سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد تند اوباما از جمهوری‌خواهان بر سر موضوع هسته‌ای

بروز شده : ۵-٠۵-١٣٩۴, ٢٣:١۴    نسخه چاپی    
موضع گیری های برخی چهره های جمهوری خواه به جایی رسیده که سبب شده اوباما متقابلاً آن ها را با ادبیاتی تند مورد انتقاد قرار دهد.انتقاد تند اوباما از جمهوری‌خواهان بر سر موضوع هسته‌ایبه فاصله اندکی پس از حصول توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5، سیاستمداران جمهوری خواه آمریکایی حملات خود علیه این توافق را آغاز کرده و به انتقاد از رویکرد دولت اوباما در قبال ایران پرداختند. اکنون موضع گیری های برخی چهره های جمهوری خواه به جایی رسیده که سبب شده اوباما متقابلاً آن ها را با ادبیاتی تند مورد انتقاد قرار دهد.

به گزارش «تابناک» به نقل از «واشنگتن پست»، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در اظهاراتی تند، نامزدهای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری 2016 این کشور را متهم کرده که با «اظهارات کینه توزانه»، سطح ادبیات سیاسی آمریکا را پایین می آورند.

اوباما که در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در اتیوپی سخن می گفت، در واکنش به انتقادات اخیر مایک هوکابی، فرماندار سابق آرکانزاس که خود را به عنوان یکی از نامزدهای جمهوری خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده، به طور مفصل به انتقاد از اعضای حزب جمهوری خواه پرداخت. هوکابی گفته بود توافق هسته ای ایران آنچنان پر از عیب و ایراد است که عملاً اسرائیلی ها را گرفته و آن ها را به سمت دهانه کوره هدایت می کند.

اوباما در واکنش به این سخنان اظهار داشت که چندین نفر در کمپین جمهوری خواهان، از جمله دونالد ترامپ، تاجر مشهور و همچنین تد کروز، سناتور ایالت تگزاس، دست به «حملاتی خشمگینانه» علیه دولت می زنند. به گفته وی، سیاستمداران می توانند با یکدیگر اختلافات جدی داشته باشند، «اما ما نباید اقدام به انجام حملات احساسی کنیم؛ زیرا این امر کمکی به آگاه کردن مردم آمریکا نمی کند».

اوباما با اشاره به اینکه ممکن است این سخنان هوکابی با هدف خارج کردن رقیب هم حزبی خود، یعنی ترامپ از عرصه بیان شده باشد، اظهار داشت: «ما در حال خلق فرهنگی هستیم که با سیاستگزاری خوب و یا سیاست خوب همخوانی ندارد».

رئیس جمهور آمریکا در ادامه با بیان اینکه وی ظرف 18 ماه آینده کلیدهای کاخ سفید را به شخص دیگری واگذار خواهد کرد، افزود: «من می خواهم مطمئن شوم کلیدها را در اختیار کسی می گذارم که درباره مشکلاتی که کشور و جهان با آن روبروست، جدی باشد».

این اظهارات در حالی مطرح می شود که در پی بالا گرفتن مخالفت های جمهوری خواهان با توافق هسته ای، تعدادی از دیپلمات های سابق آمریکایی با ارسال نامه ای برای کنگره، از نمایندگان خواسته اند این توافق را رد نکنند. به عقیده این دیپلمات ها، هرچند توافق به دست آمده همه اهدافی که آمریکا به دنبال آن بوده را محقق نمی سازد، اما همه اهداف کلیدی به منظور جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای را تأمین می کند. پنج سفیر پیشین آمریکا در سرزمین های اشغالی، یعنی جیمز کانینگهام، ویلیام هاروپ، ادوارد واکر، توماس پیکرینگ و دانیل کورتز به همراه نیکلاس برنز، معاون سیاسی سابق وزارت خارجه آمریکا و فرانک ویزنر، معاون سابق وزارت خارجه آمریکا در امور امنیت بین الملل، از جمله امضاکنندگان نامه مذکور هستند.telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۵-١٣٩۴, ٢٣:١۴

   

پر مبحث ترین ها