سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جواد لاریجانـی: از ته دل از دولـت دفـاع می‌کنیـم

همراهی ما با دولت به خاطر آن است که دولت قانونی است و فرد فرهیخته و اندیشمندی در راس حکومت وجود دارد و افراد با سابقه نیز به انجام امور می‌پردازند. بنابراین ما از ته دل از دولت دفاع می‌کنیم.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: درست است که لنگرگاه قانون در مجلس است، اما تمام اعمال مجلس در قانونگذاری خلاصه نمی‌شود.
به گزارش ایسنا، محمدجواد لاریجانی در دومین همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری با بیان این که مجلس نقش بسیار مهمی در اداره کشور دارد، اظهار کرد: این موضوع یکی از طراحی‌های اساسی امام بود، انصافا امام نابغه‌ عجیبی بود که با وجود این که در دانشگاه‌های فرنگی درس نخوانده و زبان خارجی به معنای فرنگی نمی‌دانست ولی دید روشنی از حضور مشارکت مردم، دموکراسی و تقنین داشت. این از افتخارات حوزه‌ علمیه است که چنین فردی را به جامعه ارائه کرد.

وی با بیان این که نقش مجلس در سیستم حکومتی جمهوری اسلامی بر اساس فکر اسلامی بسیار مهم است، گفت: مهم این است که این نقش علاوه بر مهم بودن در مباحث در عالم واقعیت نیز با اهمیت شمرده شود. در عالم واقع حرکت به عمل نمایندگان مجلس را مهم می‌کند و نمایندگان می‌توانند با عمل خود مجلس را کم اهمیت یا پر اهمیت جلوه دهند.
لاریجانی ادامه داد: اگر عمل نمایندگان مبتنی بر پشتوانه‌ دقیق علمی باشد طبیعتا رشد و نمو مجلس نیز بیشتر می‌شود. درست است که لنگرگاه قانون در مجلس است، اما تمام اعمال مجلس در قانونگذاری خلاصه نمی شود.

موسس مرکز پژوهش‌های مجلس به دوران فعالیتش اشاره و اظهار کرد:‌ در زمانی قبل از آن که طرح یا لایحه‌ای به مجلس ارائه شود اول مرکز پژوهش‌ها آن را مورد بررسی قرار می‌داد به طوری که بررسی های مرکز ملاک عمل واقع می‌شد.
وی یادآور شد: در دوران ریاست جمهوری آقای رفسنجانی مرکز پژوهش‌ها پاتوق کارشناسان و مسئولان اجرایی بود. به گونه‌ای که قبل از آنکه لایحه‌ای به مجلس ارائه شود جلسات مفصلی با مرکز برگزار می‌شد. در آن زمان موضوعی شبیه هدفمندی در مورد انرژی مطرح بود که آقای هاشمی خواستند قبل از آن که لایحه‌ آن به مجلس ارائه شود جلسات مفصلی با مرکز پژوهش‌ها برگزار کند. در آن جلسه نظرات مرکز مطرح شد که در نهایت آقای رفسنجانی گفت که مرکز پژوهش‌ها پاسخ سوالات را بهتر داده است.
وی افزود: مرکز پژوهش‌ها باید در خط اساسی کار مجلس باشد که برای این منظور مرکز باید نسبت به مسائل حساس و مهم بیشتر وقت بگذارد و اعتماد نمایندگان را جلب کند. ممکن است روی مسائل کم اهمیت تمرکز شود و از مسائل اساسی دور شوید که این شائبه وجود گرایشات در بین کارشناسان را تقویت می‌کند.

لاریجانی پیشنهاد کرد که در مرکز پژوهش‌ها از کارشناسانی با طیف‌های سیاسی مختلف استفاده شود، چون مجلس می‌تواند جایی باشد که همه کارشناسان آزادانه نظر دهند و احساس کنند که ایده‌هایشان بیهوده نیست.
وی در ادامه با تاکید بر این که دسترسی و عرضه در مورد گزارشات مرکز پژوهش‌ها امری مهم به شمار می‌آید، گفت: باید گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها به جز آن دسته که محرمانه و سری است در اختیار عموم قرار گیرد، چون هر چه متقاضی بیشتر باشد خود شما نیز بازخورد بهتری می‌گیرید.
مشاور امور بین‌الملل رئیس قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر این که مرکز پژوهش‌ها باید وارد مسائل اصلی کشور شود، یکی از این مسائل را موضوع هسته‌ای عنوان و اظهار کرد‌: به نظرم مرکز پژوهش‌ها در این عرصه کم کار کردند. باید فعالیت شما به گونه‌ای باشد که توضیح، خلاصه، نقاط مثبت و منفی و نقاط آسیب پذیر مذاکرات در اختیار نمایندگان باشد.

