سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دولت در سیاست داخلی نمره تجدید می گیرد

بروز شده : ٩-٠٩-١٣٩٢, ٢٣:٠۵    نسخه چاپی    
ایران، کره شمالی، روسیه نمونه های اقتصاد های دولتی هستند که هیچ گاه به شکوفایی دست نیافته اند واقتصاد ما هم زمانی شکوفا می شود که اقتصاد آزادشود و از دولتی بودن دور شود. ولی در کوتاه مدت می توان تاثیر گذاری سیاست های دولت را بر اقتصاد مثبت ارزیابی کرد.
دولت یازدهم آغازین ماه های عمر خود را سپری می کند اما از یکسو موج مطالبات عمومی موافقین دولت و از سوی دیگر سونامی انتقادات پرشمار مخالفین دولت، برغم این مدت کوتاه سپری شده، انتظارات از دولت تدبیر و امید را بار فزاینده ای بخشیده است. در همین راستا رئیس جمهور طی گزارشی مشروح و مفصل به تشریح وضعیت عمومی کشور در حوزه های مختلف پرداخت تا شرایط آنگونه که هست برای مردم تبیین و تشریح شود و مطالبات ساختاری معقولانه و متناسب در حوزه های مختلف به خود بگیرد. مطالباتی که در حوزه موافقین دولت معطوف به مولفه های سیاسی و در حوزه منتقدین معطوف به حوزه های اقتصادی است.

دکتر صادق زیبا کلام از زمره حامیان پروپاقرص حسن روحانی در موسم انتخابات بود و اکنون نظر وی در خصوص عملکردهای دولت می تواند جالب و شنیدنی باشد. او معتقد است در سیاست خارجی و اقتصاد عملکردها مثبت بوده و دولت نمره قبولی می گیرد اما در عین حال معتقد است در زمینه مولفه های توسعه سیاسی دولت نمره قابل قبولی نمی گیرد و در عمل برای آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر اقدام کافی از سوی دولت انجام نپذیرفته است. البته این مصاحبه پیش از آن گرفته شده که سخنگوی دولت اعلام داشت که دولت بدون سر و صدا مشغول پیگیری آزادی زنداینان و محصورین است.

نکته آنکه رئیس جمهوری نیز در گفت و گو با فایننشال تایمز با صراحت اعلام کرده که دولت بدنبال انجام وظیفه در این خصوص است و شخص وی نیز به حل شدن موضوع بسیار خوشبین است. در ادامه گفت و گوی کوتاه خرداد با صادق زیبا کلام را می خوانید:

آقای دکتر شما موفق ترین حوزه عملکردی دولت را چه می دانید؟ پاشنه موفقیت دولت در طول بازه زمانی 100 روزه را در چه حوزه ای می دانید؟

در یک نگاه کلی به دولت آقای روحانی درعملکرد صد روزه به این نتیجه می رسیم که اصلی ترین و بنیادی ترین عملکرد دولت، دستاورد مهمی است که این دولت درزمینه هسته ای به دست آورده است. پرونده هسته ای کشور را در حدود به هشت سال دچار بحران های متعددی کرده بودند و آقای روحانی هم تمام تلاش خود را برای حل موضوع پرونده هسته ای انجام داد وعملکرد مثبتی هم در این زمینه داشت. پیروزی های به دست آمده در پرونده هسته ای درنتیجه توافق ژنو کشوررا درآینده از قهقرا خارج خواهد کرد. باید به عملکرد هسته ای دولت در این صد روزاخیر نمره مثبت و بالایی داد. باید توجه داشت که تحریم ها اثربسیارمخربی بر روی ساختار اقتصاد ایران گذاشته بودند که با شعار قابل حل نبود. برای عمق تاثیر گذاری تحریم ها شما کافی است به سفر معاون وزیر صنایع به آذربایجان غربی توجه کنید. در سخنرانی که ایشان داشتند اعلام کرده اند که حدود 52 درصد صنایع کشور با بحران جدی روبرست که این واحد ها یا به حال نیمه تعطیل درآمده اند یا تعطیل شده اند. بنابراین اگر بن بست هسته ای ادامه پیدا می کرد وضع از حالت فعلی بدتر می شد.

با این وصف شما معتقدید که در حوزه سیاست خارجی و یکی از گرانیگاه های حساس و کلیدی آن دولت موفق عمل کرده و در آینده چشم انداز موفقی در حوزه اقتصاد خواهیم داشت اما آیا در حوزه اقتصاد همین نکته به نظر شما کافی است و یا دولت تنها در همین حوزه عملکرد مثبتی داشته است؟

در مورد وضعیت اقتصادی کشور وعملکرد دولت باید گفت واقعیت اقتصادی کشور این است که ایران دارای یک اقتصاد دولتی و ناسالم است و این قابل انکار نیست، براساس تئوری آدم اسمیت هیچ اقتصاد دولتی نمی تواند شکوفا شود. ایران، کره شمالی، روسیه نمونه های اقتصاد های دولتی هستند که هیچ گاه به شکوفایی دست نیافته اند واقتصاد ما هم زمانی شکوفا می شود که اقتصاد آزادشود و از دولتی بودن دور شود. ولی در کوتاه مدت می توان تاثیر گذاری سیاست های دولت را بر اقتصاد مثبت ارزیابی کرد. البته درکوتاه مدت هم باید صبرمی شد که پرونده هسته ای به نتیجه گیری برسد که به الحمد الله عملکرد دولت در این زمینه مثبت بوده است.

شما انسان رک و صریحی هستید و در بیان انتقادات هم ملاحظه کاری های معمول را ندارید، اگر قرار باشد حوزه ای را که دولت در آن عملکرد ناموفق داشته بیان کنید به چه موضوعی اشاره خواهید کرد؟

در زمینه توسعه سیاسی دولت به نظرمن نمی تواند نمره بالایی را به دست آورد و شاید بتوان گفت دولت در این مورد تجدید شده است و مجددا باید امتحان بدهد به این دلیل عملکرد دولت را مثبت نمیدانم چون مشکلات مطبوعات هنوز حل نشده است و در خصوص رفع سانسور از کتاب وزیر ارشاد حرف های خوبی زده اند ولی نمود عملی این سخنان نیز هنوز در جامعه دیده نشده است. تشکل های دانشجویی هنوز گرفتار آزادی عمل هستند. هیچ گونه عملکرد مثبتی برای آزادی زندانیان سیاسی صورت نپذیرفته است .

در زمینه رفع حصر آقای مهندس موسوی و دکتر رهنورد و همچنین حجت الاسلام کروبی اقدام و عمل جدی ای از طرف آقای روحانی صورت نگرفته است البته من قبول دارم که که رفع حصر فقط دست آقای روحانی نیست ولی ایشان میتواند دراین زمینه اقدامات لازم را انجام دهند بالاخره بخش زیادی از آراء ایشان و خواهان آزادی زندانیان سیاسی هستند و خواهان بازگشت اساتید و دانشجویان ستاره دار به دانشگاه هستند همچنین دانشگاه ها باید یک مقداری از نفوذ مدیریت شورای عالی انقلاب فرهنگی خارج شوند و دانشگاه ها باید تاحدودی استقلال پیدا کند علت اینکه بنده به آقای روحانی درعملکرد توسعه سیاسی در داخل نمره قابل قبولی نمی دهم این است که ایشان تمام انرژی خود را بر روی پرونده هسته ای قرار داده بودند و به این دلیل نتوانستند در زمینه توعه سیاسی گام مفیدی بردارند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٩-١٣٩٢, ٢٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها