سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برای نخستین بار در قم:

تراز ورود به رشته درودگری منفی شد

بروز شده : ۶-٠٨-١٣٩٧, ١۴:۴۴    نسخه چاپی    
تراز هر ساله ورود به شغل درودگری همیشه مثبت بود اما متاسفانه در سال جاری تراز ورودی منفی شده است.

فاطمه محمدی

چندین سال است که مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی را مدنظر قرار دادند که یکی از مصادیق بزرگ آن رسیدگی به این قشر وسیع تولیدی قم است که جای کار و پیشرفت بسیاری دارد و با تقویت توان صادرات در این صنف حجم زیادی از نقدینگی وارد کشور خواهد شد.

رییس اتحادیه درودگران استان قم اظهارکرد: عدم حمایت ها سبب شده که اتحادیه درودگران امسال خروجی داشته باشد؛ تراز هر ساله ما به این رشته همیشه مثبت بود اما متاسفانه در سال جاری تراز ورودی منفی شده است.

مجتبی صفایی با بیان این که طبق آمار از ۵۰ تا ۴۰۰ میلیون باید برای ایجاد یک شغل هزینه شود، ادامه داد: اما با گرفتن مالیات سنگین و حق بیمه زیاد و نبود حمایت ها تولید کننده های کنونی را هم پشیمان می کنند زیرا خدمات با تولید هم پا است و اگر خدمات نباشد تولید هم نیست.

وی با تاکید بر این که شغل درودگران واقعا سنگین است، گفت: آنان پس از ۳۰ سال کار تعدادی دستگاه مستعمل و یک جسم از کار افتاده دارند که باید یک فکری شود.

درودگران قم، نیاز بازار را نمی دانند

رییس اتحادیه درودگران استان قم هم گفت: از توان بخش خصوصی خارج است که بازار هدف را شناسایی و تحقیق کنند که مردم چه لازم دارند تا طبق لزوم بازار تولید داشته باشند.

مجتبی صفایی ادامه داد: درودگری که نمی تواند زندگی اقتصادی خود را سامان دهد نمی تواند بازار هدف را شناسایی کند بلکه باید هیات های تجاری و تحقیقاتی فرستاده شود تا ابتدا بازار هدف شناسایی و مشخص شود که چه تولیدی نیاز است و این امر احتیاج به تحقیق و تفحص دارد که مسئولان باید در این راستا یاری گر باشند.

وی خاطرنشان کرد: چین حتی تسبیح ما را تولید می کند اما ما نمی دانیم برای کشور خودمان چه باید تولید کنیم.

علی محمد کاظم بابایی با بیان این که در بخش تولید و تنوع در صنف درودگری با سرعت پیشرفت، حرکت نکردیم، گفت: یک کارخانه کوچک هم یک قسمت تحقیق و توسعه دارد تا نیاز بازار را متوجه شود و به روز باشد اما کار ما چنین جایی را ندارد و بارها شده که درودگران هزینه می کنند و برشکست می شوند زیرا روی فکر خود تولید می کنند و با این اقدام به خود، منابع ملی مانند چوب جنگل ها و تسهیلات دولتی لطمه می زنند.

وی با۳۰ سال سابقه درودگری افزود: به عنوان مثال تولیدکننده ما نمی داند که اگر ۱۰۰ میلیون دارد ۱۰ میلیون را باید خرج کند اما متاسفانه هر کس اول کار می خواهد زود ترقی کند که بسیاری در این صنف ضرر می کنند زیرا به بازار آشنا نیستند و نیاز بازار را نمی دانند.

محمدحسین محمودزاده با ۳۰ سال سابقه کار نیز در پاسخ به این سوال که شما می دانید چه باید تولید کنید و بازار چه می خواهد؟ اظهارداشت: هیچ جایی که به درودگران حرفه ای را بیاموزد نیست وشخص خودش باید تشخیص دهد که مردم چه چیزی را می خواهند.

بانک ها تباهی صنعت چوب را رقم می زنند

سیدعلی طباطبایی در خصوص دادن تسهیلات به درودگران گفت: یک مشکل شغل درودگری نداشتن سرمایه برای وارد کردن دستگاه های مدرن است که نیازمند ارائه تسهیلات بلندمدت با سود کارمزدی است تا صدمات جسمی کاهش و کیفیت کار افزایش یابد.

وی افزود: اما در حال حاضر تسهیلات بانکی غیر از کشاندن این مجموعه ها به تباهی ثمره دیگری نخواهد داشت زیرا سود تولید و وام با هم تناسب ندارد و سود به حدی بالاست که ما به عنوان مسکن امروز را به فردا می رسانیم.

طباطبایی با بیان این که تنها حمایت مالی می تواند راهگشا باشد که فقط کارمزد گرفته شود وهدفمند و بر اساس مستندات کافی باشد، ادامه داد: باید به گونه ای باشد که اگر قرار است برای دستگاهی وام داده شود همان دستگاه خریداری شود اما اگر در سرمایه در گردش قرار گیرد راهگشا نیست و حتی صدمه می زند زیرا دستگاه ها را نمی خرند ومستندسازی های دروغی ارائه می شود.

وی گفت:‌ متاسفانه ایمن سازی و ارتقا کیفیت در این شغل انجام نمی شود و هیچ کس هم پیگیری نمی کند.

خدمات شهرداری به بازار کاسه گران صفر است

سید علی طباطبایی اظهارداشت: تولید صنایع چوبی به عنوان سه صنعت برتر استان قم است که دو بازار مبل کاسه گران و کلهری را دارد که از اطراف برای خرید به قم می آیند و همه استان بهره مند می شوند اما مشکلات بازار مبل کاسه گران که اولویت نخست است باید برطرف شود.

