهد که چرا به فروشنده های دوره ای غرفه می دهند که کارشان است که به شهرهای مختلف می روند و تولیدکننده نیستند.

صفایی با بیان این که از این سازمان بپرسید درنمایشگاه مبلمان قم چند تا قمی و غیرقمی حضور داشتند؟ گفت: اصفهان، تهران و کرمان اجازه راه یابی به نمایشگاه هایشان را به این افراد نمی دهند اما در نمایشگاه قم حضور فعال پیدا می کنند.

وی گفت: ما به دلیل مخالفت به نمایشگاه مبلمان قم نرفتیم اما از آنان سوال داریم که قرار بود برای توسعه صنعت مبلمان، نمایشگاه اسفندماه در قالب دعوت از هیات های تجاری داخلی و خارجی باشد چرا هیچ هیاتی دعوت نشد؟

وی تصریح کرد: اگر هم در نمایشگاه ها بحث فروش است همکاران من عوارض و مالیات می دهند و در سخت ترین شرایط اقتصادی که در آن هستیم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند و چشم شان به این نمایشگاه ها است که آن را هم خراب می کنند و فروش را یک شهرستانی دیگر انجام می دهد.

رییس اتحادیه درودگران استان قم ابراز تاسف از این که حتی برخی در شهر دوم تولید صنایع چوبی کشور ام دی اف و کابینت آوردند و به هر شکلی وارد می شوند، گفت: به ما گفتند شرکت توسعه نمایشگاهی مجری است اما پشت پرده شنیدم به یک خانمی واگذار کردند و توافقی با ما انجام نمی شود؛ گویی عده ای برای این کار جیب دوختند.

وی در پاسخ به این سوال که در نمایشگاه های قم حتی یک غرفه برای غیرایرانی ها نیست، چرا اسم بین المللی روی آن می گذارند؟ اظهارکرد: این نام گذاری درست نیست بلکه چون کسی اعتراضی نمی کند آن ها هم می گویند.

نمایشگاه مبلمان قم توام با سودجویی است

مجید شریفی دراین باره اظهارکرد: یکی از مشکلات ما برگزاری نمایشگاه شب عید است که در آنجا سفارش های زیادی می گیرند وکار خشک وتر را به مشتری عرضه می کنند و یا پیش آمده که مشتری یک مبل را سفارش داده مبلمان دیگری را از تهران برای وی می فرستند و مسئولان نمایشگاه و استانداری فقط اجاره را می گیرد کاری به کیفیت کار ارائه شده به مردم ندارند.

وی با بیان این که استانداری دنبال سود است و هر کس پول بدهد می تواند شرکت کند، گفت: نمایشگاه واقعی باید مهرماه برگزار شود تا تولیدکننده بتواند سفارش های گرفته شده را تا پایان سال تحویل دهد کارهای شب عیدی اغلب بی کیفیت عرضه می شود. 

وی با ۳۰ سال سابقه کار در این رشته عنوان کرد: در نمایشگاه ها عده ای سودجو که برند یا کاسب نیستند که برایشان مهم باشد که چه نوع کالایی به مردم می دهند و چوب خشک وتر را با هم عرضه می کنند و ناظران و کسانی که باید بر اتحادیه و تعاونی نظارت کنند خودشان سودجو هستند و کار از بالا مشکل دارد که این سودجویی به درودگر هم می رسد.

شریفی اظهارداشت: نمایشگاه همان طور که از نام آن مشخص است جای فروش نیست بلکه جای نمایش کالاست تا مردم ببینید و سفارش دهند و خرید در فروشگاه های معتبر انجام شود.

وی ادامه داد: هیچ جای دنیا این گونه نیست که ندانی از چه کسی خرید را انجام می دهی اما اینجا به این دلیل که همه دنبال سود هستند، مصرف کننده باید تاوان استانداری، تعاونی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و درودگر را با کاری که می خرد و باید دور بیاندازد بدهد.

وی با بیان این که در نمایشگاه های قم یک باند حرفه ای می آیند که یک متر دکان ندارند کارشان همین است و بیش از همه هم می فروشند، گفت: نمایشگاه در و دیوار است و با برندها و شخصیت های معتبر اعتبار پیدا می کند اما افراد شاخص صنف درودگران که به نمایشگاه اعتبار می دهند درنمایشگاه مبلمان قم شرکت نمی کنند.

