سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتخابات یازدهم، آزمون ولایتمداری

افرادی که کارآمدی آنان حتی در سطح یک اداره و وزارتخانه زیرسوال است و از کم‌ترین تدبیر و حکمت در اداره امور نیز بی‌بهره‌اند چگونه مدعی مدیریت کلان کشور می‌شوند؟
مسعود صفی یاری
انتخابات یازدهم ریاست جمهوری از زوایای مختلف دارای اهمیت و حساسیت مضاعفی است که آن را بسیار مهم و سرنوشت ساز کرده است، اهمیت این دوره از انتخابات به اندازه‌ای است که مقام معظم رهبری آن را مصداق و جلوه حماسه سیاسی و امری حیثیتی برای نظام اسلامی قلمداد فرموده‌اند.
بدیهی است برای تحقق این حماسه جهادی و حرکت جهشی نیاز به عزمی جدی، همگانی و مسئولانه است که هم مسئولان، هم مردم و هم نامزدها باید به آن مبادرت کنند.

الف) وظیفه مسئولان اجرایی:
مسئولان باید به این نکته واقف باشند که مسئولیت و حاکمیت امانتی است که مردم برای دوره مشخصی به آنان سپرده‌اند و اکنون وقت آن است این امانت، صادقانه و خالصانه به فرد دیگر و تیم دیگری سپرده شود. آنان باید با بسترسازی مناسب، تجمیع ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها و همسو شدن با آرمان‌ها و منویات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و براساس قانون اساسی، انتخاباتی پرشور، سالم و در شان نظام اسلامی را مدیریت کنند.
بدیهی است هرگونه بغض و بهانه تراشی، اعمال سلیقه، دخالت دادن گرایشات باندی و جریانی، استفاده از بیت‌المال به نفع جریان حاکم و یا جریان موردنظر، استفاده ابزاری و سوء‌استفاده از امکانات، برنامه‌ها و ظرفیت‌ها و مقبولیت‌ها در راستای تخریب دیگران حاشیه‌سازی و سیاه‌نمایی، ایجاد فضای یاس و نا امیدی در جامعه و مواردی از این قبیل با اصل امانتداری و مسئولیت در نظام اسلامی منافات دارد.
هیچ مسئولی حق ندارد به خاطر منافع شخصی و یا منافع سیاسی، حزبی و باندی از خط ولایت و قانون اساسی عبور کرده و سپس آن را با روش‌های عوام فریبانه و منحرفانه توجیه کند.
ما از قرآن آموخته‌ایم هر فردی از ولی امر خویش جلوتر و یا عقب‌تر بیفتد هلاک می‌شود و هر کس مشمول این نهی قرآنی گردد شایستگی تصدی مسئولیت در نظام اسلامی را ندارد.
بنابراین مسئولان نظام به‌ویژه مسئولان قوه اجرایی باید به این نکته مهم توجه کنند مبادا تفکرات الحادی و انحرافی، غرور و لج‌بازی و دلبستگی به قدرت هرچند در پوشش خدمت به مردم آنان را به پرتگاه مقابله با ولایت و قانون اسلامی بکشاند که در این صورت مردم ثابت کرده‌اند با هیچ کس عقد اخوت نبسته‌اند و هر فرد و جریانی قدمی هرچند کوچک از خط امام و رهبری و قانون سیاسی فاصله بگیرد مطرود ملت خواهد شد و اگر کسی این را باور ندارد نگاهی به گذشته انقلاب و سال‌های پیشین بنماید تا سرگذشت امثال بنی‌صدر برای او عبرتی شود.

ب) وظیفه مردم
مردم آگاه و نجیب ایران اسلامی همواره با بصیرتی ژرف و اعتقادی راسخ نسبت به نظام و ولایت، اوج وفاداری خود را نشان داده و با از خودگذشتگی و بزرگواری از کنار برخی کوتاهی‌ها و قصور مسئولان گذشته و آن را نه به حساب نظام و ولایت که به حساب بی‌کفایتی افراد می‌نویسند.
اما با توجه به حسیاسیت این دوره از انتخابات و ضرورت نگاه بصیرانه، عمیق‌تر و تحلیل ژرف‌تر به موضوع موارد زیر به عنوان تذکر یادآوری می‌شود.

