سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سالگرد 24 خرداد با حضور گروه‌های فشار

بنا بر برخی گزارش‌ها، همایش سالروز ۲۴خرداد در آمل، قبل از سخنرانی استاندار مازندران با قطع برق، پرتاب گاز اشک‌آور و اسپری فلفل ناتمام ماند. هنگامی که قرار بود کلیپی از پیام تلفنی رییس‌جمهوری پخش شود، برق سالن قطع شد و قبل از ایراد سخنرانی استاندار، این مراسم به تشنج کشیده شد.
نخستین جشن سالگرد پیروزی حسن روحانی در بسیاری از شهرها برگزار شد. روز پنجشنبه ساختمان وزارت کشور میزبان جشن «اعتدال و پیروزی» حامیان روحانی در پایتخت بود اما سایر شهرهای کشور هم شاهد آیین‌های بزرگداشت سالروز انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری بود. این مراسم در تهران با حضور شخص رییس‌جمهوری بدون هیچ مشکلی و با حضور جمعیت زیادی از هواداران برگزار شد. این آرامش در برخی شهرها نیز تکرار شد اما برخی شهرهای دیگر با مشکلاتی برای برگزاری مراسم 24خرداد مواجه شدند. همچنین سخنرانی فائزه هاشمی در اراک که قرار بود دیروز برگزار شود؛ به تعویق افتاد.

تلاش تندروها برای برهم‌زدن مراسم اصفهان
بنا بر گزارش‌های رسیده، مراسم گرامیداشت ۲۴خرداد در اصفهان با چالش‌هایی همراه شد. قرار بود این مراسم جمعه‌شب با حضور مسوولان ملی و استانی برگزار شود اما حضور گروهی از تندروها در سالن برگزاری این همایش که در نقاط مختلف سالن مستقر شده بودند و با واکنش منفی به همایش «انتظار و امید» و صلوات‌های پی‌درپی و مغرضانه سعی در بر‌هم‌زدن نظم این همایش داشتند، این مراسم را تحت‌تاثیر قرار داد. «خبرآنلاین» گزارش داد که نوع برخورد برگزار‌کنندگان همایش «انتظار و امید» با تندروهای حاضر در سالن به‌گونه‌ای بود که هیچ‌گونه مقابله‌‌ لفظی یا فیزیکی با این افراد صورت نگرفت و با وجود تقاضای مجری و سخنرانان این مراسم مبنی بر رعایت نظم و حفظ برادری ایرانیان، تندروهای حاضر همچنان به کار خود ادامه دادند و در هنگام سخنرانی‌ها، حرکت‌های غیراخلاقی‌ انجام می‌دادند.

این اقدام افراطیون حاضر در همایش «انتظار و امید» به شکلی بود که رسول زرگرپور، استاندار اصفهان شخصا به سمت آنها رفت و به‌عنوان استاندار تقاضا کرد از ایجاد هرج‌ومرج در سالن خودداری کنند. او خطاب به تندروها گفت: «می‌دانم شما از کجا آمده‌اید، سوابق شما را هم می‌دانم اما در عین حال به‌عنوان استاندار با شما صحبت می‌کنم و از شما می‌خواهم که نظم این همایش را برهم نزنید.»

پیروزی با طعم گاز فلفل
اما در آمل ماجرا به‌گونه‌ای دیگر اتفاق افتاد. بنا بر برخی گزارش‌ها، همایش سالروز ۲۴خرداد در آمل، قبل از سخنرانی استاندار مازندران با قطع برق، پرتاب گاز اشک‌آور و اسپری فلفل ناتمام ماند. هنگامی که قرار بود کلیپی از پیام تلفنی رییس‌جمهوری پخش شود، برق سالن قطع شد و قبل از ایراد سخنرانی استاندار، این مراسم به تشنج کشیده شد. سایت «آمل‌نیوز» گزارش داده استشمام بوی گاز فلفل در سالن، موجب ازدحام بانوان در درهای خروجی شد که به دلیل بسته‌بودن در خروجی، مشکلاتی برای برخی از بانوان و دیگر شرکت‌کنندگان در مراسم ایجاد شد. اگرچه پس از دقایقی زمینه خروج همه مسوولان و مردم از سالن فراهم شد اما ادامه برنامه و سخنرانی استاندار به انجام نرسید. احمد ناطق‌نوری، استاندار مازندران، و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی نیز که در سالن حضور داشتند پس از دقایقی با مشاهده وضعیت نابهنجار و سروصدای مردم، از سالن خارج شدند.

