سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لویی جرگه اصولگرایی از مسیر آیت‌الله‌ها می‌گذرد/«پسر بد» بازی وحدت اصولگرایان اینبار چه کسی می‌شود؟

تقوی به خوبی می‌داند نه جامعتین و نه احزاب سیاسی اصول‍‌گرا هیچکدام ساز مخالف وحدت نمی‌زنند و تنها جبهه پایداری است که می‌تواند « پسر بد» این بازی لقب بگیرد. به خاطر همین معنا، راضی کردن آیت‌الله مصباح می‌تواند برگ برنده تقوی برای انتخابات مجلس دهم باشد.
اصولگرایان بعد از سال‌ها به دنبال رسیدن به یک وحدت سیاسی برای انتخابات مجلس دهم هستند.

اصول‌گرایان پس از واگذاری انتخابات ریاست جمهوری 92 به دنبال ایجاد یک سازوکار سیاسی برای رسیدن به کرسی‌های سبز پارلمان هستند.« وحدت» زیر یک چتر در دستور کار این جریان سیاسی قرار گرفته است و افرادی از گوشه و کنار این اردوگاه به دنبال تشکیل یک «لویی جرگه» برای رسیدن به وحدت هستند.

آنگونه که در یک مورد سید رضا تقوی عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز تهران رایزنی‌های سیاسی خود با جریان‌های اصول‌گرا را آغاز کرده است و از یک سو با آیت‌الله یزدی و جامعه مدرسین در حال گفت‌وگوست و از سوی دیگر جلسات خود با آیت‌الله مصباح یزدی را آغاز کرده است و سعی می‌کنند، آیت‌الله جبهه پایداری را راضی به وحدت با دیگر گروه‌های اصول‌گرا گند. تلاش‌هایی که به نظر می‌رسد پس از دست رد مصباح یزدی، کم کم با چراغ سبز جبهه پایداری و آیت‌الله روبرو شده است.

تقوی، گام بلند برنامه طراحی شده خود برای وحدت اصول گرایان را، مجاب کردن»آیت‌الله قم نشین» برای وحدت با دیگران اصول گرایان می‌داند. او به خوبی می‌داند نه جامعتین و نه احزاب سیاسی اصول‍‌گرا هیچکدام ساز مخالف وحدت نمی‌زنند و تنها جبهه پایداری است که می‌تواند « پسر بد» این بازی لقب بگیرد. به خاطر همین معنا، راضی کردن آیت‌الله مصباح می‌تواند برگ برنده تقوی برای انتخابات مجلس دهم باشد.
تلاش‌های تقوی البته با جواب منفی مصباح یزدی روبرو شد و او اعلام کرد این شیوه وحدت را نمی‌پسندد. رئیس موسسه امام خمینی می‌گوید، وحدت این نیست که شما یک لیستی را از قبل آماده کنید و بعد از من بخواهید آن را امضا کنم. اظهاراتی که با واکنش منفی در بدنه اصولگرایی روبرو شد.

با وجود این جواب منفی اما به نظر می رسد مصباح یزدی و جبهه پایداری بازی دوگانه ای را با اصولگرایان آغاز کرده اند، چنانچه نمایندگان جبهه پایداری در مجلس دم از وحدت با اصول‌گرایان می‌زنند و آیت‌الله نیز علی رغم این اظهارات، دعوت اصول گرایان برای سخنرانی در همایش این جریان را پذیرفته است تا برخی از کارشناسان بر این باور باشند که آیت‌الله جبهه پایداری، شاید بخاطر حفظ جایگاه خود در بین اصولگرایان، شرایط اصول‌گرایان برای وحدت را پذیرفته است.

در کنار تلاش‌های تقوی، جامعه روحانیت مبارز به عنوان نهاد تاثیرگذار وارد جریان وحدت اصول گرایی شده است. غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه از الگوی انتخاباتی این تشکل روحانی و محوری در جریان اصولگرا رونمایی کرد و زنگ فعالیت های انتخاباتی جامعه را رسما به صدا در آورد. الگوی انتخاباتی که شیوخ اصولگرا امید دارند بتواند چراغ راه حرکتی فعالیت سیاسی اصولگرایان باشد تا در انتخابات سرنوشت ساز مجلس دهم دست پر از میدان رقابت بیرون بیایند.

آنگونه که مصباحی مقدم از تصمیمات جامعه روحانیت سخن گفته، مقرر شده «کمیته سیاسی» جامعه روحانیت مبارز به عنوان «کمیته انتخابات» فعالیت‌های مربوط به انتخابات آینده را سیاستگذاری و هدایت کند.
به گزارش نامه نیوز، در میان این تاکتیک ها و استراتژی های انتخاباتی شاید لویی جرگه اصول گرایان با محوریت جامعیتن و آیت‌الله مصباح بتواند زمینه ساز ارائه یک لیست واحد از سوی اصول‌گرایان برای انتخابات مجلس دهم باشد. انتخاباتی که می‌تواند زمینه ساز رقابتی ترین انتخابات مجلس بعد از سال‌ها شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٧-١٣٩٣, ١٣:٣٣

   

پر مبحث ترین ها