1 – در انتخابات به جوسازی‌ها و شعارها اتکاء نشود بلکه به عملکردها و شاخص‌های اساسی توجه شود. مقام معظم رهبری از ابتدای سال‌جاری توجه همگان را به انتخابات و جایگاه و حساسیت آن معطوف کرده و با تبیین شاخصه‌های رئیس جمهور مطلوب راهی روشن فرا راه همگان نمایان ساخته است. مناسب است مردم فهیم به‌ویژه نخبگان و جوانان با تامل کافی در بیانات رهبری و تطبیق مصداق‌ها با شاخص‌ها و انتخاب اصلح با رای حداکثری، حماسه سیاسی 92رابه تضمین اساسی و ریشه‌ای برای اسلامیت، جمهوریت و سلامت نظام اسلامی تبدیل کرده و برای همیشه امید بدخواهان خارجی و منحرفان داخلی را به یاس مبدل سازند.

2 – آنچه در این دوره مهم است حضور پرصلابت و حداکثری برای تحقق حماسه سیاسی در صحنه انتخابات است .لذا لازم است همه مردم نسبت به اصل حضور در انتخابات احساس وظیفه و تکلیف کرده و انتخابات 92 را به خاطر‌ه‌ای خوشایند و امیدزا برای دوستان و ناگوار و تلخ برای دشمنان تبدیل کنند.

3 – واضح است رئیس جمهور کشور اسلامی ایران که برگرفته از هویتی دینی و فرهنگی و نظام ولایتی است باید از گذشته ای قابل دفاع ، کاملا روشن و شفاف، کارآمدی کاملا محرز و مستند و قابل عرضه، ولایتمداری بی‌چون و چرا، ایمانی ناب و خالص و نه التقاطی برخوردار باشد.
بدیهی است فردی که گذشته‌اش مبهم بوده و یا قابل دفاع نیست و هیچ ردپایی از وی در دوران مبارزات و پیروزی انقلاب اسلامی، عرصه دفاع مقدس و صحنه‌های دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی در طول سه دهه گذشته به چشم نمی‌خورد شایستگی سکانداری کشتی انقلاب در دریای متلاطم و طوفان‌های مهیب امروزرا ندارد.

4 – پس از گذشت بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب‌های دیگر زمان آزمون و خطا سپری شده است. افرادی که کارآمدی آنان حتی در سطح یک اداره و وزارتخانه زیرسوال است و از کم‌ترین تدبیر و حکمت در اداره امور نیز بی‌بهره‌اند چگونه مدعی مدیریت کلان کشور می‌شوند؟

5 - مقام معظم رهبری پایبندی به انقلاب و ارزش‌ها را از جمله شاخص‌های رئیس جمهور مطلوب برشمردند، مردم باید با حساسیت و وسواس این شاخص را در خصوص تک تک کاندیداها و گذشته و رویکرد فعلی آنها مورد دقت قرار دهند. آیا فرد ویا جریانی که برای رسیدن به قدرت، ارزش‌های اخلاقی و آرمان‌های انقلابی را به مسلخ برده و برای خوشایند دیگران، جلب آرا و تحسین بیگانگان، به راحتی مبانی اخلاقی و اصول انقلابی را زیرپا می‌گذارند مستحق جلوس و در کرسی ریاست جمهوری اسلامی ایران هستند؟

6 – رهبر فرزانه انقلاب بارها مسئولان را از کشاندن اختلافات به سطح جامعه و سیاه‌نمایی نسبت به نظام و دستاوردهای آن و حاشیه‌سازی بر حذر داشته‌اند. اما متاسفانه افرادی هستند که به‌ویژه در این روزها به تریبون دشمن تبدیل شده و ارکان نظام و قانون اساسی را رسما به چالش کشیده و با ایجاد تردید و بد بینی نسبت به باورها و ارزش هاوسخنان نسنجیده علنا جامعه را دچار تشویق و نگرانی کرده و به تذاکرات ناصحانه رهبری بی‌اعتنایی می‌کنند. بدون تردید مردم به خوبی چهره واقعی این افراد و جریان منتسب به آنان را شناخته و وصیت امام راحل را هنوز به خاطر دارند که نگذارید که انقلاب به دست نا اهلان و نامحرمان سپرده شود.

7 - امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) همواره پایبندی به قانون را از جمله ضروریات دانسته و به آن توجه کرده‌اند اما امروز کارنامه برخی افراد جریانات منتسب به آنان مملو از قانون‌شکنی و بی‌اعتنایی به قانون اساسی است، آنان نگاه و نظر ناقص والبته قابل نقد خود را حاکم بر همه چیز و همه کس می‌دانند و درسر سودای دیگری دارند.
حضور مستحکم و حماسی مردم در پاسداری از نظام و قانون اساسی مورد عنایت امام و رهبری به آنان گوشزد خواهد کرد که کسانی‌که ناقض قانون هستندودر قانون شکنی و قانون گریزی گوی سبقت را از همه ربوده اند صلاحیت تصدی کرسی ریاست جمهوری که سوگند او مبتنی بر حراست از قانون اساسی است را ندارند.

