سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در درس خارج فقه بیان شد:

انتقاد آیت الله مکارم از رواج برخی تعبیر‌ها در صدا و سیما و جراید

بروز شده : ٧-٠٢-١٣٩٠, ٢٣:۵۶    نسخه چاپی    
وقتی دو تا هنرپیشه یا بازیگر به هم فحش می‌دهند و حرف‌های رکیکی می‌زند و در سطح وسیعی برای عموم پخش می‌شود، باعث بد آموزی بچه‌ها و جوانان می‌شود؛ از این رو باید این حرف‌های زشت از برنامه‌ها پیرایش شود.

 آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه امروز زبان‌ها و قلم‌ها خشن شده است از رواج برخی تعبیرها در برنامه‌های صدا و سیما و برخی جراید انتقاد کرد.

به ‌گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح چهارشنبه در درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد با بیان اینکه امروز زبان‌ها و قلم‌ها خشن شده است و حالت پرخاشگری بر افراد ایجاد شده ، گفت: متأسفانه در سطح جراید و گاهی در صدا و سیما تعبیرات و برخورد‌ها خوب نیست.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه جراید باید کلاس درس و صدا و سیما باید دانشگاه باشد، اظهار داشت: وقتی دو تا هنرپیشه یا بازیگر به هم فحش می‌دهند و حرف‌های رکیکی می‌زند و در سطح وسیعی برای عموم پخش می‌شود، باعث بد آموزی بچه‌ها و جوانان می‌شود؛ از این رو باید این حرف‌های زشت از برنامه‌ها پیرایش شود.

وی با ابراز تأسف از کمرنگ شدن مسایل عاطفی و اخلاقی اسلامی، گفت: امروز در شهرهای بزرگ شاهد هستیم و همسایه‌ها از همدیگر هیچ اطلاعی ندارند.

آیت الله مکارم‌ در ادامه اسلام را مجموعه عواطف و برنامه‌های اخلاقی معرفی کرد و بیان داشت: برنامه‌هایی که در اسلام بسیار بر آن تأکید شده است و دنیای مادی آن را از بین برده است، باید در جامعه پرورش یابد.

دانش را از غرب بگیریم، نه اخلاق!

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار است چیزی را از کشورهای غربی بگیریم، صنایع و دانش آن‌ها است، نه عواطف و اخلاق.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با استناد به روایتی از امام صادق‌ (ع) در تبیین ویژگی‌های شیعیان،  عنوان داشت: کسی که به هنگام غضب بر خود کنترل نداشته باشد، از شیعیان نیست.

وی ادامه داد: غضب در انسان وجود دارد و اگر به جا باشد، حافظ انسان است، ولی اگر حساب شده نباشد، خطرهای زیادی را برای او بوجود می‌آورد.

استاد در س خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: اهل علم در این می‌ان، باید بیشتر غضب خود را کنترل کنند و با حسن خلق و رفتار درست، بتوانند قلوب را به سوی خود جذب کنند.

وی، تصریح کرد: ادای حق رفاقت و دوستی‌ها خوش خلقی، ادای حق همسایگی و... از دیگر مسایلی است که باید در بین شیعیان وجود داشته باشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٢-١٣٩٠, ٢٣:۵۶

   

پر مبحث ترین ها