سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امضاء قطعنامه‌ ضدنژادپرستی از سوی ترامپ

کاخ سفید اعلام کرد، رئیس‌جمهور آمریکا قطعنامه‌ای را امضا کرد که اقدامات خشونت آمیز و مرگبار ماه گذشته توسط طرفداران برتری نژاد سفید در شارلوتزویل ایالت ویرجینیا را محکوم می‌کند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری شینهوا، این قطعنامه که با حمایت تیم کین و مارک وارنر، سناتورهای دموکرات ویرجینیا ارائه و در چند روز گذشته به تصویب کنگره درآمده، رویدادهای رخداده در شارلوتزویل را به عنوان یک "حمله تروریستی داخلی" و گروه‌هایی چون "ناسیونالیست‌های سفیدپوست، طرفداران و سازمان‌های حامی برتری نژاد سفید (کو کلاکس کلان)، نئونازی‌ها و دیگر گروه‌های طرفدار نفرت نژادی" را محکوم می‌کند.

این قطعنامه ضمن آنکه از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد تا صریحا گروه‌های طرفدار نفرت نژادی را محکوم کند که به نژادپرستی، افراط گرایی، بیگانه هراسی، یهودستیزی و برتری نژاد سفید دامن می‌زنند، به معترض مخالف نژادپرستی که در 12 اوت سال جاری میلادی توسط یکی از طرفداران نئونازی به صورت عمدی با ماشین زیر گرفته شد، افتخار می‌کند.

ترامپ در ابتدا این خشونت را از جنبه‌های مختلف محکوم و از هر دو طرف درگیری هم از طرفداران نژادپرستی و هم از مخالفانشان انتقاد کرد. با این حال وی پس از دیدار با تیم اسکات، سناتور کارولینای جنوبی که علنا از لفاظی‌های ترامپ انتقاد کرده، مجددا موضع جنجالی خود را تکرار کرد.

ترامپ سوار بر هواپیمای ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت: به نظر من اگر به ظهور جنبش اعتراضی ضد فاشیست موسوم به آنتیفا توجه کنید و اتفاق‌هایی را که رخ داده بررسی کنید متوجه می‌شوید که در طرف دیگر نیز آدم‌های بدی وجود دارند.

ترامپ در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه توسط کاخ سفید منتشر شد، گفت: من با هرگونه تعصب مخالف هستم و از امضای این قطعنامه خرسندم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠۶-١٣٩۶, ١١:۴٠

   

پر مبحث ترین ها