سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با حضور آیت الله صافی گلپایگانی؛

لوح فشرده جامع‌ الاحادیث رونمایی می‌شود

لوح فشرده "جامع‌الاحادیث 3.5" حاوی متن کامل 427 عنوان کتاب در 1142 جلد از منابع روایی شیعه به همراه ترجمه و شرح است که به سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی عرضه شده است.
لوح فشرده سه زبانه عربی، انگلیسی، فارسی، جامع الاحادیث 3.5 تولیدات جدید مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با حضور آیت الله صافی گلپایگانی رونمایی می‌شود.

به گزارش 19 دی، مدیر ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با اعلام این خبر، افزود: این نرم افزار نسخه جدید لوح فشرده فرهنگ جامع روایات پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) است که با افزایش متن 34 عنوان کتاب در قالب 179 جلد، صبح روز پنجشنبه سیزدهم بهمن ماه جاری با حضور علما، اندیشمندان و استادان حوزه و دانشگاه با سخنرانی آیت الله العظمی صافی گلپایگانی رونمایی می‌شود.

اکبر پوست‌چیان ادامه داد: لوح فشرده "جامع‌الاحادیث 3.5" حاوی متن کامل 427 عنوان کتاب در 1142 جلد از منابع روایی شیعه به همراه ترجمه و شرح است که به سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی عرضه شده است.

وی با اشاره به این‌که این لوح فشرده نسخه تکمیل شده "جامع الاحادیث 3» است، اظهار کرد: در نسخه پیشین کاربران و محققان با 393 عنوان کتاب در قالب 963 جلد کتاب و از امکانات محدودتری برخوردار بودند که در نسخه جدید سعی شده است علاوه بر تنوع ابزار پژوهشی به منابع و غنای آن افزوده شود.

پوست‌چیان به معرفی موضوعات این لوح پرداخت و گفت: ادعیه و زیارات، اخلاق، تاریخ، تفسیر، جوامع حدیثی، فقه، فضائل، کلام و رجال همراه با مشاهده ترجمه‌ها و شروح در کنار متن کتاب اصلی از جمله مطالب این نرم‌افزار مذهبی محسوب می‌شوند.

وی بیان کرد: بازسازی سند احادیث اربعه و وسائل‌الشیعه مشتمل بر تحویل، تعلیق، عطف، ضمیر از جمله موارد افزوده شده در این نسخه است.

مدیر ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به قابلیت‌های لوح فشرده "جامع‌الاحادیث" اشاره کرد و افزود: از جمله امکانات این نرم‌افزار می‌توان به جست‌وجو از طریق ریشه کلمات، جست‌وجوی ساده و پیشرفته در متون برنامه، ساده‌سازی محیط جست‌وجو (ارائه جست‌وجوی هم‌زمان ترکیبی، الگو و ریشه) و دسترسی به تفسیر آیات در دامنه احادیث عرضه شده اشاره کرد.

وی ارائه اطلاعاتی ارزشمند درباره کتب، مؤلفان و نسخه‌شناسی متون برنامه را از دیگر بخش‌های این لوح دانست و عنوان کرد: کاربران می‌توانند ذخیره دامنه‌های تعریف شده از سوی خود را در سه محیط "نمایش، جست‌وجو و آیات در کتب"، همچنین متن کامل 10 دوره لغت‌نامه عربی و فارسی در 62 جلد با قابلیت جست‌وجو را در این لوح فشرده، دسترسی داشته باشند.

بر پایه این گزارش، آئین رونمایی از نرم افزار سه زبانه (عربی، انگلیسی، فارسی) جامع الاحادیث3.5 روز پنجشنه سیزدهم بهمن ماه از ساعت 9تا12 در سالن اجتماعات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی واقع در شهر مقدس قم، بلوارجمهوری اسلامی نبش کوی چهار برگزار می‌شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١١-١٣٩٠, ٠١:٢٣

   

پر مبحث ترین ها