سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قم:

مصرف شیر۴۰ درصد کاهش داشته است

بروز شده : ۵-٠۶-١٣٩٧, ١٢:۴٨    نسخه چاپی    
نبود یارانه، نبود فرهنگ سازی و نبود حمایت از دامدار شرایط را به نحوی رقم زده که تولید و مصرف شیر کاهش صعودی داشته است.

فاطمه محمدی

۱۹دی: نبود یارانه، نبود فرهنگ سازی و نبود حمایت از دامدار شرایط را به نحوی رقم زده که تولید و مصرف شیر کاهش صعودی داشته و با توجه به اینکه باید با توجه به افزایش جمعیت هر ساله مصرف شیر افزایش یابد اما پس از گذشت پنج سال از پایان یافتن اختصاص یارانه برای شیر با کاهش نزدیک به یک چهارم تولید و مصرف شیر مواجه هستیم.

از اینرو با محمد رضا طلایی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قم هم کلام شدیم؛ گفت وگوی وی را با خبرنگار ۱۹دی می خوانیم:

·        دلیل مشکل دامداران و کشتار گاوهایشان چیست؟

در چهار سال گذشته دولت قیمت هزارو۴۴۰ تومان را برای شیر اعلام کرده بود اما هیچ زمانی کارخانه داران بیش از هزار و۲۰۰ تومان شیر را خریداری نکردند.

این خرید حداقل ۲۰ -۳۰ درصد زیر قیمت تمام شده، ضرر زیادی به دامداران وارد کرد بسیاری گاو شیری برایشان سودمند نبود و قیمت گوشت هم در برهه ای افزایش داشت به همین جهت گاوها روانه کشتارگاه شدند و تولید شیر در استان ۲۰ -۳۰ درصد کاهش داشت.

قیمت جدیدی که دولت اعلام کرد هزار و۵۷۰ تومان است زیرا نهاده ها هم نسبت به چهار سال گذشته افزایش قیمت پیدا کرده بود.

در تنظیم بازار قیمت ابلاغ شد و دامداران شیر را بین هزار و۶۵۰ تا هزار و۷۰۰ به صورت وعده ای به فروش می رسانند.

قیمت مصوب دولت برای خرید نقدی است و کارخانه لبنیات باید پول را به دامدار بپردازد اما با توجه به نقدینگی کم کارخانه ها خرید ۴۵ تا ۶۰ روزه است.

·        برای مشکلاتی که در حوزه علوفه است چه تدبیری اندیشیدید؟

با پیگیری های انجام شده مشکلی در تامین علوفه وجود ندارد.

·        در افزایش قیمت هم مشکل ندارند؟

یک مقداری افزایش پیدا کرده است.

·        نسبت به سه ماه اخیر بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

آنقدر تفاوت نداشته؛ این قیمت ها برای کوتاه مدت است نهاده هایی مانند ذرت که از خارج از کشور وارد شود قیمت کاهش پیدا می کند. همه چی دامداری که تامین علوفه نیست.

·        ۷۰ درصد هزینه ها برای تامین علوفه است وافزایش قیمت علوفه روی قیمت شیر اثر می گذارد.

قیمت شیر هزار و۳۰۰ در حال حاضر به هزار و۵۷۰ تومان رسیده وبالای ۳۰ درصد افزایش داشته است.

·        قرار بود ارز به علوفه اختصاص داده شود؛ این وعده عملی شد؟

هم اکنون علوفه با قیمت ارز گروه اول وارد می شود.

هزار و۵۰۰ تن نهاده ذخیره سازی شده است

·        این به دامدار نرسیده است.

 این ها تصمیماتی است که جدید گرفته شده ومشکلی در آینده از این بابت نیست؛ پشتیبانی امور دام وظیفه تعیین قیمت و تنظیم بازار علوفه را دارد وقیمت علوفه را بر اساس ارز دریافتی و هزینه های جانبی اعلام می کند.

علوفه توسط شرکت های وارد کننده بخش خصوصی تامین می شود هرجا قیمت افزایش یابد شرکت پشتیبانی وارد عمل می شود که هم اکنون این اقدام انجام شده است.

ما در استان قم چهار هزار و۵۰۰ تن نهاده ها را ذخیره سازی شده است با تزریق آن به بازار، تاثیر را روی قیمت می گذارد و ثبات رقم می خورد.

·        تامین علوفه با بازرگانی هست آیا آنان درست عمل نمی کنند؟

برخی اوقات نوساناتی در بازار است. اگر کارخانه ها بر اساس قیمت دولتی که اعلام شده خرید را انجام دهند کار روی روال می افتد.

قیمت شیری عرضه شده توسط کارخانه ها بیش از قیمت تورم است

·        مشکل اصلی در حال حاضر چیست؟

مهم این است که قیمت شیری که درحال حاضر کارخانه ها در بازار عرضه می کنند بیش از قیمت تورم است که از طریق جلسه ستاد تنظیم بازار مقرر شد تا نظارت انجام شود زیرا افزایش قیمت کارخانه های لبنیات استان قم در حد تنظیم بازار بوده اما مواد لبنی سایر استان ها در قم افزایش قیمت دارد که از سوی سامزان بازرگانی به استان های آنان اعلام شده تا قیمت ها بیش از ۱۰ درصد مدنظر دولت افزایش نیابد.

مصرف شیر ۴۰ درصد کاهش داشته است

·        سال گذشته در مصاحبه ای که با شما داشتم گفتید مصرف شیر مردم قم به دلیل نبود یارانه کاهش ۳۵ درصدی پیدا کرده حالا با افزایش قیمت مصرف مردم به تبع پایین تر آمده؛ نظر شما چیست؟

پیشگیری بهتر از درمان است و اختصاص یارانه به شیر حکم پیشگیری از بیماری ها را دارد؛ هر زمان به شیر یارانه داده شده مصرف افزایش داشته و حداقل در قم ۳۰-۴۰ درصد بالاتر بود در کشور هم به تبع چنین است.

سال ۹۲ یارانه شیر قطع وقدرت خرید هم کمتر شد لذا مصرف کاهش داشته است.

امنیت غذایی مملکت نیاز به حمایت دارد

·        تحلیل شما از این وضعیت چیست؟

صنعت شیر و دامپروری نیازمند توجه ویژه است؛ امنیت غذایی مملکت نیاز به حمایت دارد همین که دولت شیر را در گروه یک و در زمره محصولات استراتژیک و غذایی مردم قرار داده تصمیم درستی بوده تا برای تامین علوفه از ارز دولتی استفاده شود اما تولید همواره نیاز به حمایت دارد اگر پشتیبانی شود و هزینه ها کاهش یابد مصرف کننده اقبال بیشتری پیدا می کند.

تصمیم گیران باید تصمیم درستی بگیرند تا بودجه یارانه قابل تامین باشد ومطمنا اگر این اقدام شود مصرف شیر کشور افزایش می یابد.

در شرایط فعلی هر چه از دامداران حمایت شود و مسائل اداری، ارائه مجوزها و حل مشکلات آنان به حداقل برسد و علوفه به موقع با ارز دولتی تامین شود این شغل ثبات پیدا می کند.

در صورت حمایت از تولید استقبال از لبنیات افزایش می یابد و به نفع مصرف کننده است.

·        تعداد گاو و گوساله در پنج سال اخیر چه میزان بوده است؟

تعداد گاو شیری در سال ۹۲،  ۳۳ هزار، سال ۹۳، ۳۲ هزار و ۵۰۰، سال ۹۴، ۲۶ هزار و سال ۹۵ و ۹۶، ۲۲ هزار راس بوده است.

گوساله پرواری در سال ۹۲، ۹۲ هزار، در سال ۹۳، ۹۵ هزار، سال ۹۴ ، ۱۰۰ هزار، سال ۹۵، ۱۲۰ هزار و سال ۹۶، ۱۱۵ هزار بوده است.

هر ساله حدود ۲۵ تا۳۰  درصد گله های شیری استان(حدود پنج هزار راس در سال در قالب گاو حذفی روانه کشتار می شود و به همین تعداد تلیسه جایگزین می گردد. البته بخشی از این کاهش دام مولد پس از سال ۹۰ ناشی از حذف دام های شیری توسط گاوداران به دلیل مشکلات اقتصادی و ضررهای ناشی از پایین بودن قیمت فروش شیر و نبود تناسب قیمت تمام شده با قیمت خرید کارخانجات شیر(پس از حذف طرح شیر یارانه ای خانوار) بوده است.

·        میزان تولید شیر استان در سال ۸۹، ۹۲ و ۹۶ چقدر بوده است؟

 در سال گذشته،۱۴۶ هزار تن، در سال ۹۲، ۱۵۸ هزار تن و سال ۸۹، ۲۲۰ هزار تن بوده است.

·        مصرف سرانه مصرف شیر در استان چقدر است؟

بر اساس میزان شیر و محصولات لبنی در استان پیش بینی می شود در حال حاضر حدود ۷۵ کیلوگرم باشد و نسبت به ۱۰ سال پیش کاهش چشمگیری داشته است.

کاهش بیش از یک سوم شیر پس از یارانه ها

 زیرا زمان توزیع شیر یارانه ای رقم قابل ملاحظه ای از شیر در سبد مصرفی خانوار بود به طوری که آخرین میزان شیر یارانه ای توزیعی در استان روزانه حدود ۱۷۵ تن بود که در شرایط فعلی ۵۰ تن شیر هم بصورت خام در استان توزیع نمی شود.

درحال حاضر شیر به اندازه کافی در استان وجود دارد و نیازی به واردات شیر به استان وجود ندارد و تحویل شیر بر اساس درخواست کارخانجات استان انجام می پذیرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۶-١٣٩٧, ١٢:۴٨

   

پر مبحث ترین ها