سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استاندای قم در گفت وگو با ۱۹دی:

صادرات شن وماسه قم، تعدی به محیط زیست است

یکی از علل اصلی فروش شن و ماسه قم به کمتر از قیمت تمام شده به استانهای مجاور عدم رعایت ضوابط زیست محیطی، حقوق منابع طبیعی و ضوابط مرتبط با رودخانه ها می باشد.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استاندای قم در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی اظهارداشت: یکی از علل اصلی فروش شن و ماسه قم به کمتر از قیمت تمام شده به استانهای مجاور عدم رعایت ضوابط زیست محیطی، حقوق منابع طبیعی و ضوابط مرتبط با رودخانه ها می باشد. 

ایشان اظهار داشتند برخی از بهره برداران معادن شن و ماسه با تعدی بیش از حد مجاز به طبیعت و عدم پيش بيني و لحاظ جرایم ناشی از آن در قیمت تمام شده،  شن و ماسه را خیلی کمتر از قیمت استانهای مجاور عرضه می کنند. البته این واحد های متخلف بعدا جریمه های سنگینی می شوند که توان پرداخت آن را نداشته و تعطیل می شوند.

 مجید آوری فرد افزود: در حال حاضر پرونده و آرا پرداخت خسارت های چندصد میلیونی برای برخی بهره برداران متخلف  شن و ماسه وجود دارد و امروز باید جریمه های خود را پرداخت کنند.  

وی گفت: اگر نظارت ما در بخش منابع طبیعی، محیط زیست و امور آب بیشتر باشد و نگذاريم بیش از حد مجاز برداشت شود  اینگونه نخواهد شد. 

آوری فرد در پاسخ به سوال که چه میزان تلاش می شود که به طبیعت آسیب کمتری وارد شود؟ گفت: در حد نیاز استان باید برداشت صورت گیرد تا هم محیط زیست و طبیعت کمتر آسیب ببیند و هم عرضه در حد تقاضای بازار باشد.  از طرفی بازیافت نخاله های ساختمانی نیز اقتصادی شده و بازچرخانی باطله ها. صورت پذیرد و حداقل آسیب را به محیط زیست وارد کنیم.  

وی با بیان اینکه برداشت مصالح از رودخانه ای و کوهی آسیب هایی را به محیط زیست وارد می کند، افزود: در رودخانه ای ها باید طرح مصوب داشته باشیم و جایی که رودخانه مشکل مسیر دارد و طرح داریم  ماسه برداشت شود که به تبع آن مسیر رودخانه هم باز شود.  

وی گفت: در استان کوه هایی را داریم که می توان از آن ها مصالح برداشت کرد و از لحاظ فنی هم مصالح کوهی باکیفیت تر و مورد تایید کارشناسان است

وی بیان کرد: چند سال است که اولویت استان استفاده از مصالح کوهی است و برداشت رودخانه ای مدتی است که محدود شده و مجوز صادر نمی شود اما برخی از قبل مجوز دارند و در هرحال باید نظارت شود که در دو مورد بیش از حد مجاز برداشت نشود.  

وی تصریح کرد: از آنجایی که برداشت شن و ماسه تخریب طبیعت و محیط زیست را به دنبال خود دارد و دستگاههای نظارتی همچون محیط زیست و منابع طبیعی هم توان مشخصی در امر نظارت دارند لازم است دستگاه صادر کننده مجوز هم ( سازمان صنعت و معدن و تجارت) کمک کنند تا برداشت در حد مجاز  انجام شود. 

وی گفت: در برخی از کشورها ی دنیا بازیافت مصالح صورت می گیرد و لازم است ما هم برای بازیافت برنامه داشته باشیم. 

وی در پاسخ به این سوال که چه میزان به استان های اطراف صادر می شود؟ گفت: یقینا بیش از حد برداشت  نیاز از استان شن و ماسه برداشت می شود اما حجم آن را نمی دانم.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۵-١٣٩٧, ١١:۵١

   

پر مبحث ترین ها