وی یادآور شد: ما از دولت نه به خاطر توفیق در مذاکرات هسته‌یی دفاع می‌کنیم چون این مذاکرات می‌توانست به موفقیت دست پیدا کرده یا نکند. دفاع و همراهی ما با دولت به خاطر آن است که دولت قانونی است و فرد فرهیخته و اندیشمندی در راس حکومت وجود دارد و افراد با سابقه نیز به انجام امور می‌پردازند. بنابراین ما از ته دل از دولت دفاع می‌کنیم.
لاریجانی ادامه داد:‌ در این شرایط دوستان ما در مجلس نباید مساله هسته‌یی را فی‌الجمله بدانند چون اگر این گونه مسائل را با دقت ندانیم ممکن است افراد ذهنتان را مخدوش کنند که این شایسته نیست.
وی در پیشنهاد به مرکز پژوهش‌ها گفت: مرکز پژوهش‌ها می‌تواند کمیته مانیتورینگ تشکیل دهد و عملکرد آمریکا و اروپا را در عمل به تعهدات ژنو و مسیر طی شده پیگیری کند.
مشاور امور بین‌الملل رییس قوه قضاییه گفت: طبق همان چیزی که دوستانمان در وزارت خارجه توضیح دادند آمریکایی‌ها، تفسیرهای مختلفی نسبت به تعهد ژنو دارند به طوری که طبق توافق انجام شده هر دو طرف باید گام‌های یکسانی را بردارند، اما آنها می‌گویند که تفسیرشان از توافقنامه این است که اول باید ما قدم برداشته و بعد آنها گام بعدی را بردارند که این تفسیر نادرستی نسبت به متن توافقنامه است.

وی با تاکید بر این که مجلس لنگرگاه حقوق ملی و برج و باروی منافع ملی کشور است گفت: مرکز پژوهش‌ها با در نظر گرفتن این موضوع می‌تواند کمیته یا گروهی تحت عنوان پیگیری تعهدات تشکیل دهد مبنی بر این که کشورهای دیگر چقدر به تعهدات خود پایبند بوده‌اند.
لاریجانی با بیان اینکه مساله هسته‌ای در حال تحول است، گفت: این طور نیست که این مساله ثابت بماند حتی مساله عضویت در ان پی تی نیز در حال دستکاری است، خوشبختانه طرحی را که آورده بودند تصویب نشد. باید در موضوع توسعه علوم و فنون هسته‌یی سرمایه‌گذاری صورت گیرد و با توجه به تمام این موارد مرکز پژوهش‌ها باید به محلی تبدیل شود تا نمایندگان در موضوع هسته‌ای از این مرکز تغذیه کنند.
وی با بیان این که یکی از کارهای مهم مرکز پژوهش‌ها حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی است گفت: مفهوم اقتصاد مقاومتی در حال حاضر در حد مفهوم اقتصاد سیاسی است که باید موضوع اقتصاد مقاومتی به مکانیزمی تبدیل شود که همه در آن مشارکت داشته باشند اکنون مفهوم اقتصاد مقاومتی مفهومی سربسته است که باید برای همه تبیین شود.
لاریجانی تبیین پیشرفت علمی کشور در 20 سال اخیر را یکی از موضوعاتی برشمرد که مرکز پژوهش‌ها می‌تواند بر روی آن کار کارشناسی کند و در توضیح گفت: جمهوری اسلامی ستاره درخشان پیشرفت علمی در منطقه است، آن هم بدان دلیل که تصور درستی از پیشرفت علمی در کشور شکل گرفت.
وی با بیان این که مقام معظم رهبری از این دولت اولویت دادن به ساماندهی وضعیت اقتصادی و نگهداری سرعت پیشرفت علمی کشور شده است را خواسته است، گفت: مرکز پژوهش‌ها می‌تواند در این زمینه به خوبی ورود پیدا کند. چون دولت نیز اهتمامی برای پیشرفت کشور در مسائل علمی دارد.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره مجدد به موضوع هسته‌ای گفت: مساله هسته‌ای ما به موضوع تخاصم و تحریم تبدیل شد، این در حالی است که بحث توسعه علوم و فنون هسته‌یی قطع نظر از این که تحریم باشیم بسیار مهم است و باید بر روی آن سرمایه گذاری شود.
وی گفت: مرکز پژوهش‌ها باید به نمایندگان توضیح دهد که دلیل اهمیت آب سنگین چیست؟ سرمایه‌گذاری روی آب سنگین منطق جدید توسعه مصارف هسته‌ای در چهارچوب ان‌پی‌تی را دارد که باید همه در جریان آن قرار بگیرند.

