سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانی: به قول‌هایم عمل می‌کنم

زمانی می‌گفتند در داخل تنش‌های داخلی و بی‌ثباتی‌های فراوانی وجود دارد. نمی‌گویم ما توانستیم آرامش و ثبات کامل در زمینه بازار پول و سرمایه بوجود آوریم، اما شرایط به صورت نسبی مناسب است.
رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه "سیاست خارجی بر عهده دولت است"، بر لزوم رعایت چارچوب‌های مورد نظر رهبری تاکید کرد و یادآور شد: کسی نمی‌تواند دخالتی در این زمینه داشته باشد.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست ظرفیت‌های توسعه خوزستان تاکید کرد: سیاست خارجی بر عهده دولت است و این دولت است که در چارچوب سیاست‌های مقام معظم رهبری در این حوزه تصمیم می‌گیرد و کسی نمی‌تواند در این زمینه دخالت کند.
وی با تبریک اعیاد پیش‌رو، گفت: اساس فعالیت‌های اقتصادی بر عهده مردم است. دولت امنیت و سرمایه‌گذاری و شرایط را برای واردات و صادرات، محیط سیاسی و اجتماعی و اقدامات زیربنایی انجام می‌دهد اما سایر کارها بر عهده مردم است.

روحانی با بیان اینکه "امروز خداوند شرایطی برای مردم فراهم کرده که نزد خدا و مردم بهانه‌ای دیگر برای ما باقی نماند"، افزود: زمانی می‌گفتند در داخل تنش‌های داخلی و بی‌ثباتی‌های فراوانی وجود دارد. نمی‌گویم ما توانستیم آرامش و ثبات کامل در زمینه بازار پول و سرمایه بوجود آوریم، اما شرایط به صورت نسبی مناسب است.
رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه "اولین مساله این بود که جامعه احساس آرامش کند"، بر این نکته که دعواهای سیاسی نباید وجود داشته باشد، تاکید کرد و گفت: رقابت سیاسی خوب است اما برخوردها و نزاع‌های سیاسی که جامعه را به تنش می‌کشاند و بر فعالیت‌های اقتصادی تاثیر بگذارد، قابل قبول نیست.

روحانی با تاکید بر اینکه "تنش‌های سیاسی جامعه بسیار کاهش پیدا کرده است"، تصریح کرد: انتقاد و نقد باید باشد. نباید نگران باشیم. انتقاد جزو لوازم نشاط سیاسی و مردم‌سالاری دینی است. مردم باید عقاید و نظرات خود را بگویند. ما دلمان می‌خواهد همه بخش‌های جامعه پرنشاط باشد و نقد کنند.
وی با تاکید بر اینکه "دولت می‌خواهد این راه را ادامه دهد تا آرامش سیاسی برقرار شود"، تاکید کرد: در این راه نه تنها همه قوا، بلکه همه مردم و تشکل‌های سیاسی باید کمک کنند. باید همراهی مسالمت‌آمیز سیاسی را بیاموزیم.

روحانی در ادامه با یادآوری اقدامات دولت در حوزه برقراری آرامش در حوزه سیاست خارجی و اقتصاد، گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم که همه، ثبات را احساس کنند.
رییس‌جمهور با اشاره به بحث‌هایی که در حوزه فعالیت‌های سیاست خارجی دولت مطرح می‌شود و بر مبنای آن عنوان می‌کنند که چرا دولت با خارجی‌ها در حال مذاکره است، تصریح کرد: برخی می‌گویند درون‌نگر باشید و به مردم خود نگاه کنید. ما بر اصول خود محکم ایستاده‌ایم. دولت یک ذره از مواضع اصولی این کشور و ملت کوتاه نمی‌آید.

