سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نوبخت: روحانی پیامی به اوباما نفرستاد

هر پیغامی که از سوی رئیس جمهور ابلاغ شود، اطلاع رسانی می شود.
سخنگوی دولت با بیان اینکه هر پیغامی که از سوی رئیس جمهور ابلاغ شود اطلاع رسانی خواهد شد، گفت: با توجه به عرصه گفتگو و مذاکره با 1+5 که آمریکا نیز جزئی از آن است لزومی به ارسال پیام رئیس جمهور از طریق مشاور مذهبی اوباما نیست.

به گزارش مهر، محمد باقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به جاری شدن سیل در دو استان مازندران و گلستان که موجب وارد آمدن خسارت به مردم شده است، گفت: با جاری شدن سیل در مناطق مختلف کشور و به ویژه دو استان مازندران و گلستان خساراتی به مردم وارد شد که با ارزیابی اولیه از مناطق خسارت دیده هیات دولت امروز تصویب کرد که مبلغ 110 میلیارد تومان به صورت اعتبارات و تسهیلات به این دو استان اختصاص یابد.

وی افزود: 57 میلیارد از 110 میلیارد تومان به استان مازندران تخصیص یافته که 32 میلیارد تومان به صورت بلاعوض و 25 میلیارد تومان به صورت تسهیلات ارزان قیمت به آنان توزیع می شود. همچنین برای استان گلستان نیز 53 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده که 21 میلیارد تومان آن به صورت بلاعوض و 32 میلیارد تومان به صورت تسهیلات ارزان قیمت است.

نوبخت ادامه داد: تسهیلات برای تعمیرات 10 میلیون، بازسازی واحدهای خسارت دیده 25 میلیون و کمک برای لوازم خانگی 5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت گفت: تعدادی از افراد خسارت دیده در این حادثه که در سالهای گذشته نیز به آنها خسارت وارد شده بود و بدهی هایی داشتند دولت مصوب کرد که بدهی آنان تا سه سال تمهیل و تمدید شود و همچنین کارکرد دیرکرد این اقساط نیز بخشوده خواهد شد.

وی ادامه داد: معاونت برنامه ریزی موظف شده طی یک ماه نسبت به آزادسازی حریم، زیرساخت حمل و نقل و تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی طرحی تهیه و به تصویب هیات وزیران برساند و ما در این طرح همچنین برای پیشگیری از سیل های آتی نیز کارهای زیربنایی در نظر خواهیم گرفت.

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به افزایش قیمت کالاها گفت: دولت با هر گونه افزایش غیرمنطقی کالاها و خدمات به بهانه اینکه قیمت سوخت تغییر کرده، مخالف است.

نوبخت افزود: دستگاههای نظارتی این موضوع را رصد و با کسانی که سوء استفاده می کنند برخورد خواهد کرد و دولت در این زمینه قطعا از مردم حمایت می کند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شایعه شده است آقای رحمانی فضلی وزیر کشور به وزارت ارشاد اسلامی خواهد رفت، گفت: این موضوع شایعه است.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این سئوال که شورای رقابت نرخ خودرو را اعلام نمی کند، گفت: من بارها اعلام کرده ام دولت معتقد است و این موضوع را نیز از صنعت خودرو مطالبه می کند که هر سال در جهت افزایش کیفیت خودرو برای ما خبر داشته باشد نه افزایش قیمت خودرو.

نوبخت تصریح کرد: دولت ارز مبادله ای به صنعت خودرو اختصاص داد تا با ارز ارزان تری بتوانند نسبت به افزایش کیفیت برای ما خبر داشته باشند.

وی در خصوص ممنوعیت خرید کالاهای خارجی گفت: این طرح در راستای رویکرد افزایش توانایی های داخلی است که از واردات هر گونه کالاهای مشابه داخل امتناع خواهیم کرد و این سیاست بخشی از اقتصاد مقاومتی است تا بیش از پیش به سمت توانایی های داخلی معطوف شویم.

در ادامه سخنگوی دولت در پاسخ به این سئوال که مشاور معنوی اوباما گفته است که حامل پیام روحانی به اوباما بوده است، گفت: هر پیغامی که از سوی رئیس جمهور ابلاغ شود، اطلاع رسانی می شود.

نوبخت تاکید کرد: با توجه به عرصه گفتگو و مذاکره با 1+5 که آمریکا نیز جزئی از آن است نیازی به این گونه پیام ها نیست و اگر مذاکراتی صورت گیرد همچنان که در گذشته نیز یک مذاکره تلفنی صورت گرفت، اطلاع رسانی می شود و ما هیچ چیز از مردم مخفی نخواهیم داشت.

وی در واکنش به این سئوال که گفته شده است دولت یارانه اقشار پردرآمد را حذف می کند، گفت: هر وقت بحث حذف یارانه های اقشار پردرآمد مطرح می شود بلافاصله این استرس در افراد کم درآمد ایجاد می شود چرا که افراد پردرآمد برایشان مسئله ای نیست که یارانه شان قطع شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: من قبلا هم خواهش کردم که در مورد این موضوع صحبت و تکرار نکنید. ما موظف هستیم قانون را اجرا کنیم و باید دانه دانه اطلاعاتی که خانوارها داده اند را با پایگاههای اطلاعاتی که در اختیار داریم، مقایسه کنیم و اگر ما شتاب زده در این مورد یارانه چند نفر را به ناحق قطع کنیم، استرسی که به این افراد وارد می شود به مراتب نفعش کمتر از آن است که با یک مقدار تاخیر این موضوع را اجرا کنیم .

نوبخت تاکید کرد: به نظر من این موضوع نباید اطلاع رسانی شود چرا که ابزار در دست دولت است.

وی با بیان اینکه امشب یارانه همه افراد متقاضی به حساب خانوارها واریز می شود، گفت: اگر خواستیم یارانه افراد پردرآمد را بر اساس اطلاعات متقن که به دست می آوریم حذف کنیم خب برای آنان حذف می شود دیگر احتیاجی نیست که هر روز هم بر طبل و شیپور زده شود و استرس را زیاد کنیم ، ما وظایف قانونی خود را انجام خواهیم داد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٣-١٣٩٣, ١۵:۵٨

   

پر مبحث ترین ها