جشن مشهد در آرامش
همچنین به گزارش خبرنگار «شرق» در مشهد، همایش «امید و انتظار» در تالار رازی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد در حالی برگزار شد که جمعیتی بیش از دو برابر پیش‌بینی مسوولان برگزارکننده، به مراسم آمده بودند. درهای تالار، پیش از آغاز رسمی مراسم به علت ازدحام جمعیت بسته شد. تعداد زیادی از حاضران در تالار، بیش از دو ساعت، سرپا برنامه را دنبال کردند و تعداد افراد پشت درها و در محوطه و حیاط دانشگاه هم کمتر از افرادی که داخل تالار حضور داشتند، نبود. حاضران در تالار به رسم چنین برنامه‌هایی، علاوه بر شعارهایی که در طول مراسم سر می‌دادند، خواسته‌های خود را در قالب نوشته روی پلاکارد اعلام می‌کردند.

نوشته‌هایی مانند «ما تا آخر پای رای‌مان به تغییر ایستاده‌ایم» و شعار «به عهدی که بسته‌ایم وفاداریم» نیز پیامی بود که روی پوسترهای حسن روحانی به چشم می‌خورد. محمدعلی نجفی، معاون رییس‌جمهوری و محمدعطریانفر نیز از میهمان مراسم مشهد بودند. محمدعلی نجفی در این مراسم از بازگشتن امید به دل‌های مردم در انتخابات سال گذشته گفت: «انتخابات در کشور ما کارکردی امیدآفرین دارد، چراکه شرایطی فراهم می‌شود تا مردم خواسته‌های خود را مطرح کنند و به برآورده‌شدن آنها امیدوار باشند.»

حاشیه‌سازی ناکام در رشت
به گزارش خبرنگار «شرق» در رشت، مراسم پیروزی روحانی در سالن اجتماعات بانک صادرات این شهر نیز به نسبت آرام برگزار شد. در اواسط این مراسم که نمایندگان مجلس و محمدباقر نوبخت هم در آن حضور داشتند، دو نفر از افراد حاضر سعی داشتند با دادن شعار و قطع‌کردن صحبت‌های سخنگوی مراسم، این جلسه را به هم بریزند اما موفق به این کار نشدند. نوبخت در این مراسم، درخصوص لزوم بیمه سلامت و هدفمندی یارانه‌ها و همچنین نرخ تورم سخنانی ایراد کرد. در پایان مراسم دو نفر به سمت نوبخت رفتند که با ممانعت حراست سالن روبه‌رو شدند و همین امر باعث به‌وجودآمدن درگیری فیزیکی بین آنان شد.

کرمانشاه در آرامش به سخنان یونسی گوش داد
علی یونسی نیز به نمایندگی از دولتمردان یازدهم به کرمانشاه رفت. به گزارش خبرنگار «شرق» دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقوام و مذاهب با حضور در استانداری کرمانشاه و در جمع اصلاح‌طلبان این استان به سخنرانی پرداخت. این مراسم با حضور جمعی از اصلاح‌طلبان و در آرامش برگزار شد. یونسی همچنین در جلسه‌ای دیگر به دیدار اهل سنت کرمانشاه رفت و از لزوم وحدت مسلمانان شیعه و سنی سخن گفت.

کرمان میزبان آرام معاون پارلمانی رییس‌جمهوری
مجید انصاری هم به کرمان رفت تا به‌عنوان یکی از اعضای کابینه در مراسم گرامیداشت روز ۲۴خرداد شرکت کند. معاون پارلمانی رییس‌جمهوری با اشاره به برخی تخریب‌ها، گفت: «عده‌ای در کشور سعی می‌کنند دل مردم را خالی کنند و مدام به انتقاد از دولت می‌پردازند.» به گزارش «ایسنا» انصاری افزود: «عده‌ای تلاش می‌کنند با انواع بداخلاقی‌های سیاسی ذهن مردم را خراب کنند و آنها را نسبت به دولت بدبین کنند.» او که عمده سخنان خود را به مسایل اقتصادی و معیشتی اختصاص داد، گفت: «دولت در این مدت کوتاه و بدون هیچ‌گونه امکاناتی توانست امیدی در دل سرمایه‌گذاران داخل و خارج کشور ایجاد کند و شخص رییس‌جمهور معتقد است سرمایه‌گذاری به‌عنوان یک امر مقدس و واجب کفایی در شرایط کنونی است.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٣-١٣٩٣, ١٠:۴۵

   

پر مبحث ترین ها