وی با بیان این که صنعت ما نیمه جان شده و اگر حمایت نکنند جایگاه خود را از دست می دهد، گفت: بزرگترین دغدغه در کشور در حال حاضر بیکاری است اما از بضاعت کنونی ما حمایت نمی شود اگر کمک کنند معضلات کنونی برطرف شود این بازار رونق خواهد گرفت.

وی با اشاره به این که در بحث پارکینگ با سازمان ترافیک مکاتبه شده به نتیجه نرسیدیم، عنوان کرد: در یک حساب سرانگشتی درودگران بازار کاسه گران حداقل۶۰ میلیارد تومان بابت حذف پارکینگ به شهرداری داده اند اما خدمات به آنان ارائه نشده، به شهرداری هم اعلام کردیم اما هیچ پیگیری نکردند و خدمات صفر است ما این سوال را داریم که آقایان شهرداری این پول را در ازای چه خدمتی از ما گرفتند؟

این فعال صنعت درودگری با بیان این که در یک پروسه ۱۰ ساله پول پارکینگ را از ما گرفتند، افزود: آن زمان مجموعه های اینجا کارگاهی بود و برای گرفتن مجوز نمایشگاهی شهرداری حذف پارکینگ را با گرفتن هزینه حل می کنند.

وی در ادامه با تاکید بر این که بحث های ترافیکی بازار کاسه گران باید مرتفع شود، گفت: تردد وسایل نقلیه در این بازار مشکل است درخواست کردیم حداقل با یک طرفه کردن خیابان و کوچه های اطراف برنامه ریزی ترافیکی داشته باشند که بخشی از مشکلات ترافیکی بازار ما برطرف شود اما هیچ قدمی در این راستا هم برای ما برنداشتند و هر چه درخواست می کنیم ترتیب اثر نمی دهند.

وی توضیح داد: بازار مبل کاسه گران ۱۶ متری است اما خیابان اصلی دو طرف پیاده رو دارد و هر دو طرف همیشه خودرو پارک شده با کوچکترین کارها می توانند معضلات ترافیکی ما را کاهش دهند.

طباطبایی با اشاره به کوتاهی های انجام گرفته در مورد اطلاع رسانی نیز گفت: با چند تابلوی اطلاع رسانی در داخل شهر شهروندان و مردمی که از شهرهای مختلف برای خرید می آیند به راحتی به این بازار دسترسی پیدا می کنند.

وی تصریح کرد: پارکینگ، برطرف کردن مشکلات ترافیکی و نصب چند تابلو ربط به تحریم و آمریکا و انگلیس ندارد بلکه مدیران دلسوز و متعهد می خواهد که اگر این کارها را انجام ندادند شب نتوانند بخوابند.

وی ادامه داد: مسئولان دغدغه مندی می خواهیم که اگر چهار نفر به دلیل نبود پارکینگ به این بازار آمدند و نتوانستند خودوری خود را پارک کنند و رفتند وجدانشان به درد آید که این ارز از استان من خارج شده و من به استان خود خیانت کردم.

طباطبایی با تاکید گفت: به طور قطع می گویم بخش عمده متمول استان قم تولیدات درودگران این استان را از تهران خریداری می کنند زیرا تاب تحمل این فضا را ندارند و پروسه تکمیل درودگران قم در پایتخت انجام می شود.

وی با بیان این که معضلات صنف ما نیازمند پیگیری است، ادامه داد: در همایشی که سالی یک بار در قم برپا می شود آقایان میکروفن را دست می گیرند یک طرفه صحبت می کنند و می روند ما می خواهیم بنشینند و به چراهای ما را پاسخ دهند.

وی با اشاره به این که آن طور که ما می بینیم به حق اصناف در قم کوتاهی می شود، اظهارکرد: مسئولان ما باید در خدمت چرخه باشند نه فرمانده این چرخه و هرگاه این اتفاق افتاد و از شعار خارج شدند بقیه قضایا حل خواهد شد.

مالیات درودگران سه برابر شده

سید علی طباطبایی با اشاره به این که مالیات درودگران، از سه سال پیش تاکنون ۱۰ برابر شده، افزود: درشرایط رکود فروش کم است و صنایع تولیدی باید بتوانند خود را حفظ کنند و مالیات باید بر اساس سود باشد اما حمایت که نکردند در گرفتن مالیات هم سخت گیری کردند.

وی تصریح کرد: صنعت فرش کفش و چوب را از قم بگیرید برای تولید هیچی ندایم و اگر حمایت نشود فاجعه برای قم به بار می آید اما ما صدایمان به جایی نمی رسد سالی یک بار همایش صنف درودگران برگزار می شود استاندار و مهندس زاکری به عنوان متولی بخش صنعت می آیند و پس از صحبت های خودشان می روند.

این درودگر با سابقه قم گفت: خیلی خنده دار است در صورتی که همه کشورها از تولید کننده حمایت می کنند و راهکار می دهند تا حجم تولید بالا رود مهندس زاکری چهار ماه پیش برای این که بحث رکود حل شود راهکار دادند که تولید را کاهش دهید؟!

وی با بیان این که بخش دولتی نه تنها حمایت نمی کنند بلکه کارهای ما را به نام خود کلید می زنند، عنوان کرد: وقتی مسئولان ما راهکار خروج از رکود ما را کاهش حجم تولید می دانند فاتحه بسته های حمایتی را باید بخوانیم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٨-١٣٩٧, ١۴:۴۴

   

پر مبحث ترین ها