سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله العظمی نوری همدانی:

روحانیت نسبت به مسائل نظام سکوت نکند

متأسفانه برخی بر این باور هستند که حمایت و پشتیبانی از نظام، استقلال حوزه را از بین می‌برد؛ در صورتی که از گذشته در میان علمای اسلامی حساسیت نسبت به حکومت وجود داشته است.
حضرت آیت‌الله نوری همدانی با بیان این که پشتیبانی از نظام جمهوری اسلامی منافاتی با استقلال حوزه ندارد، گفتند: طلاب و روحانیون باید نسبت به مسائل نظام بی‌تفاوت و ساکت نباشند.

 
به گزاراش مرکز خبر حوزه، معظم‌له صبح امروز در پایان درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به ضرورت گرامی‌داشت نیمه خرداد و سالروز رحلت امام خمینی(ره) اظهار داشتند: نیمه خرداد خاطرات فراوانی در انقلاب دارد که برای مسلمانان اهمیت زیادی دارد.

ایشان افزودند: این  خاطره مانند چشمه زلالی است که هیچ‌گاه خشک نمی‌شود و در اعماق دل مردم و مؤمنان جاری می‌باشد.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به این که تمامی انبیای الهی در درون جامعه و میان مردم بودند و تمام تلاششان برای هدایت مردم بود، اظهار کردند: امام خمینی(ره) نیز مانند انبیای الهی همواره در کنار مردم و با آنها بود و نسبت به مشکلات و نیازهای آنها آگاه بود؛ با توجه به این آگاهی، امام(ره) توانست انقلاب را با پشتیبانی مردم به پیروزی برساند.

*پشتیبانی از نظام با استقلال حوزه منافاتی ندارد

ایشان با تأکید بر این که طلاب باید خود را نسبت به مسائل نظام مسئول بدانند،‌ گفتند: متأسفانه برخی بر این باور هستند که حمایت و پشتیبانی از نظام، استقلال حوزه را از بین می‌برد؛ در صورتی که از گذشته در میان علمای اسلامی حساسیت نسبت به حکومت وجود داشته است.

*علما نسبت به مسائل حکومتی بی‌تفاوت نیستند

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: در گذشته با این که علما در نجف بودند، ولی نسبت به مسائلی که در دوره قاجار و پهلوی درکشور وجود داشت، حساس می‌شدند و با سخنرانی و انتشار اعلامیه‌ها، نسبت به اشتباهات حکومت واکنش نشان می‌دادند.

ایشان با اشاره  به سخن امام خمینی(ره) که ولایت فقیه را مانند ولایت رسول‌الله(ص) معرفی کرد، گفتند: اگر خود پیامبر(ص) ولایت داشتند، ما چه می‌کردیم؟ همان وظیفه‌ای که در زمان ایشان بر دوش ما بود، امروز نیز نسبت به ولایت فقیه و نظام جمهوری  اسلامی همان وظایف را داریم.

* مخالفان نظام و ولایت راه ابوسفیان‌ها را می‌روند

حضرت آیت‌الله نوری همدانی افزودند: در این شرایط کسی که با ولایت فقیه و نظام اسلامی به مخالفت برخیزد، همان راه ابولهب و ابوسفیان را ادامه داده است؛ بر این اساس ما وظیفه داریم که مانند عمار‌ها و مالک‌ اشتر‌ها، نظام اسلامی و ولایت را حفظ و از آن پشتیبانی کنیم.

ایشان خطاب به افرادی که پشتیبانی از نظام را برهم زدن استقلال حوزه می‌دانند، گفتند: مگر هدف شما اسلام و پیاده کردن موازین اسلامی نیست؛ بنابر این در جامعه‌‌ای که اسلام در آن حاکم است و موازین دینی اجرا می‌شود، واجب است که انقلاب را حفظ و از آن دفاع کنیم.

*طلاب؛ افسران جنگ نرم

این مرجع تقلید در ادامه طلاب را افسران جنگ نرم معرفی کرده و ابراز داشتند:  باید بدانیم که دشمن ساکت ننشسته و فتنه 88 تنها فتنه دشمن نبود، بلکه فتنه‌های جدید و خطرناک‌تر در ادامه تلاش‌های آنها برنامه‌‌ریزی شده است؛ در این شرایط طلاب باید به عنوان افسران جنگ نرم وارد عمل شده و نظام و انقلاب را حفظ کنند.

ایشان با بیان این که در نتیجه انقلاب و تلاش طلاب در معرفی آرمان‌های انقلاب به جهانیان، موج بیداری در جهان به راه افتاده است، ‌گفت: امروز کشورهای مصر، تونس، لیبی، بحرین و برخی کشورهای اروپایی شاهد بیداری مردم نسبت به طاغوت هستند که برگرفته از انقلاب اسلامی ایران است؛ البته باید نسبت به سنگ‌اندازی‌ها و تلاش دشمنان برای منحرف کردن آنها هشیار باشیم.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی ادامه دادند: آنها تلاش دارند این انقلاب‌ها را برای رسیدن به دموکراسی معرفی کنند و آن را از اهداف  اسلامی دور  نمایند.

*خود را مجهز کنیم

ایشان با تأکید بر این که برای موفقیت در این  جنگ نرم باید خود را مجهز کنیم، اظهار داشتند: همان‌گونه که انسان‌ها پیش  از جهاد تمرین‌هایی برای تقویت خود انجام می‌دهند، طلاب نیز باید با مطالعه فراوان و غنیمت‌ شمردن فرصت‌ها، وارد میدان نبرد در جبهه نرم شوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٣-١٣٩٠, ٢٣:٠٨

   

پر مبحث ترین ها