کهنه بیمارستانی و شانه تخم مرغ در مبلمان بکار می رود

علی محمد کاظم بابایی اظهارکرد: اتحادیه باید یک نمایشگاه دائمی با هزینه اعضا برپا کند تا تولیدات افراد موجه و شناخته شده به نمایش یا فروش گذاشته شود.

این درودگر قمی با ۳۰ سال سابقه کار افزود: اگر نمایشگاه دائمی برپا شود ۱۰۰ نفر از این قشر با طیب خاطر هزینه را می پردازند و با این اقدام به صنف، مصرف کننده و تولیدکننده خدمت می کنند و هر مواد بی کیفیتی به فروش نمی رسد و خیال مشتری راحت است که تعهد و دانش پشت کار است و دراین صورت دیگر برای تولید کننده خوب نیست جنس بد بدهد.

بابایی گفت: یک باند مافیایی که همیشه در دور هستند در نمایشگاه مبلمان قم می آیند و به مسئولان نمایشگاه حق حساب می دهند و این نمایشگاه منبعی برای سودجویی آنان است و مردم اگر به مشکل برخوردند هیچ کس پاسخگو نیست.

وی بیان کرد: کار ما راه گریز دارد زیرا ظاهر بسیاری از تولیدات چوبی یکسان است اما در داخل آن می توان فوم، ابر، آشغال و کهنه بیمارستانی گذاشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کهنه بیمارستانی هم در مبلمان می گذارند؟ گفت: بله؛ دولا ابر چهارسانتی و بین آن کهنه بیمارستانی یا آشغال می گذارند و مشتری پس از مدتی متوجه بوی فضولات مرغ می شود زیرا شانه تخم مرغ که از بازیافت مقوا است را نیز در آن گذاشتند لذا باید مرجع قابل اعتمادی باشد که متاسفانه در حال حاضر این اعتماد نیست و به هر شکلی می توان کار را عرضه کرد.

بهزاد متقیان در رابطه با صادرات صنایع چوبی درودگران قم اظهارداشت: ترکیه جای ما را در کشورهای منطقه گرفته و بازار را مدیریت می کند زیرا دولت ترکیه از تولیدکننده ها حمایت می کند.

این فعال صنعت مبلمان قم گفت: به نظر می رسد برخی نمی خواهند تولیدات کشور صادر شود اما واردات مبلمان گران ترکیه با قوت ادامه دارد و در بازار ایران فروخته می شود و مسئولان کشور ما در واقع از صنعت چوب ترکیه حمایت می کنند.

وی عنوان کرد:‌ به جای این که ما صادر کننده باشیم برخی از کشور عراق می آیند و اجناس ما را خریداری و در مرز ایران و عراق تحویل می گیرند.

صنایع چوبی درودگران قم صادرات محور نیست

مجتبی صفایی رییس اتحادیه درودگران استان قم نیز گفت: مشکل صنایع چوبی درودگران قم صادرات محور نبودن تولیدات آنان است که باید مسئولان کمک کنند تا به این سمت حرکت شود.

صادرات حلقه مفقود در چرخه تولید

سید علی طباطبایی نیز در خصوص اهمیت صادرات اظهارکرد: اگر پیشتر بازار داخل را به خارج وصل می کردیم امروز رکود ما را از پای درنمی آورد.

وی با بیان این که اقدامات انجام نشده ربطی به تحریم ها ندارد، گفت: هم اکنون کل فروش درودگران قم معطوف به بازار توام با رکود داخل است در صورتی که ما می توانستیم در دوران تحریم هم به کشورهای آذربایجان، ازبکستان، عراق، عمان و دیگر همسایگان مان صادرات داشته باشیم اما حمایت و توجیه نبود.

طباطبایی بیان کرد: ما می خواهیم از مسئولان بپرسیم غیر از شعار و حرف زدن چه کاری انجام دادند؟ یک مجموعه تولیدی را در بخش صادرات حمایت کردند؟ که از ما طلب کار هستند که شما برای صادرات اقدامی نکردید.

وی گفت: به عنوان مثال کشور ترکیه برای صادرکننده ها جایزه و بسته های حمایتی درنظر گرفته به این دلیل که آنان تولید کننده را مقدس می بینند زیرا تولیدکننده ها چرخه را می گردانند و با سرمایه گذاری مسبب اشتغال هستند ما انتظار داریم تا مسئولان مانند سایر کشورها به تولید کننده بها دهند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٨-١٣٩٧, ١۵:۵٢

   

پر مبحث ترین ها