سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد شیخ الاسلام از امیرآبادی

برخی درخواست هایی از آموزش وپرورش دارند

۱۹دی: مدیرکل آموزش وپرورش استان قم با بیان اینکه جزء افتخارات ماست که از سوی برخی افراد و حوزه ها مورد هجمه قرار می گیریم، گفت: تا زمانی که در آموزش و پرورش هستم سر بچه های مردم معامله نمی کنم.

حمید رضا شیخ الاسلام که به مناسبت ایام روز خبرنگار به روزنامه ۱۹دی آمده بود، طی سخنانی به تشریح آخرین وضعیت و مشکلات آموزش و پرورش و برخی حواشی به وجود آمده آن پرداخت.

 وی با توجه به هجمه های وارده از سوی برخی به آموزش وپرورش و در پاسخ به این سوال که چرا آقای امیرآبادی در برابر برخی اقدامات آموزش وپرورش قم ایستادگی می کند، گفت: جزء افتخارات ما است که از سوی برخی افراد و حوزه ها مورد هجمه قرار گیریم.

مدیرکل آموزش وپرورش استان قم بیان کرد: برخی درخواست هایی دارند که من نه گفتنم راحت است و تا زمانی که در آموزش وپرورش هستم سر بچه های مردم معامله نمی کنم زیرا مردم به آموزش وپرورش اعتماد دارند و بهترین کس خود را در مدرسه به دست ما می سپارند.

وی با بیان اینکه برخی آقایون سختشان است که اتفاقات مثبتی در حوزه آموزش وپرورش رخ داده، گفت: تمام هزینه ها و اعتبارات را با دیوان و بازرسی چک کردیم و مورد تایید است و من تا توانستم از سوی مدیران کشوری و استانی و با استفاده از ظرفیت خیرین برای آموزش و پرورش اعتبار جذب کردم.

وی در مورد عملکرد این سازمان از سال ۹۲ تاکنون اظهارداشت: چهار سال متوالی است که در بین ۳۱ استان و شهرستان های استان تهران و مدارس خارج از کشور، رتبه نخست کنکور زبان انگلیسی برای دانش آموزان قمی است.

شیخ الاسلام افزود: دانش آموزان قمی در کنکور سراسری سال ۹۷ ،۱۱ رتبه زیر ۱۰۰ و رتبه سوم کنکور را از آن خود کردند و قم در چهار سال اخیر سه رتبه تک رقمی داشته که در ۱۵ سال اخیر بی سابقه بوده و آیت الله مکارم با ابراز خوشحالی از این دستاورد گفتند این را اطلاع رسانی کنید تا همگان خیال نکنند که قم تنها حوزه علمیه دارد.

 وی گفت: من بهمن ماه که مدیرکل شدم رتبه کنکور قم ۱۱ بود در تیرماه کنکور سراسری برگزار و قم رتبه پنج را کسب کرد که تاکنون شش رتبه ارتقا ظرف یک سال در کشور صورت نگرفته بود زیرا از ۲۵ اسفندماه که مردم درگیر رفت وآمدهای عید نوروز هستند پایگاه مطالعاتی در ۱۰ مدرسه ایجاد شد و دانش آموزان به همراه مشاور تا ۱۴ فروردین ماه در مدارس بودند و برخی تا ۱۸ ساعت هم مطالعه کردند.

وی با بیان اینکه اجازه ندادم آموزش وپرورش وارد بازی های سیاسی شود و زیرساخت ها را مقدم دانستم، ادامه داد: در پردیسان هزاران ساختمان بنا شد در حالی که طبق قانون پس از ساخت ۲۰۰ خانه باید یک مدرسه ساخته می شد اما به قانون عمل نکردند و سپس قانون هم برداشته شد.

مدیرکل آموزش وپرورش افزود: ۳۰ مدرسه در منطقه پردیسان ساخته شد که بیش از۵۰ درصد آن با کمک خیرین استانی و کشوری بود.

وی بیان کرد: در شهرک قدس با تراکم ساختمان های چند مرتبه هیچ مدرسه ای وجود نداشت هم اکنون پک آموزش وپرورش شامل سه مدرسه، یک استخر و یک سالن آنجاست.

وی گفت:‌ در شعاع پنج هزار متری ساختمان های روبروی بوستان غدیر یک مدرسه نبود واگر زیرساخت های شهرک قدس ساخته نمی شد مشخص نبود که فرزندان مردم امروز باید کجا می رفتند.

افتتاح ۴۲ پروژه آموزش وپرورش در قم

شیخ الاسلام ابرازداشت: ۴۲ پروژه در استان قم افتتاح شد که خانه معلم، تالار آموزش باشگاه فرهنگیان از جمله این پروژه هاست و یکی از آن ها زائرسرای امام رضا(ع) در شهر مشهد است که توسط خیرین ساخته شد و هشت هزار فرهنگی در سه سال اخیر با امکانات کامل به صورت رایگان به زیارت رفتند و عزت معلمی حفظ شد.

