سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله‌مکارم‌شیرازی:

تصدی چندین پست انحصارطلبي است

کسانی که همه شغل‌ها را در اختیار خود می‌گیرند همه آن کارها را خراب می‌کنند و کینه‌ها و حسادت‌ها را برافروخته می‌کند و جوانان می‌بینند که تحصیلات بالایی دارند اما این جوان این در و آن در می‌زند اما کاری نصیبش نمی‌شود.
مرجع تقلید شیعیان تصدی چندین پست و شغل را با منطق و دستورات اسلامی منطبق ندانست.

 آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح چهارشنبه در درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حدیث اخلاقی که می‌فرماید مسلمان باید در مجالس برای دیگران جا باز کند اضافه کرد: باید در صحنه اجتماع هم به دیگران جا بدهیم برخی 20 شغل و پست دارند و عده زیادی جوان لایق و تحصیلکرده دارای مدارک بالای تحصیلی و با سواد بیکار هستند.

عده‌ای مشاغل را احتکار کرده‌اند

وی ابراز داشت: عده‌ای مشاغل را احتکار کرده‌اند که ناشی از عواملی از جمله سه چیز است یا معتقدند که من لایق هستم و دیگران از عهده این کار بر نمی‌آیند که این عادت تکبر و خودبرتربینی عادت شیطان است که او را بدبخت کرد.

این مرجع تقلید اضافه کرد: عامل دوم حرص و طمع است که می‌خواهند همه منافع برای آنها باشد و انحصارطلبی و حرص و طمع است که از بدترین رذایل اخلاقی است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم عنوان کرد: ممکن است منشأ دیگری هم داشته باشد که این افراد فقط به فکر گروه خویش هستند.

در صحنه اجتماع برای یکدیگر جا باز کنیم

این مرجع تقلید با بیان اینکه برخی در مجالس بالای مجلس را برای خود انتخاب می‌کنند و جایی برای دیگران باز نمی‌کنند تأکید کرد: در صدر اسلام وقتی چنین چیزی ایجاد شد آیه‌ای آمد که مومنان در مجالس جا را برای همدیگر باز کنند با این حال آیا نمی‌توان استنباط کرد که به طریق اولی باید در جامعه جا را برای دیگران و به خصوص جوانان باز کنیم.

وی اضافه کرد: اسلامی که می‌گوید در مجالس به دیگران جا بدهید می‌فرماید به یک شغل قناعت کنید و همه منافع را برای خودتان نخواهید چون این فرهنگ نازیبا در جامعه عامل مشکلات زیادی می‌شود و آتش کینه را شعله ور می‌کند.

به یک شغل بسنده کنیم

این مرجع تقلید ابراز داشت: کسانی که همه شغل‌ها را در اختیار خود می‌گیرند همه آن کارها را خراب می‌کنند و کینه‌ها و حسادت‌ها را برافروخته می‌کند و جوانان می‌بینند که تحصیلات بالایی دارند اما این جوان این در و آن در می‌زند اما کاری نصیبش نمی‌شود.

اسلام دین بی حساب و کتاب نیست

آیت الله مکارم بیان کرد: دستورات اسلام بی حساب و کتاب و تنها برای روز قیامت و کسب درجات معنوی نیست بلکه آثار فعلی و وضعی در جامعه دارد.

این مرجع تقلید ادامه داد: در روایتی از معصوم(ع) آمده است که محسنین کسانی هستند که در مجالس برای دیگران جا باز می‌کنند، به افراد محتاج قرض می‌دهند و به ضعفا کمک می‌کنند.

وی در خاتمه تأکید کرد: باید مسائل جناحی و گروهی را کنار گذاشت و به فکر جامعه بود و اگر به فکر یکدیگر باشیم خداوند هم به ما عنایت خواهد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٢-١٣٩٠, ٠٠:٠٢

   

پر مبحث ترین ها