سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در استفاده از سیستم GIS/

دامپزشکی قم به عنوان استان فعال شناخته شد

کشتار غیر مجاز دامی خطرناک است و می‌تواند سبب بروز بیماری‌هایی در انسان شود و از همه شهروندان تقاضا می‌شود برای کشتار دام حتی برای نذورات به کشتارگاه‌های استان مراجعه کنند.
اداره کل دامپزشکی استان قم در استفاده از سیستم GIS از سوی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان استان فعال شناخته شد.

به گزارش 19 دی، محمد مهدی رفیعی  در نشست خبری که ظهر دوشنبه در اداره کل دامپزشکی استان قم برگزار شد گفت: تحلیل بیماری‌های دام و طیور با استفاده از سیستم GIS در اداره کل دامپزشکی قم شروع شده است و درثبت اطلاعات دراین سیستم استان قم از سوی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان استان فعال شناخته شد و مورد تقدیر قرار گرفت.

وی بیان داشت: با استفاده از اعتبارات استانی حدود 3 هزار 100 راس دام به صورت رایگان در برابر بیماری تیلریوز واکسینه خواهند شد و حدود ۱۷هزار راس دام نیز با همکاری بخش خصوصی و دامداران واکسینه می‌شوند.

وی بهترین زمان مایه کوبی تیلریوز را فصل سرما دانست و گفت: از دامداران استان تقاضا داریم تا زمانی که در فصل سرما قرار داریم نسبت به مایه کوبی این بیماری اقدام کنند.

رفیعی افزود: پنج مرکز برای مایه کوبی این بیماری در سطح استان فعال هستند که از این تعداد ۳ مرکز در بخش‌های جعفریه، قنوات و دامشهر و ۲ مرکز در قم قرار دارند.

گزارش عملکرد ۹ ماهه اداره کل دامپزشکی استان قم

مدیر کل دامپزشکی استان قم در تشریح عملکرد ۹ ماهه اداره کل داپزشکی استان گفت: در این مدت حدود ۴۰ هزار بازدید از مراکز عرضه خوراک دامی صورت گرفت که حدود ۵۰ تن فراورده‌های خوراکی دامی غیر مجاز ضبط و معدوم شد.

در ۹ ماهه ابتدایی سال در کشتارگاه‌های طیور استان حدود ۱۳ میلیون و ۲۵۰ هزار قطعه طیور کشتار شده است که همه با نظارت این اداره کل صورت گرفته که حدود ۷۶ تن از این تعداد کشتار در کشتارگاه‌ها ضبط و معدوم شده‌اند.

وی افزود: در این مدت ۲۳۵ هزار و پانصد راس کشتار گوسفند و بز و ۸۶۷۰ راس گاو و شت‌ر در استان انجام شده که از این تعداد کشتار ۴۷ تن آلایش دامی و ۹۹ و نیم تن گوشت غیربهداشتی ضبط و معدوم شده است.

رفیعی از ضد عفونی حدود ۱ میلیون متر مربع اماکن دامی و ۱۲۵ هزار آزمایشات مختلف دامی خبر داد و گفت: مبارزه با بیماری سل و تب مالت در دام‌ها بسیار در ارتقاء بهداشت عمومی موثر است و ما نیز به خاطر اهمیت این موضوع در ۹ ماهه ابتدایی سال از حدود ۴۴ هزار راس دام تست سل و ۲۸ هزار راس دام تست تب مالت گرفته‌ایم.

کشتار غیر مجاز دامی خطرناک و می‌تواند عامل بیماری شود

رفیعی با اشاره به خطرناک بودن کشتار‌های غیر مجاز گفت: کشتار غیر مجاز دامی خطرناک است و می‌تواند سبب بروز بیماری‌هایی در انسان شود و از همه شهروندان تقاضا می‌شود برای کشتار دام حتی برای نذورات به کشتارگاه‌های استان مراجعه کنند که در آنجا بخش‌هایی به این منظور در نظر گرفته شده که با نظارت و ذبح شرعی کشتار صورت می‌گیرد.

وی افزود: تلفن ۱۵۱۲ آمادگی لازم برای ثبت و پیگیری تخلفات کشتار غیر مجاز دامی را دارد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١١-١٣٩٠, ١٠:٠١

   

پر مبحث ترین ها