سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمریکایی ها به ایران می آیند

نشریه روسی وستا کافکازا نوشت: در هفته جاری، هیات امریکایی برای بررسی امکانات موجود برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران، به این کشور سفر خواهد کرد. در چارچوب این دیدار، هیات امریکایی با شخصیت های رسمی ایران، نمایندگان شرکت های نفتی و همچنین، پیمان کاران آنها دیدار خواهند کرد. افزون بر آن، قرار است مساله همکاری با شرکت های ایرانی که در صنعت نفت فعالیت دارند، بررسی شود.

 

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، عباس شعری مقدم، معاون وزیر نفت ایران، ضمن تصریح بر این که این دیدار هیات امریکایی شالوده حضور شرکت های نفتی و گازی بین المللی امریکا در ایران، در پی لغو تحریم های اعمالی غرب علیه ایران، قرار خواهد گرفت، دیدار پیش رو را تائید کرد.

آلکسی کوکین، تحلیلگر ارشد شرکت «اورال سیب کاپیتال»، در گفتگو با خبرنگار نشریه «وستی کافکازا» گفت که نباید انتظار داشت که در رابطه با نتایج دیدار هیات امریکایی از ایران، کمترین بیانیه رسمی صادر شود. این کارشناس تصریح کرد: «ایران بعد از لغو تحریم ها، نیاز به ضمانت های مربوط به سرمایه گذاران خارجی دارد، زیرا، در پی تداوم رژیم تحریم ها، به مدت بیش از دو سال، عرصه نفتی این کشور در وضعیت بسیار دشواری قرار گرفته است. در حال حاضر نیز هنوز مشخص نیست که تحریم ها چه زمانی و به چه صورتی لغو خواهند شد – به طور کامل و یا بخشی از آنها. بنابراین، هنوز زود است که از تعهدات و توافق ها با سرمایه گذاران خارجی سخن گفته شود. این چیزی بیش از یک سفر مقدماتی نمی باشد».

وی خاطر نشان کرد که چگونگی پیامدهای همکاری امریکا و ایران برای بازار نفت جهانی، به ابعاد این همکاری بستگی دارد. کوکین اشاره کرد: «در صورتی که از سرمایه گذاری های کلان در عرصه نفتی ایران سخن در میان باشد، در آن صورت، احتمال دارد که میزان استخراج، از میزان مقرر آن تا قبل از اعمال تحریم ها، فراتر رود. و این البته باعث وارد آمدن فشارهای مکمل بر بازار نفت خواهد شد. اما، از آن جایی که تمامی این موارد چندان به سرعت روی نخواهد داد، نه در سال 2016 میلادی و نه 2017 میلادی، نتایج این سرمایه گذاری ها محسوس نخواهند بود. در حال حاضر، بعید به نظر می رسد که این سرمایه گذاری ها، اعضای بازار نفت را نگران کند».

در این میان، وی توجهات را به سوی این موضوع جلب کرد که در نهایت، سیاست غالب خواهد آمد. تحلیلگر ارشد شرکت «اورال سیب کاپیتال» گفت: «سیاست مهم تر از اقتصاد است، زیرا، شرکت های نفتی امریکایی، فقط بخش کوچکی از اقتصاد امریکا را شامل می شوند. این شرکت ها امکانات لابی مشخصی در اختیار دارند. با این همه، این امکانات در نحوه کارشان تاثیری ندارند. در هیچ یک از دولت ها، حتی بسیار نزدیک به شرکت های نفتی، این لابی ها تعیین کننده سیاست بین المللی واشنگتن نبودند. البته، در اینجا، سیاست اصل مسئله و از اقتصاد مهم تر است».

ویاچسلاف کولاگین، رئیس مرکز مطالعات بازارهای انرژی بین المللی در انستیتوی مطالعات انرژی آکادمی علوم روسیه، خاطر نشان کرد که در صورت لغو تحریم ها و ورود شرکت های غربی به ایران، از جمله، شرکت های امریکایی، تهران از امکان افزایش تولیدات نفتی و صادرات حجم بیشتر نفت خود برخوردار خواهد شد. وی تصریح کرد: «همچنین، ایران قادر خواهد شد نفت خود را به کشورهای اروپایی صادر کند که در گذشته، به خاطر وجود محدودیت ها، قادر به این کار نبود. در بازار نفتی، این امر به صورت افزایش حجم تقاضا نمایان خواهد شد و بر نرخ نفت فشار وارد خواهد کرد و به کاهش نرخ نفت خواهد انجامید».

این کارشناس معتقد است: «برای اجرای تمامی این طرح ها، به سال ها وقت نیاز است. تاثیر آنها در دراز مدت خواهد بود که برای 10 – 5- 3 سال آینده محاسبه خواهند شد. عامل دیگری که باید به آن توجه کرد، این است که – تاثیر قرابت امریکایی ها با نمایندگان ایرانی بر اسرائیل و کشورهای نفت خیز بزرگ، بسیار منفی خواهد بود، زیرا، نخست این که این دولت ها در منطقه، رقیب جدیدی خواهند یافت که صادر کننده نفت خواهد بود و دوم، در خاور نزدیک، اختلافات داخلی به مراتب جدی تری ظاهر خواهد شد. رشد امکانات اقتصادی ایران و در پی آن، امکانات ژئو سیاسی و نظامی، به نفع اسرائیل و عربستان سعودی نیست».

وی گفت: «از یک سو، عملا، برای صادرات منابع جدید به بازار جهانی امکاناتی فراهم می شود و از سوی دیگر، باید در انتظار تشدید بحران در اوضاع ژئو سیاسی خاور نزدیک باشیم».

افزون بر آن، کولاگین توجهات را به سوی این موضوع جلب کرده که واشنگتن با این دیدار خود، به دنبال منافع ژئو سیاسی خود است.

در پایان، رئیس مرکز مطالعات بازارهای انرژی جهانی در انستیتوی مطالعات انرژی آکادمی علوم روسیه گفت: «امریکایی ها نمی خواهند ایران را از شعاع نفوذ خود خارج کنند. در امریکا به این موضوع پی برده اند که اگر وارد ایران نشوند، در پی کاهش تحریم ها، کشورهای دیگری وارد این کشور خواهند شد. امریکا تلاش می کند، دست پیش بگیرد و به جایگاه های اصلی دست یابد که یارانش از اتحادیه اروپا، روسیه و چین مدعی آن هستند. امریکا تلاش می کند، شعاع نفوذ خود در منطقه، از جمله، در ایران را گسترش دهد. و اگر در این زمینه سودی نیز ببرد، در آن صورت، من فکر می کنم که این باعث خوشحالی اش خواهد شد».

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٢-١٣٩۴, ٢٣:٢٢

   

پر مبحث ترین ها