وی گفت:‌ در دو سال متوالی آموزش وپرورش جزء چهار دستگاه برتر سازمان مدیریت استان معرفی و نخستین ارگانی بود که با جذب بیشترین اعتبارات ملی از سوی استانداری معرفی شد.

وی گفت: سازمان مدیریت کشور یک ارزیابی در مسائل تربیتی، فرهنگی و پرورشی داشته که طبق اعلام چهار روز پیش وزارتخانه، قم در میان ۳۲ استان رتبه نخست را کسب کرده است.

۶۱۳ دانش آموز قمی بورسیه شدند

 این مدیر مسئول با بیان اینکه۱۵۰۰ معلم در قم کم داریم وتا چهار سال آینده ۶۰ درصد فرهنگیان قم بازنشسته می شوند، گفت: در سال جاری ۶۱۳ ردیف استخدامی برای دانش آموزان پیش دانشگاهی گرفته شد که تاکنون بی سابقه بوده واز طریق سازمان سنجش در دانشگاه فرهنگیان بورسیه می شوند و چهار سال دیگر جذب می شوند و ۴۸۰ لیسانس در کنکور استخدامی شرکت کرد که سال دیگر بکار استان می آیند.

وی گفت: برخی می گفتند یک ناحیه هم در پردیسان ایجاد شود اما باوجود کمبود نیرو نمی شد باز ۱۰۰ نفر از مدارس به اداره منتقل شود لذا صفائیه ناحیه یک و فلکه پیچک به ناحیه چهار تغییر یافت و دسترسی به پردیسان آسان و از هزینه ها کاسته شد.

شیخ الاسلام ادامه داد: سالانه به گفته وزارتخانه شش میلیارد تومان صرفه جویی در نیروی انسانی است و به نرخ روز دولت هفت میلیارد تومان برای قم هزینه نمی کند.

وی بیان کرد: زمین فوتبال دبیرستان هدایتی مورد استفاده مردم این منطقه قرار گرفت و در کوچه ۱۵ آذر استخر و زورخانه مریم راه اندازی شد و از سوی دفتر آقای فاضل بهترین مدرسه در نیروگاه ساخته شد.

وی با بیان اینکه به مناطق آذر و چهارمردان واقعا در این چند سال کم لطفی شده بود، گفت: یکسری اعتبارات آنجا هزینه شد وحق آنان بود که یک استخر داشته باشند.

مدیرکل آموزش وپرورش قم گفت: پس از ۳۴ سال که هیچ مسابقه کشوری در قم برپا نشده بود، سه سال است که با تامین ۳۶ شاخص، قم میزبان مسابقات کشوری است.

وی با بیان اینکه نخستین پک خانه معلم کشور در قم است، اظهارداشت: ۶۰۰ نخت، سالن پذیرایی با ظرفیت ۷۰۰ نفر با کیفیت غذای بالای و قیمت مناسب و سالن همایش با ظرفیت ۳۰۰ نفر درکنار هم ایجاد شده است.

وی با تاکید براینکه در زمینه فضای مجازی باید به دور از کلی گویی، سهم هر ارگان مشخص شود، اظهارداشت: چهار سال پیش سه شعار تربیتی «قرآن، نماز و احترام به پدر ومادر» را در دستور کار قرار دادیم که با وجود فضای مجازی اگر این اقدامات نمی شد مشخص نبود هجمه ها چقدر به ما زیان وارد می کرد.

مدیران نباید حرص و ولع مدیریت داشته باشند

شیخ الاسلام با بیان اینکه اگر مدیران حرص و ولع مدیریت نداشته باشند مشکلات کشور حل می شود، گفت: برخی حاضر هستند همه را زیر پا له و بی تقوایی کنند تا بمانند یا ارتقا پیدا کنند این خسارت به کشور است.

وی با بیان اینکه مسئولان ماندنی نیستند بلکه آمده اند چند یادگار ماندگار بگذارند و بروند، گفت: در گذشته مردم کمک می کردند اما اشتیاق مدیر شدن نداشتند و این روحیه باعث شد کشور ما مراحل سخت را سپری کند.

وی با اشاره به اینکه مدیر باید جسارت، جدیت و نچسبیدن به میز را در برنامه داشته باشد، گفت: مدیران مدرسه که زمان ثبت نام مردم را اذیت کنند پس از گفتن با ملایمت و تذکر، اخراج می شوند.  

این مقام مسئول گفت: در آینده نزدیک تور بازدید از پروژه های آموزش وپرورش برای بازدید اهالی رسانه برگزار می شود.

