سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم خبر داد:

تحقق 70 درصدی جداسازی آبیاری فضاهای سبز

بروز شده : ١-٠۶-١٣٩٠, ٢٣:٠۵    نسخه چاپی    
اختلاط آب چاه‌ها موجب افت کیفیت آب توزیع شده در شبکه آبرسانی خواهد شد، به طوری که افزایش 100 لیتر در ثانیه در حجم مصرف آب، بیش از 200 میکروموس بر سانتی‌متر، EC آب را افزایش می‌دهد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از تحقق 70 درصد برنامه‌ها برای جداسازی شبکه‌های آب شرب و آبیاری فضای سبز در سال 89 خبر داد.

عبدالحمید توکلی‌بینا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس  با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات شرکت آب و فاضلاب قم در راستای جداسازی شبکه آبرسانی و آبیاری فضای سبز در سخنانی اظهار داشت: این موضوع از سال 87 و همزمان با بروز خشکسالی‌ها با جدیت در دستور کار قرار گرفت.
وی با بیان اینکه پس از بهره‌برداری از پروژه عظیم انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم نیاز به صرفه‌جویی در مصرف آب بیش از پیش احساس می‌شود، خاطرنشان کرد: افزایش حجم مصرف آب در استان، اختلاط آب چاه‌های سطح شهر با آب شیرین دز و در نتیجه کاهش کیفیت آب را به دنبال دارد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: اختلاط آب چاه‌ها موجب افت کیفیت آب توزیع شده در شبکه آبرسانی خواهد شد، به طوری که افزایش 100 لیتر در ثانیه در حجم مصرف آب، بیش از 200 میکروموس بر سانتی‌متر، EC آب را افزایش می‌دهد.
وی ضرورت جداسازی شبکه آب شرب از شبکه آبیاری فضای سبز را مورد توجه قرار داد و عنوان داشت: افت کیفیت آب و افزایش کلرزنی نه تنها برای شهروندان مشکلاتی را به ‌وجود می‌آورد، بلکه برای رشد گیاهان و فضای سبز شهری نیز مضر خواهد بود.
توکلی‌بینا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مساحت کل فضای سبز شهر قم یک هزار و 500 هکتار است، اظهار داشت: در این میان 300 هکتار مربوط به فضای سبز شهری بوده که نیاز آبی ناخالص این فضای سبز بیش از 3 میلیون و 115 هزار لیتر خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: ‌این مقدار مصرف آب برای آبیاری فضای سبز، حدود یک دهم مصرف آب در کل شبکه توزیع بوده و مسئولان امر باید برای حل این معضل هرچه سریع‌تر راهکارهای عملیاتی ارائه داده و نسبت به آن اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از تحقق 70 درصد برنامه‌ها برای جداسازی شبکه‌های آب شرب و آبیاری فضای سبز در سال 89 خبر داد و گفت: هم‌اکنون حدود 41 هکتار از فضای سبز قم یعنی حدود 23 درصد از چاه‌های آب‌‌‌‌ و پساب آبیاری می‌شوند.
وی در ادامه افزود: برای جداسازی کامل شبکه‌های آبرسانی و آبیاری نیازمند 120 کیلومتر لوله‌گذاری در سطح شهر قم هستیم که در حال حاضر 45 کیلومتر از آن احداث شده و یا در حال اجرا هستند.
توکلی‌بینا نصب کنتورهای هوشمند و اخطار کتبی به مشترکان پرمصرف را از راهکاری صرفه‌جویی در مصرف آب دانست و گفت: عمده مصرف آب در دستگاه‌های اجرایی استان در دانشگاه‌ها و مراکز حوزوی است که باید از سوی مسئولان مرتبط پیگیری شده و این میزان مصرف به شدت کاهش یابد.
وی در پایان با بیان اینکه حدود 300 لیتر در ثانیه از پساب تولید شده در شهر قم به هدر می‌رود، تصریح کرد: با توجه به نیاز شدید منابع آبی در بخش‌های کشاورزی و صنعتی استان، باید برنامه‌های مشخص برای بهره‌مندی از این پساب‌ها ارائه شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠۶-١٣٩٠, ٢٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها