سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اصولگرایان به دنبال جداشدن از فرصت‌طلبان

بروز شده : ٧-٠٢-١٣٩٣, ١٨:۴٣    نسخه چاپی    
موفقیت جبهه پایداری نمی‌تواند نتایج خوبی را رقم بزند چراكه با توجه به قرابت این جبهه با جریان اصولگرایی، موفقیت آنان باعث می‌شود تا تصویر «عقل ستیزی» از اصولگرایان در جامعه منعكس بشود در حالی كه چنین برداشتی از واقعیت اصولگرایی به دور است
در دولت نهم و دهم هر گاه دولت قصد اجرای قانون، طرح یا برنامه ای ملی را داشت، گروه های سیاسی موافق و مخالف دولت همگی در یک جبهه قرار می گرفتند و به حمایت کامل از دولت می پرداختند. هنگامی که برای اولین بار دولت نهم دست به سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن زد روزنامه ها و رسانه های منتقد نه تنها به حمایت از دولت پرداخت از آتش زنندگان پمپ بنزین‌ها و مخالفان آن طرح انتقاد کرد. پس از آن در دولت دهم هنگامی طرح هدفمندی یارانه ها اجرایی شد، همه دست به دست هم دادند تا آن طرح به خوبی اجرا شود، صدای هیچ منتقدی تا ماهها در فضای رسانه ای کشور شنیده نشد. همه با "به به" و "چه چه" به حمایت از دولت و نحوه اجرای هدفمندی پرداختند. فضای سیاسی نیز کمترین التهاب را داشت و گروه های سیاسی به خاطر اجرای هدفمندی از تنش آفرینی خودداری می کردند.

این رویکرد تعاملی در تمام رسانه های داخلی وجود داشت، اما با آغاز به کار دولت یازدهم این وضعیت دیده نشد. نحوه برخورد مخالفان دولت با عملکرد دولت حسن روحانی به خوبی نشان دهنده این مطلب است. در هنگامه مذاکرات بسیار سخت و حساس هسته ای عده ای از رسانه ها و چهره های سیاسی به هر دری می زدند تا تیم مذاکره کننده هسته ای نتواند به موفقیت مورد نظر برسد. شاید اگر حمایت های صریح مقام معظم رهبری نبود اکنون مذاکرات هسته ای به بن بست کامل رسیده بود.

این مخالفان و منتقدان دولت که اکنون در جایگاه اپوزیسیون هستند به هر ریسمانی چنگ می زدند تا دیپلماسی دولت یازدهم را متوقف کنند در این راستا حتی از اظهار نظرهای خلاف امنیت ملی کشور و خلاف نظر مقام معظم رهبری خود داری نمی کردند. بگونه‌ای که حجت الاسلام نبویان نماینده تهران و عضو جبهه پایداری در اعلام موضعی عجیب گفت: «بمب اتم برای نشاندن اسرائیل بر سر جایش لازم است!» این در حالی است که مقام معظم رهبری ساخت بمب اتم را حرام اعلام کرده اند.

این جریان در واقع بخشی از اصولگرایان تندرو هستند که با گذشت زمان شمشیر خود را علیه دولت تیزتر کردند. جبهه پایداری و وابستگان آن همه روزه انتقادات شدیدی را علیه دولت طرح می کردند و بارها و بارها اعضای کابینه را به مجلس شورای اسلامی احضار کردند، این در حالی است که این گروه در دولت دهم به حمایت تمام قد از رییس جمهور و کابینه پرداختند و منتقدان دولت را فتنه گر، معرفی و انتقادات را سیاه نمایی، دانستند.

در دوران دولت محمود احمدی نژاد نمایندگان این گروه در مجلس معروف به "وکیل الدوله" بودند و اکنون به بزرگترین اپوزیسیون دولت تبدیل شده اند. این گروه در دوران احمدی نژاد منتقدان دولت را فتنه گر می نامید و در دوران روحانی دولتی‌ها را فتنه‌گر می داند.