وی با تاکید بر اینکه "لازمه ایستادگی،‌ درگیر شدن با این و آن نیست"، گفت: کاهش تنش بسیار سخت و دعوا و تنش خیلی زود ایجاد می‌شود. وقتی می‌خواهیم تنش را کاهش دهیم، در حدی باید اعتمادسازی کنیم.
روحانی با بیان اینکه "ما با دنیا در حال جنگ و ستیز نیستیم و روی منافع ملی خود محکم ایستاده‌ایم"، اظهار کرد: ما می‌خواهیم با دنیا تعامل سازنده و موثر داشته باشیم.

رییس‌جمهور ادامه داد: برخی فکر می‌کنند ما خوشمان می‌آید با خارجی‌ها بنشینیم و لبخند بزنیم و قهوه بخوریم و می‌گویند لبخند اعتمادسازی و تعامل سازنده برای چیست. برای این است که کشور پیشرفت کند. تمام تلاش برای این است که کارآفرینان اگر چیزی می‌خواهند تهیه کنند، آسان‌تر، ارزان‌تر و در شرایط رقابتی آن را تهیه کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با طرح این پرسش که "عزت یعنی چه؟" پاسخ داد: فراهم شدن امکان خرید آزادانه برای ایرانی از بازارهای جهانی را یکی از موارد عزت می‌دانم.

رییس‌جمهور در عین حال تاکید کرد: ما می‌خواهیم نه تنها برای خرید و تأمین نیازهای مالی بلکه جهت تسهیل در همه موارد با دنیا تعامل کنیم. تمام تلاش این است که شرایط آرام‌تر و پرمنفعت‌تر برای مردم ایجاد کنیم.
به گزارش ایسنا، روحانی در ادامه با اشاره به انتقادهایی که درباره اهمیت سیاست خارجی در برنامه‌های دولت تدبیر و امید مطرح می‌شود، گفت: می‌گویند چرا به سیاست خارجی اهمیت می‌دهید؟ ما به سیاست خارجی اهمیت نمی‌دهیم بلکه ما به منافع ملی اهمیت می‌دهیم که گاهی فعال شدن سیاست خارجی، گاهی فعال شدن سیاست داخلی و گاهی فعال شدن حوزه فرهنگی و ... است.

وی در ادامه با اشاره به بی‌توجهی‌هایی که طی سال‌های اخیر به مساله محیط زیست شده است، تاکید کرد: این بی‌توجهی‌ها باعث شده امروز در شرایط ویژه در این بُعد قرار بگیریم.
رییس‌جمهور از وضعیت رودخانه کارون و دریاچه ارومیه به عنوان سند اظهارات خود یاد کرد و با تاکید بر لزوم حل مشکلات زیست‌محیطی، گفت: بهبود کیفیت زندگی مردم از نظر مالی و معنوی مهم‌ترین هدف دولت است. معتقدم در این پنج ماه قدم‌های مهمی برداشته شده است اما قضاوت در این خصوص با مردم است. در عرصه سیاست خارجی قدم‌هایی برداشتیم و شرایط را مناسب کردیم.

روحانی با اشاره به توافق ژنو و اجرایی شدن آن ظرف چند روز آینده، اظهار کرد: از این توافق چه کسانی ناراحت شدند و چرا رژیم صهیونیستی از این توافق ناراحت است؟ برخی نقد می‌کنند؛ نقد سالم اشکال ندارد اما اهمیت این مساله را باید مورد توجه قرار دهیم. تمام دوستان ما در منطقه و جهان از توافق ژنو به عنوان کاری بزرگ یاد کردند. البته دولت هر اقدامی که انجام می‌دهد، با پشتوانه مردم، هدایت رهبری و عنایت خداوند است.

وی در ادامه با اشاره به فهم آرامش در ثبات فعالیت‌های اقتصادی و بازار، به تبیین نگاه دولت در حوزه اقتصادی پرداخت و گفت: هرچه تصدی دولت کم شود به نفع مردم است. دولت باید زمینه‌سازی کند و تسهیلات لازم را برای فعالیت اقتصادی فراهم کند، البته حوزه‌هایی نیز وجود دارد که تصدی در آن برعهده دولت است.
روحانی اضافه کرد: سیاست خارجی بر عهده دولت است. این دولت است که در چارچوب سیاست‌های مقام معظم رهبری تصمیم می‌گیرد و کسی نمی‌تواند در این زمینه دخالت کند و آن به آن در این حوزه تصمیم می‌گیرد.

