سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل دامپزشکی استان قم در گفت وگو با ۱۹دی:

کمترین تب برفکی طی ۱۱ سال اخیر در قم

طی ۱۱ سال اخیر کمترین میزان بیماری تب برفکی را در پنج ماه امسال داشتیم و تاکنون، ۲۷.۵ درصد کاهش کانون تب برفکی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را در قم بوده است.

فاطمه محمدی
۱۹دی: تب برفکی بیماری واگیرداری است که خسارات زیادی را می تواند به صنعت دامپروری هر منطقه وارد کند این بیماری به دلیل ویروسی بودن درمانی ندارد باید در پیشگیری دقت و اقدام شود.
محمد مهدی رفیعی مدیرکل دامپزشکی استان قم درخصوص آخرین وضعیت بیماری تب برفکی در قم، راه های پیشگیری و تامین واکسن های مورد نیاز به سوال های خبرنگار ما پاسخ می دهد؛ مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:
• در سال جاری وضعیت بیماری تب برفکی در استان قم به چه شکل است؟
وضعیت مناسب است به گونه ای که طی ۱۱ سال اخیر کمترین میزان بیماری تب برفکی را در پنج ماه امسال داشتیم
واکسیناسیون اقدام مهمی است که باید حداقل چهار ماه یک بار انجام شود و در چهار ماه نخست امسال ۱۵۶ هزار راس گاو و گوساله و ۸۱ هزار راس گوسفند و بز تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفته اند.
• طبق آخرین آمار وضعیت سال جاری و سال گذشته تب برفکی چگونه است؟
سال گذشته ۴۰ کانون داشتیم ۳۵ کانون تب برفکی گاو و گوساله بوده پنج کانون گوسفند و بز بوده است.
پنج ماهه نخست سال جاری،  ۲۹ کانون تب برفکی مشاهده شد که ۲۲ کانون تب برفکی گاو و گوساله و هفت کانون گوسفندی بوده است.
تا ۲۱ مردادماه سال جاری، ۲۷.۵ درصد کاهش کانون تب برفکی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را در قم بوده است.
• هزینه و تامین واکسن مورد نیاز دامداران به چه شکل است؟
واکسن مورد نیاز داخلی و خارجی به اندازه کافی در استان تامین است؛ واکسن داخلی این بیماری هم رایگان است و دامدار باید پول تزریق را پرداخت کند.
واکسن خارجی تب برفکی مریال که کیفیت مناسب و دوام شش ماهه دارد و بسیاری از دامداران متقاضی آن بودند به ازای هر راس گاو ۱۰ هزار تومان است و هزینه تزریق هم بسته به میزان دام از هزار و۵۰۰ تا دو هزار تومان است.
دامداران با مراجعه به مراکز دامپزشکی می توانند این واکسن ها را تهیه و از این بیماری پیشگیری کنند
• راه های پیشگیری از تب برفکی چیست؟
اگر دامداران این سه اقدام قرنطینه و جابه جایی دام، واکسیناسیون به موقع دام ورعایت مسائل بهداشتی و ضد عفونی را رعایت کنند دام های آنان درگیر این بیماری نمی شوند.
اگر در برخی مناطق استان قم مانند مجتمع دام شهر و بخش جعفرآباد که منطقه پرتراکم پروارنبدی است و در آن تراکم دامداری ها و جابه جایی دام بالاست جابه جایی با مجوزهای دامپزشکی انجام می شود نقش مهمی در کنترل بیماری دارد.
هر چه اقدامات بهداشتی در مناطق پرتراکم بیشتر رعایت شود خطر انتقال بیماری کمتر است و دقت و توجه به مسائل بهداشتی از دامداران امری ضروری است.
اگر دامداری لاشه تلف شده از تب برفکی را بیرون بیاندازد یا کود آلوده به این بیماری را به بیرون بریزد چرخه این بیماری تسریع می شود.
توصیه ما و دولت به دامداران این هست که حتما گاوها را بیمه بانک کشاورزی کنند تا در موقع خسارت، بتوانند بخشی از هزینه ها را دریافت کنند.
• خسارات از تب برفکی سال گذشته چه میزان بوده دامداران چه میزان متحمل خسارت شدند؟
سال گذشته تلفات و افت تولید وجود داشت اما ارزیابی خسارت با بانک کشاورزی است.
 
 
 
 


telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۵-١٣٩٧, ١۴:۵٨

   

پر مبحث ترین ها