سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دستگاه ريشه زن افقي فرش دستباف با امكان بكارگيري يكهزار رنگ ساخته شد

بروز شده : ۵-٠٧-١٣٩٠, ٠۵:۵۶    نسخه چاپی    
 با استفاده از دستگاه ريشه زن افقي فرش دستباف به تعداد ريشه‌هاي عرضي فرش، ابزار خاصي تعبيه شده كه با عبور دادن الياف از اين ابزار، عمل بافت يك رج از فرش همزمان و يكجا در مدت زمان بسيار كمتر انجام مي‌شود.
دستگاه ريشه زن افقي فرش دستباف به همت يكي از فعالان عرصه فرش دستباف استان قم طراحي و ساخته شد.

مجيد جهاني، طراح اين دستگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فناوري خبرگزاري دانشجويان علمي (ايسنا)، اظهار كرد: در بافت فرش به صورت متداول و سنتي، بافنده ريشه‌هاي فرش را تك‌تك گرفته و با عبور دادن الياف از لابه‌لاي چله‌ها عمل بافت را انجام مي‌دهد.

وي افزود: اين در حالي است كه با استفاده از دستگاه ريشه زن افقي فرش دستباف به تعداد ريشه‌هاي عرضي فرش، ابزار خاصي تعبيه شده كه با عبور دادن الياف از اين ابزار، عمل بافت يك رج از فرش همزمان و يكجا در مدت زمان بسيار كمتر انجام مي‌شود.

جهاني با بيان اين كه با استفاده از دستگاه ريشه‌ زن افقي فرش دستباف، عنصر نيروي انساني از چرخه توليد حذف نشده بلكه روش بافت مديريت مي‌شود، تصريح كرد: افزايش سرعت بافت فرش دستباف يكي از مزاياي اين دستگاه است كه باعث افزايش سرعت توليد و خواب كمتر سرمايه و پايين آمدن قيمت تمام شده محصول مي‌شود كه به معني افزايش توان رقابتي فرش ايران در بازارهاي بين‌المللي خواهد بود.
جهاني خاطرنشان كرد: در روش هاي معمول، بافنده هزار ريشه را ظرف يك ساعت گره مي‌زند اما با استفاده از اين دستگاه مي‌توان اين تعداد گره را ظرف سه دقيقه انجام داد.

وي ادامه داد: تاكنون امكان زدن گره فرش دستباف به واسطه غير از انسان وجود نداشته است اما با استفاده از اين دستگاه مي‌توان برخلاف ماشين‌هاي موجود در بافت فرش از گره استفاده كرد تا ماندگاري فرش افزايش يابد.

جهاني با بيان اينكه هنرمندان فرش دستباف تنها امكان طراحي فرش با حدود 150 رنگ را دارند، گفت: با استفاده از دستگاه ريشه زن افقي فرش دستباف امكان استفاده از بيش از هزار رنگ وجود دارد. همچنين در حال حاضر تنها امكان بافت پنج قالي دستباف به يك شكل وجود دارد اما با بهره‌گيري از اين دستگاه مي‌توان 100 قالي به يك شكل بافت.

وي تصريح كرد: ارزش فرش دستباف به استفاده از الياف طبيعي و گره خوردن ريشه‌هاست اين در حالي است كه در فرش‌هاي ماشيني نمي‌توان از الياف طبيعي استفاده كرد و ريشه‌ها را گره زد اما دستگاه ريشه زن افقي فرش دستباف مي‌تواند در عين استفاده از الياف طبيعي، ريشه‌ها را هم گره بزند.

به گزارش ايسنا، در حال حاضر اين مخترع توانسته با استفاده از اين دستگاه و با مهارت دست يك جزء از قرآن كريم را با استفاده از الياف ابريشم ببافد كه در دومين نمايشگاه علم تا عمل به نمايش گذاشته شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٧-١٣٩٠, ٠۵:۵۶

   

پر مبحث ترین ها