رییس‌جمهور از حوزه امنیت به عنوان دیگر حوزه‌ای نام برد که دولت در آن باید تصدی داشته باشد.
وی در ادامه با بر شمردن اقدامات پنج ماه اخیر دولت در حوزه‌های سیاست داخلی، خارجی، ثبات اقتصادی و امور زیربنایی، اعلام کرد: شبکه ملی اطلاعات با پهنای باند بسیار مطلوب را در دستور کار داریم. فعلاً برنامه‌ریزی ما در این حوزه برای سال آینده است.
روحانی اضافه کرد: در شبکه راه‌آهن، مصمم به فعال کردن آن هستیم. حمل و نقل نیز بخش عمده‌اش باید به عهده شبکه ریلی باشد و یکی از اولویت‌های دولت سرمایه‌گذاری در بخش شبکه ریلی است.

رییس‌جمهور با بیان اینکه "در بخش بانکی باید اقدامات فراوانی صورت بگیرد"، گفت: بانک‌های ما امروز از وظیفه اصلی خود فاصله گرفته‌اند و اصلاحات بانکی ضروری است.
وی در ادامه، وضعیت امروز خوزستان را کاملاً آماده فعالیت دانست و با مرور اقدامات در این استان، گفت: نه از دولت و نه از کارآفرینان پذیرفتنی نیست که در این استان کسی بیکار باشد.

رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به منابع عظیمی که در استان خوزستان وجود دارد، بهره‌وری را مورد تاکید قرار داد و با استناد به گزارشی که از مصرف گاز در کل ایران در اختیار وی قرار گرفته، افزود: در این گزارش عنوان شده که مصرف گاز در ایران از اتحادیه اروپا بیشتر است. باید بهره‌وری را بالا ببریم.
روحانی با اشاره به وضعیت تولیدات داخلی در بازارهای جهانی نیز گفت: وقتی نمی‌توانیم در بازارهای جهانی رقابت کنیم، یعنی اینکه در تولید ایراد داریم.

وی همچنین تاکید کرد: در کشور ما نخبه زیاد است. یکی از تلاش‌های ما این است که بنیاد نخبگان را فعال کنیم.
رییس‌جمهور در ادامه به مرور سهم بودجه استان خوزستان در بودجه سال 93 پرداخت و گفت: پیش از این سفر به این استان در تهران تصمیمات مهمی برای توسعه خوزستان اتخاذ کردیم که به حول و قوه الهی عمل می‌کنیم.

وی با اشاره به برخی اقدامات اتخاذ شده در دولت برای توسعه خوزستان و رفع مشکلات این استان از جمله تامین آب شرب اهواز تا هفته آینده گفت: ما در دولت وظایف خود را انجام دادیم ولی کار اصلی بر دوش شماست. باید با سرمایه خود، سرمایه ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی فعال شوید.

روحانی به قول‌هایی که در این سفر در حوزه توسعه استان خوزستان مطرح کرده است، اشاره کرد و افزود: آنچه می‌گویم، در دولت یازدهم به آن عمل می‌شود. پول از ما، کار از مردم و وزرا و ان‌شاءالله به حول و قوه الهی خوزستان و ایران را آباد کنیم.
رییس‌جمهور در پایان با تاکید بر لزوم وحدت و کنار گذاشتن اختلافات در مسیر توسعه و آبادانی کشور تاکید کرد: باید با یک آشتی، انسجام و برادری مسیر را پیش برد و دست به دست هم بدهیم و دست یاری خداوند هم کنار ما خواهد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٠-١٣٩٢, ٢٠:۵۵

   

پر مبحث ترین ها