لاریجانی، موضوع مطالعات حکومتی را امری مهم برشمرد و توضیح داد که انقلاب اسلامی حادثه بزرگ تاریخی است که دو دستاورد بزرگ یعنی نهضت بیداری اسلامی و تشکیل نظام سیاسی بر اساس فکر اسلامی را به دنبال داشت. از ابتدا دید امام محصور در مرز جمهوری اسلامی نبود چون نظام مدنی سیاسی ما بر اساس فکر اسلامی می‌تواند در جهان گسترش پیدا کند. آن هم جهانی که در آن غرب به دنبال ترویج دیدگاه زندگی سکولارش است.
وی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تمام غرب یکصدا می‌گفتند که انقلاب اسلامی در برهه کوتاهی سقوط می‌کند یا در حد کشور عقب افتاده می‌ماند که این اتفاق رخ نداد و بعد از 3 دهه جمهوری اسلامی تنها دموکراسی بزرگ خاورمیانه و پیشرفته‌ترین در علم و فن شد، پس معلوم است که ما تجربه‌ موفقی از حکومت داری را داریم که می‌توانیم به دیگران منتقل کنیم.
وی افزود: مطالعات حکومتی بدان معناست که فکر کنیم که چطور چرخ‌دنده‌های حکومت می‌تواند بهتر کار کند این موضوع را می‌توان از مجلس شروع کرد مبنی بر این که چطور می‌توانیم انتخاباتی بهتر با هدف ورود افراد صالح‌تر در عرصه‌ مقامات سیاسی برگزار کنیم.

وی افزود: در حال حاضر هزینه‌ تبلیغات انتخاباتی موضوعی است که شاید همه از عهده آن برنیایند الان کسی که می‌خواهد نماینده شود نمی‌تواند کمتر از 500 میلیون هزینه کند که هر کسی این پول را ندارد شاید اصلا صرف نکند که نماینده شود.
لاریجانی افزود: در این بین موضوع تایید صلاحیت‌ها در دوره‌ انتخابات به موضوعی تبدیل می‌شود که بعضا دعوا پیش می‌آورد. در دنیا هم تلقی خوبی نسبت به این قضیه وجود ندارد. باید برای ما مهم باشد که دنیا چه تلقی نسبت به ما دارد. اگر خط امام را در انقلاب دنبال می‌کنیم پس باید عرضه انقلاب نیز برای ما در دنیا مهم باشد.

وی با بیان اینکه همه کشورها برای تایید صلاحیت‌ها مکانیزمی دارند گفت:‌ این طور نیست که در دنیا هر کسی بخواهد مسئولیتی را بگیرد. باید افراد شایسته با مکانیزمی صلاحیتشان تایید شود. شورای نگهبان نیز از شما متشکر می‌شود که این مکانیزم را تعیین و تصویب کنید.
لاریجانی گفت: موضوع کارآمدی نظام موضوع مهمی است که نباید با آن ژورنالیستی برخور شود این از مباحث حرفه ای در بحث سیاسی است فکر نکنید که مثلا اگر قیمت‌ها بالا رفت کارآمدی نظام نیز بالا رفته یا برعکس، اینها ملاک عمل نیست.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١٠-١٣٩٢, ١۵:١۵

   

پر مبحث ترین ها