سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم در گفت وگوبا 19دی:

مردم هرگونه آسیب به محیط زیست را اطلاع دهند

شهروندان هنگام مواجه شدن با هرس غیر اصولی یا قطع درخت یا آسیب به درختان و فضای سبز به سرعت با سامانه ۱۳۷ شهرداری بگیرند.

فاطمه محمدی

پیام جوادیان مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم در گفت وگو با 19دی در مورد هرس درختان، هرگونه آسیب به محیط زیست از قبیل کف بر یا از بین بردن درختان و فضای سبز به سوالات ما پاسخ داد که در ادامه می آید:

· با توجه به فصل پاییز و فرایند هرس معابر سطح شهر و بوستان ها چه برنامه ای دارید؟

هرس درختان در این فصل مهمترین اقدام است و با توجه به فصل پاییر وبادهای فصلی موضوع تداخل شاخه های درختان اوکالیپتوس با شبکه برق مشکل ساز است زیرا وزش باد باعث می شود شاخه ها برخورد یا سقوط با شبکه داشته باشد.

حدالامکان سعی براین است که مگر در زمان خطر و نیاز هرس انجام نشود یا به صورت جزئی باشد که درخت آسیب نبیند.

هرس به شیوه سربرداری انجام می شود تا تاج و زیبایی شاخه ها درخت حفظ شود و بتواند به حالت اولیه برگردد.

هرس شاخه های عرضی هم برای درختانی که شاخه های آن ها به صورت عرضی درخیابان و پیاده رو مشکل ساز شده اند انجام می شود زیرا احتمال سقوط دارد.

· شاهد قطع یا کف بر کردن درختان در سطح شهر هستیم برای این موضوع چه چاره ای اندیشیدید؟

با توجه به عرصه زیاد فضای سبز و کمبود نیرو؛ شهروندان می توانند هنگام مواجه شدن با هرس یا قطع درخت یا آسیب به درختان و فضای سبز به سرعت با سامانه ۱۳۷ شهرداری بگیرند که در لحظه به تلفن همراه رئیس اداره حفظ اشجار سازمان و پلیس های فضای سبز پیام ارسال می شود و از اقدام جلوگیری می شود و در صورت گذشتن از زمان آن، جبران خسارت وارده به عمل می آید.

· برخی موارد نحوه هرس گسترده در شهر تعجب برانگیز و زیاد است آیا هرس ها به صورت فنی و علمی انجام می شود؟

دستورالعمل نحوه هرس ها با جلسات گسترده با کارشناسان زیربط به روسای فضای سبز مناطق هشت گانه ابلاغ شده است.

بیشتر هرس های درخت اوکالیپتوس است که سالانه حدود هشت متر رشد دارند و با وزش باد منجر به آسیب به شبکه برق می شود.

اقاقیا، زیتون تلخ، نارون توت نیاز به هرس ندارد اما گاهی شاخه درختان نارون داخل شبکه برق می شود و احتمال خطر دارد که تنها همان شاخه هرس می شود.

· در برخی کلان شهرها راهکارهای جدیدی برای جلوگیری از مشکلی که سیستم برق شهری برای درختان و فضای سبز ایجاد می کند اندیشیده اند، در قم هم دنبال راهکارهای جدید هستید؟

روش سیم بند در برخی از کلان شهرها اجرا می شد با توجه به اینکه بیشتر درختان قم اوکالیپتوس هستند ما کمتر می توانیم از این روش استفاه کنیم زیرا رشد این درختان بیش از انی است که بتوان از روش سیم بند استفاده کرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٧-١٣٩٧, ٠٩:٠۶

   

پر مبحث ترین ها