8 – نخبگان و اندیشمندان زیرساخت‌های انسانی، فکری و علمی هر جامعه و کلید پیشرفت و تعالی هر کشور به شمار می‌آیند. بی‌اعتنایی به نخبگان و اندیشمندان و اتکاء به عوام فریبی و تصمیمات سلیقه‌ای و غیرکارشناسی فاجعه‌ای است که اگر برای مقابله با آن تصمیمی اتخاذ نگردد، خسارات جبران ناپذیری بر پیکره نظام و کشور وارد خواهد شد.
تاکید رهبر فرزانه انقلاب به برخورداری رئیس جمهور مطلوب از تدبیر، حکمت، هندسی صحیح، پرهیز از روزمرگی و عدم اتکاء به نظرات غیرکارشناسی، ناظر به ضرورت توجه به این شاخص‌ها در انتخاب رئیس جمهور آینده است.

9 – ولایتمداری و اطاعت از رهبری امر جدیدی نیست که امروز برخی آن را در شعارهای انتخاباتی گنجانده‌اند ولایتمداری امری است که باید عملا به ان تن داد و جاوه های ان در رفتار گفتار و تصمیمات دیده شود. مدعیان ولایتمداری کارنامه تعهد و تمحض خویش به امر ولایت را در دوران انقلاب دوران امام، عصر زعامت رهبری و عرصه‌های مختلف سیاسی و فرهنگی، اجتماعی و علمی و .... به مردم ارائه کنند.
بدیهی است بزرگترین مصداق ولایتمداری امروز کنار کشیدن افرادی است که خود بهتر از دیگران می‌دانند شاخص‌های مدنظر رهبری برای ریاست جمهوری را ندارند اما همچنان بر حضور خود به عنوان کانیدای ریاست جمهوری وبه بهانه احساس تکلیف و به بهای انشقاق بدنه اصول گرایی اصرار می‌ورزند.

10 – اعتقاد و ایمان به اسلام ناب و مبانی راستین انقلاب اسلامی و رکن رکین ولایت فقیه نیز امری قابل سنجش و لمس است. فرد و یا افرادی به روشنی سخنان التقاطی، افکار انحرافی و بدعت‌های عقیدتی و فکری را در نوشته‌ها و سخنرانی‌های خود مطرح کرده و از اصول بدیهی اعتقادی و انقلابی عبور می‌کنند اما با این حال خود را اصول‌گراتر از همه می‌دانند

ج ) وظیفه نامزدهای ریاست جمهوری

نگاه اسلام به مسئولیت نگاه امانتدارانه است و شخصی می‌تواند امانتدار باشد که از عدالت نسبی برخوردار بوده و به اصول اخلاقی و اسلامی پایبندی عملی داشته باشد. دروغ، تهمت، وعده‌های بدون پشتوانه، فریب و نیرنگ و تشویش اذهان از گناهان بزرگ و نابخشودنی و خطاهای غیرقابل اغماض به حساب می‌آید.
پرواضح است نامزدی که برای به دست آوردن مقام و پست به هر روش و راهی هرچند غیرمشروع متوسل می‌شود اصولا صلاحیت تصدی این مسئولیت را ندارد و ورود وی به عرصه انتخابات در نظام اسلامی که عرصه امانتداری صالحانه و صادقانه است خالی از اشکال شرعی و البته حقوقی و قانونی نیست. متاسفانه برخی افراد بدون توجه به هویت ارزشی و پشتوانه معنوی نظام اسلامی انتخابات رابا رقابت‌های مادی و جنگ قدرت اشتباه گرفته و با توسل به حربه‌های تطمیع و تهدید و ابزارهای غیرارزشی فضا را به دست گرفته و به جای اثبات شایستگی خویش تمام تلاش خود را برای تخریب دیگران و حذف آنان از صحنه بکار می‌گیرند که اینگونه ادبیات و رفتار، هیچ سنخیتی با اصول انقلاب و آرمان‌های امام و رهبری ندارد.
خلاصه اینکه راه روشن است و شاخص‌ها کاملا شفاف و مقام معظم رهبری نیز حجت را به همه تمام کرده‌اند اینک ماییم و شما و انتخابات در پیش‌رو.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٢-١٣٩٢, ١١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها