سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل دامپزشکی استان قم خبر داد:

تست بیماری‌های دام در 550 واحد دامداری در استان قم‌

بروز شده : ۴-٠٧-١٣٩٠, ٠٣:۴١    نسخه چاپی    
اکیپ‌های کنترل بیماری دام‌های راکتور(آلوده) را شناسایی و روزهای سه‌شنبه هر هفته به کشتارگاه اعزام و کشتار انجام می‌شود تا قسمت‌های قابل استفاده به مصرف صنعتی و قسمت‌های آلوده حذف شوند.
مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: 550 واحد دامداری در شش ماه اول سال جاری در استان قم مورد تست بیماری سل و بروسلوز(تب مالت) قرار گرفتند.
مهدی رفیعی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس ، با اشاره به وضعیت بیماری‌های مشترک بین انسان و دام اظهار کرد: بیماری سل و بروسلوز یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که دامپزشکی استان برای پیشگیری و کنترل این بیماری اقدامات مختلفی را از جمله مراجعه سه اکیپ ثابت برای تست روزانه بیماری سل و تب مالت در دام‌ها و شناسایی دام‌های راکتور(آلوده) انجام داده است.
وی با بیان اینکه اکیپ‌های بازرسی هر روز به واحدهای گاوداری مراجعه می‌کنند، بیان کرد: بازرسان اداره‌کل دامپزشکی استان روزانه به گاوداری‌های صنعتی و نیمه صنعتی مراجعه کرده و گاوها را مورد معاینه و تست قرار می‌دهند.
رفیعی افزود: به همین منظور اکیپ‌های کنترل بیماری دام‌های راکتور(آلوده) را شناسایی و روزهای سه‌شنبه هر هفته به کشتارگاه اعزام و کشتار انجام می‌شود تا قسمت‌های قابل استفاده به مصرف صنعتی و قسمت‌های آلوده حذف شوند.
مدیرکل دامپزشکی استان قم با اشاره به تست بیماری‌های دامی در دامداری‌ها، عنوان کرد: در شش ماه اول سال جاری در 550 واحد دامداری تست سل و بروسلوز(تب مالت) انجام شده است که 27 هزار و 300 راس دام تست بیماری سل و 17 هزار و 500 راس دام به منظور خونگیری بیماری تب مالت در  استان مورد معاینه قرار گرفتند.
وی ادامه داد: اداره‌کل دامپزشکی استان به منظور پیشگیری از بیماری در دام‌ها اقدام به واکسیناسیون تب مالت در گوساله‌های جوان و گاوهای بالغ کرده است.
رفیعی تصریح کرد: تمام دام‌های کشتارگاه قم از نظر بیماری‌های مختلف مورد کنترل و پیگیری قرار می‌گیرند تا چنانچه دامی به هر دلیل مورد معاینه و تست سل قرار نگرفته، شناسایی و ردیابی شود که بیماری از کدام دامداری وارد دام‌ها شده است.
وی با بیان اینکه خسارت و هزینه دام‌های معدوم از محل اعتبارات ملی پرداخت می‌شود، گفت: مابه تفاوت قیمت گاو زنده و کشتار شده توسط اکیپ تنظیم بها قیمت‌گذاری می‌شود و خساراتی که به دامداری وارد شده به حساب دامداری‌ها واریز می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٧-١٣٩٠, ٠٣:۴١

   

پر مبحث ترین ها