تیم رسانه ای مدیرکل آموزش وپرورش تشکیل می شود

مدیر روابط عمومی این سازمان نیز اظهارداشت: آموزش وپرورش در سال گذشته در ۱۶۸ محور وارد عمل شده و در بخش فرهنگی و تربیتی ۲۰۵ هزار دانش آموز در مسابقات قرآن ومعارف شرکت و ۳۷ رتبه برتر کشور را کسب کردند.

غلامرضا رضایی افزود: دانش آموزان قمی سال گذشته درمسابقات قرآن، عترت ونماز در ۱۴ رشته و مسابقات پژوهشی قرآنی عنوان برتر هنرهای آوایی را کسب کردند.

وی در پاسخ به کسانی که می گویند آموزش وپرورش در زمینه ایثار و شهادت اقدامی نکرده گفت: ۵۰۰ یادواره شهدا در مدارس قم برپا شده و ۳۷ هزار نفر در مسابقات فرهنگی هنری شرکت و ۹ رتبه برتر کشوری را کسب کردند.

وی با ابراز تاسف از اینکه نشست خبری دیگر در قم جایگاه و ارزش خود را ندارد، گفت: گاهی برای یک نشست ۳۰ نفر شرکت می کنند اما بیش از شش نفر خبر نمی نویسند لذا تصمیم براین است که تیم مشورتی رسانه ای تشکیل شود و از هر رسانه یک نفر در تیم مشاوره رسانه ای مدیرکل آموزش وپرورش حضور یابند و با همفکری شیوه های نوین اطلاع رسانی بررسی و ارتباط سازنده برقرار شود.

وی گفت: امروز هم بیست و یکمین دوره مسابقات کارکنان آموزش و پرورش استثنایی کشور در مشهد برگزار و استن قم مقام دوم را در رشته فوتسال کسب کرد.

رسانه ها و ادارات در تولید و انعکاس اخبار مناسب کوتاهی می کنند

مدیرمسئول روزنامه ۱۹دی نیز در ادامه با بیان اینکه امام راحل به مسئولان توصیه می کرد که اقداماتی که انجام دادند را بیان کنند، گفت: عده ای ذهن مردم را تغییر می دهند و باید مردم را آگاه کرد.

مرتضی داستانی افزود: مشکل اصلی کشور با وجود سیاه نمایی های دشمن این است که مردم در حال حاضر به کارآمدی نظام شک کردند که بخشی از این ضعف به دلیل اطلاع رسانی ضعیف است و اطلاع رسانی درمورد اقدامات امیدوارکننده باید بدون غلو، اغراق و دروغ، انجام شود که نوعی خدمت به نظام است.

وی ادامه داد: برخی اوقات نبود اطلاع رسانی درست سبب می شود که یک جریان کارآمد کنار گذاشته شود و مدیر ضعیفی بر سر کار آید.

وی با تاکید براین که گزارش عملکرد باید جدا از مصاحبه های مطبوعاتی باشد، گفت: ارتباط با ادارات درحد مصاحبه های مطبوعاتی شده و طبق اشتباه رایج در کشور، در نشست های مطبوعاتی دو ساعت صحبت می شود اما بیش از چند پاراگراف رسانه ای نمی شود.

داستانی تصریح کرد: هر دستگاهی باید با رسانه های مختلف با توجه به کارکرد و تاثیرگذاری آن ارتباط بگیرد و با شناخت کارکرد رسانه ها از آنان هدفمند استفاده کنند.

وی با بیان اینکه اخبار ادارات باید از شخص محور خارج و رویدادهای سازمان ها منعکس شود، تاکید کرد: باید ارتباط رسانه ها با بدنه کارشناسی آموزش وپرورش برقرار و دغدغه ها و مسائل این سازمان از طریق رسانه ها منتقل شود.

وی ادامه داد: رسانه ها و ادارات در تولید و انعکاس اخبار مناسب کوتاهی می کنند و ۹۰ درصد اخبار روابط عمومی ها شخص محور است وعلت رویگردانی مردم از رسانه های رسمی این است که آنچه می خواهند در این رسانه ها نمی یابند.

این مدیر مسئول با بیان اینکه باید در مدارس روزنامه خوانی که منبع معتبر دارد تجویز شود، گفت: باید اقبال را از فضای مجازی به سمت فضای معتبرتر برگردانیم تا دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور از اخبار درست با اطلاع باشند.

وی با بیان اینکه باوجود فضای مجازی برخی روزنامه ها در دنیا از تیراژ بالایی برخوردار هستند، گفت: اگر روزنامه و کتاب خوب طبق نیاز روز تولید شود مخاطب خود را دارد.

وی با تاکید براینکه باید به رسانه ها کمک شود، گفت: متاسفانه مسئولان توجهی ندارند و برایشان مهم نیست که وضعیت رسانه ها سخت شده وقیمت کاغذ از دو به شش هزار در کیلو افزایش یافته است.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠۵-١٣٩٧, ٢١:۵٣

   

پر مبحث ترین ها