جریان "پایداری" و وابستگان آن در دولت دهم با هر گونه انتقاد از هدفمندی یارانه ها مقابله می کردند و انتقاد از آن را حرکت در مسیر خیانت و ایجاد آشوب علیه نظام تعریف می کردند. اما امروز و در دورانی که حسن روحانی قصد دارد اوضاع نابسامان اقتصادی را سر و سامان دهد، کمربندها را بسته است تا وضعیت معیشتی مردم را تغییر دهد همین گروه از هر گونه حاشیه سازی برای دولت خودداری نمی کنند. در این راستا دست به انتشار اخبار خلاف واقع می زنند و با انتشار گسترده شایعات و تبلیغات ضد دولتی در حساس ترین دوران اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تیغ انتقاد و حاشیه سازی را علیه دولت کشیده اند.

انتشار گزارش های دروغ درباره برگزاری جشنی در نهاد ریاست جمهوری به میزبانی همسر رییسس جمهور، پخش گسترده فیلمی ضد رییس جمهور با عنوان "من روحانی هستم" و ... از نشانه های تخریب گسترده دولت و رییس جمهور است. در این بین برخی نمایندگان مجلس وابسته به جریان پایداری با احضار های پی در پی وزرا و نطق های تند علیه دولت دست به حاشیه سازی برای دولت می زنند.

چند روز پیش روح‌الله حسینیان از تریبون مجلس شورای اسلامی اتهامات سنگینی علیه دولت مطرح کرد. اتهاماتی که به بهانه برگزاری جشن شاهانه به میزبانی همسر رییس جمهور مطرح شد. حسینیان گفت: «بدعتی نگذارید که خدایی ناخواسته دوباره علیاحضرت ها به این مملکت بازگردند.» او جشن مذکور را با جشن هنر شیراز در دوران محمد رضا پهلوی مقایسه کرد.

این گونه سخن گفتن در آغاز اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها که حساسیت ویژه ای برای نظام دارد بی سابقه است و نشان از وجود سناریوهایی علیه دولت دارد. موضوعی که به نظر می رسد از سوی بخش اصلی جریان اصولگرا مورد توجه قرار گرفته است.

امیر محبیان روزنامه نگار و تحلیلگر اصولگرا پس از تحرکات تخریبی جریان پایداری علیه دولت هشدار داد که "اصولگرایان در برابر پایداری‌ها منفعل نباشند." او تاکید کرد: «موفقیت جبهه پایداری نمی‌تواند نتایج خوبی را رقم بزند چراكه با توجه به قرابت این جبهه با جریان اصولگرایی، موفقیت آنان باعث می‌شود تا تصویر «عقل ستیزی» از اصولگرایان در جامعه منعكس بشود در حالی كه چنین برداشتی از واقعیت اصولگرایی به دور است.»

به نظر می رسد از روز گذشته انفعال اصولگرایان در برابر تحرکات پایداری شکسته است. ابتدا محمد رضا باهنر نایب رییس جملس به دفاع از دولت پرداخت و اخبار منتشر شده از جشن روز زن در کاخ ریاست جمهوری را تکذیب کرد نقد برخی رسانه ها را وارد ندانست.

پس از آن صبح امروز علی لاریجانی رییس مجلس در سخنانی به دفاع قاطع از دولت پرداخت و از انتشار اخبار دروغ و پخش سی دی "من روحانی هستم" شدیدا انتقاد کرد.

لاریجانی گفت: "برخی ها مشی مارکسیستی دارند و برای کوبیدن دولت به هر کاری دست می زنند." اشاره لاریجانی به تئوری فرصت طلبانه "هدف، وسیله را توجیه می‌کند" است. رویکردی که در بین برخی از نمایندگان مجلس و مخالفان دیده می شود.
دفاع لاریجانی و باهنر از دولت بسیار به موقع است و به نوعی تلاش برای جدا کردن حساب اصولگرایان از فرصت طلبان است. فرصت طلبانی که از هر وسیله ای برای رسیدن به هدف خود یعنی زمین گیر کردن دولت حسن روحانی استفاده می کنند.

منبع: فرارو
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٢-١٣٩٣, ١٨:۴٣

   

پر مبحث ترین ها