سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

يكي جلوي اين دلار را بگيرد

موج در موج فضاي رواني براي افزايش قيمت تصاعدي ارز از بيرون كشور به داخل پمپاژ مي‌شود. هيچ كس دنبال مهار موج رواني آن هم نيست. گويي بعضي‌ها از اين گراني خوش خوشانشان هم مي‌شود.
وايل انقلاب در برهه‌اي قيمت دلار به شدت نسبت به همه ارزها سقوط كرد. فخرالدين حجازي كه آن زمان سخنران‌تراز اول هيجاني كشور بود، سخنراني مبسوطي پيرامون سقوط امپراطوري دلار كرد و از آن به عنوان مظهر شكست سرمايه داري ياد كرد و گفت: سقوط امپراطوري دلار يعني سقوط سرمايه داري، يعني سقوط آمريكا.
اين روزها با جنبش وال استريت عليه نظام ليبرال سرمايه داري و تبعيض طبقاتي قيمت دلار در برابر بسياري از ارزها روند نزولي پيدا كرده است. ولي بالا رفتن قيمت دلار در ايران روند ديگري طي مي‌كند. رسانه‌اي تيتر مي‌زند؛ دلار ديوانه شده است. آن يكي مي‌گويد افسار گسيخته است. ديروز تيتري ديدم كه نوشته بود: قيمت دلار به حد خجالت آور رسيده است! جالب اين است كه كسي نمي‌آيد، بگويد كه در كشور چه خبر است؟
موج در موج فضاي رواني براي افزايش قيمت تصاعدي ارز از بيرون كشور به داخل پمپاژ مي‌شود. هيچ كس دنبال مهار موج رواني آن هم نيست. گويي بعضي‌ها از اين گراني خوش خوشانشان هم مي‌شود.
وقتي سكه شروع به گران شدن كرد، رئيس كل بانك مركزي با‌ترفندهايي از قبيل عرضه سكه در بقالي‌ها تا حدودي به جنگ موج رواني سكه رفت هر چند بعد از مدتي با بيان اينكه كار از دست ما در رفته است و ما نمي‌توانيم جلوي گراني سكه را بگيريم، باعث شد قيمت سكه دوباره شعله ور شده و برق آن چشم‌ها را خيره كند.
اما معلوم نيست بانك مركزي در رابطه با گراني ارز و سقوط ريالي در مقابل دلار مي‌خواهد چه كار كند؟ عدم شفاف سازي سياست‌هاي اقتصادي، همه را گيج و منگ كرده است و همين سردرگمي باعث افزايش موج رواني گراني شده است. تنها در دو سه روز گذشته قيمت دلار با اعلام خبر تحريم بانك مركزي توسط آمريكا 200 تومان افزايش پيدا كرده است كه با اين روند شايد اين افزايش همچنان ادامه داشته باشد. در حالي كه اين تحريم از مدتها قبل قابل پيش‌بيني و چاره ‌انديشي بود تا جلوي تأثيرگذاري رواني بر كاهش ارزش پول ملي گرفته شود.
اينكه خبري در برخي رسانه‌ها منتشر شود كه نرخ اجناس براساس قيمت دلار در ايران تعيين مي‌شود، زيبنده جمهوري اسلامي نيست. مديران اجرايي ما كه مدعي اداره جهان هستند، يا خوابند، يا توان مديريت قيمت سكه و ارز را ندارند و يا آنكه مي‌خواهند اين قيمت‌ها افزايش پيدا كند و آن را به مردم نمي‌گويند كه هر كدام از اين فرضيه‌ها درست باشد بايد گفت واي به حال ما!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١٠-١٣٩٠, ١٢:١٣

   

پر مبحث ترین ها