سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله العظمی نوری همدانی:

وجود علم، ایمان و جهاد در مردم فتنه را کور می‌کند

بروز شده : ۶-٠٣-١٣٩٠, ١٠:۵١    نسخه چاپی    
تمام فتنه‌ها در ایران کور شده است زیرا در درون مردم، علم، ایمان و جهاد وجود دارد و برای خنثی کردن توطئه و فتنه‌ها وجود این سه اصل لازم و ضروری است.
مرجع تقلید شیعیان وجود علم، ایمان و جهاد در درون مردم را عامل اصلی کور شدن فتنه و توطئه‌های دشمنان عنوان کرد.

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی ظهر پنج شنبه در دیدار با جمعی از اعضای بسیج اساتید دانشگاه‌های استان همدان، دانشگاه تربیت مربی البرز، امام صادق‌(ص) و خانواده‌های شهدای استان همدان که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد گفت: تمام فتنه‌ها در ایران کور شده است زیرا در درون مردم، علم، ایمان و جهاد وجود دارد و برای خنثی کردن توطئه و فتنه‌ها وجود این سه اصل لازم و ضروری است.

وی با اشاره به اینکه علم، ایمان و جهاد سه عنصر اصلی در ادیان و آموزه‌های الهی است اظهار داشت: گام نخست در اسلام علم است که وسیله پیشرفت همه عرصه‌ها است و در قرآن کریم نیز ۸۰ مورد از علم، علما، تعلیم و تعلم تمجید به عمل آمده است.

وی ادامه داد: امام علی(ع) فرموده‌اند در جوانی علم بیاموزید تا در بزرگسالی دارای مجد و عظمت باشید و همچنین کسانی که در دوران جوانی و نوجوانی در راه علم گام بر نداشته‌اند در زندگیشان تقدم و پیشرفتی نخواهند داشت.

علم منهای ایمان سبب کمال انسان نمی‌شود

این مرجع تقلید گفت: دومین موردی که در اسلام و ادیان الهی به آن تأکید شده ایمان است که علم سکولار یا علم منهای ایمان انسان را به کمال نمی‌رساند بلکه باعث بدبختی نیز می‌شود.

نوری همدانی با اشاره به اینکه قرآن کریم آن علمی را علم می‌داند که توأم با ایمان باشد اضافه کرد: علم منهای ایمان همانند دزدی است که با چراغ قوه به دزدی برود بنابراین علم باید توأم با ایمان باشد.

وی با بیان اینکه کلمه بصیرت یک کلمه بسیار مهم است که همواره رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید فراوان دارند افزود: خروش مردم در  9 دی و ۲۲ بهمن ماه سال ۸۸ که فتنه گران را مأیوس کرد نشان از بصیرت بسیار زیاد مردم بود، بنابراین در برابر بصیرت هیچ فتنه‌ای بوجود نخواهد آمد.

نوری همدانی در رابطه با تکریم و جایگاه والای معلم نیز اظهار داشت: هر چقدر یک شخص در برابر استاد خود تعظیم و تکریم کند به‌‌ همان اندازه به برکت علمش افزوده خواهد شد.

وی همچنین در خصوص تفاوت و فرق بین ایمان و علم گفت: علم به معنی دانستن است ولی ایمان یعنی چیزی که انسان به آن دل بسته است و در برابر آن اطاعت و اخلاص دارد بنابراین ایمان یک مرتبه بالا‌تر از علم است.

استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه سومین اصلی که در اسلام وجود دارد جهاد است و علم و ایمان باید توأم با جهاد باشد افزود: ‌جهاد حرکتی است که توطئه و نقشه‌های دشمن را عقیم می‌کند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی متناسب با هر سال نامگذاری مخصوصی می‌کنند که امسال را به نام جهاد اقتصادی نامگذاری کرده‌اند و ‌با توجه به اینکه دشمنان ما ایران را تحریم کرده‌اند ولی ما با جهاد اقتصادی تمام نقشه‌های آن‌ها را خنثی کرده‌ایم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٣-١٣٩٠, ١٠:۵١

   

پر مبحث ترین ها