سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شکست دونالد ترامپ از تد کروز در ایالت کلیدی «آیووا»

در اولین مورد از سلسله رای گیری های ایالتی برای تعیین نامزد هر حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سناتور تد کروز در میان جمهوری خواهان برنده شده است.

بی بی سی نوشت: در اولین مورد از سلسله رای گیری های ایالتی برای تعیین نامزد هر حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سناتور تد کروز در میان جمهوری خواهان برنده شده است. در حزب دموکرات، نتیجه مقدماتی رای گیری حاکی از آن است که هیلاری کلینتون با اکثریتی بسیار اندک از برنی سندرز پیشی گرفته است.

به گزارش «انتخاب»، کلینتون گفته است که نتیجه به دست آمده باعث شد تا "نفس راحتی" بکشد.

شمارش آرا نشان می دهد سناتور تد کروز با کسب ۲۷.۷ درصد آرا برنده رقابت جمهوری خواهان شده است. دونالد ترامپ با ۲۴.۳ درصد آرا دوم و سناتور مارکو ربیو با ۲۳.۱ درصد سوم شد.

در رقابت های مقدماتی حزب دموکرات فاصله هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق و سناتور برنی سندرز بسیار اندک است.

دیگر نامزد دموکرات ها مارتین اومالی فرماندار سابق مریلند میزان بسیار کوچکی از آرا را به دست آورد و شخصا مبارزات خود را به حالت تعلیق درآورده است. در میان جمهوری خواهان هم مایک هاکبی پایان مبارزاتش را اعلام کرد.

نظرسنجی های پیش از شروع رای گیری نشان می داد که دونالد ترامپ به فاصله کمی از سناتور تد کروز پیش است اما هر دو فاصله زیادی با بقیه جمهوری خواهان دارند. با این حال این پیش بینی درست از کار در نیامد و به علاوه عملکرد سناتور روبیو هم خیلی بهتر از پیش بینی ها بود.

برندگان رقابت های مرحله مقدماتی احزاب جمهوری خواه و دموکرات که تا چند ماه دیگر ادامه خواهد داشت، در ماه نوامبر به عنوان نامزدهای دو حزب به مصاف هم خواهند رفت تا رئیس جمهور بعدی آمریکا مشخص شود.

میزان مشارکت جمهوری خواهان در انتخابات آیووا کم سابقه توصیف شده است.

رای گیری آیووا در ساعت هفت بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی (۰۱:۰۰ صبح سه شنبه به وقت گرینویچ) شروع شد و مبارزات تا آخرین لحظه ادامه داشت.

انتخابات آیووا کلیدی محسوب می شود چون پیروزی در آن می تواند سکوی پرش بلندی برای برندگان شود.

تکمیلی/

هیلاری کلینتون با اختلافی ناچیز پیروز رقابت درون‌ حزبی آیووا شد.

کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ تنها با چند دهم درصد فاصله از دیگر کاندیدای دموکرات توانست به یک پیروزی سخت دست یابد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١١-١٣٩۴, ١١:۴٩

   

پر مبحث ترین ها