سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برای اولین بار درکشور انجام شد

تولید خاویار از فیل‌ماهی پرورشی در قم

بروز شده : ٣-٠٨-١٣٨٩, ٢٣:۵٩    نسخه چاپی    
يكي از مهم‌ترين اقدامات علما در مقابل سياست‌هاي ضد اسلامي رضاخان، تأسيس حوزه‌ علميه‌ قم به دست «شيخ عبدالكريم حائري يزدي» بود.
سید محمدرضا طاهری در حاشیه نمایشگاه جلوه‌های همت و تلاش با اشاره به شرایط مناسب پرورش آبزیان در قم خاطرنشان کرد: قم با دارا بودن بیش از هزار حلقه چاه کشاورزی و 329 دهنه چشمه و دو دریاچه حوض سلطان و نمک شرایط مناسبی برای پرورش انواع آبزیان دارد.

وی افزود: میزان تولید انواع آبزیان در قم در سال 74 حدود 10 تن در سال بود که این میزان در سال گذشته به 800 تن رسید که امسال به میزان 900 تن افزایش خواهد یافت.

مدیر امور شیلات و آبزیان استان قم پرورش ماهیان خاویاری را از پروژه‌های شاخص استان دانست و گفت: قم برای اولین بار در کشور موفق شده است به پرورش فیل‌ماهی اقدام کند که بیش از 45 تن گوشت تولید شده است.

طاهری تأکید کرد: تولید خاویار از فیل‌ماهیان پرورشی در سایت مزرعه جوادالائمه انجام شد که برای اولین بار در کشور صورت می‌گیرد.

وی از تولید 10 تن گوشت ماهی سفید دریای خزر در قم خبر داد و اظهار داشت: پرورش ماهی سفید دریای خزر نیز برای اولین بار در کشور در قالب استخرهای کشاورزی به اجرا گذاشته شد که مورد توجه قرار گرفت.

مدیر امور شیلات و آبزیان استان قم ادامه داد: در سال جاری نیز 100 هزار قطعه دیگر نیز وارد استان می‌شود و از پتانسیل آبهای گرم و شور استان به نحو احسن استفاده می‌شود.

وی با اشاره به سیاستهای جهاد کشاورزی گفت: هدف ما بهره‌برداری دومنظوره از استخرهای ذخیره آب کشاورزی جهت تولید انواع آبزیان است که باعث افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی به میزان ده درصد می‌شود.

طاهری در بخش پایانی سخنان خود از تخصیص یارانه به آبزی‌پروران قم خبر داد و گفت: توسعه مکانیزاسیون مزارع پرورشی آبزیان با تخصیص یارانه قریب به 70 درصد انجام شد که خرید تجهیزات به آبزی‌پروران پرداخت می‌شود که 20 میلیارد ریال کمک فنی اعتباری بلاعوض جهت توسعه شیلات است که پیش‌بینی می‌شود تولید آبزیان قم به دو برابر می‌رسد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٨-١٣٨٩, ٢٣:۵٩

   

پر مبحث ترین ها