سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی: نگران اختلاف گروه‌های سیاسی هستم

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه در داخل نیز مشکلات اقتصادی و فرهنگی فراوان است، فرمودند: ریشه مشکلات اقتصادی از سویی تحریم‌ها و فشارهای خارجی و از سویی دیگر اشتباهاتی بود که در گذشته انجام شد و کشور را در یک چالش برد، انشاالله که سوء نیت نداشته‌اند.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه من نگران اختلاف جناح‌ها و گروه‌ها هستم، گفت: در حالی که دشمنان همه را می‌کوبند باید وحدت داشته باشیم، انصاف نیست که اختلاف داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار دبیرکل و شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین کشور، با تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) توجه به علم را یک اصل مهم در دین مبین اسلام و مکتب تشیع دانست.

وی با بیان اینکه تحصیل تمام علومی که نیاز جامعه به آن وابسته است، واجب کفایی به شمار می‌آید، ابراز داشت: در دنیای امروز جوامعی که در علوم مختلف پیشرفت داشته‌اند داعیه حکومت بر همه دنیا را دارند و این وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند.

استاد برجسته حوزه، با تاکید بر اینکه هیچ فاصله‌ای بین حوزه و دانشگاه نمی‌بینیم، گفت: دشمنان ما همواره اصرار داشته‌اند که بین دانشگاه و حوزه‌های علمیه تضاد ایجاد کنند و آن‌ها را به جان هم بیندازند و با پیروزی انقلاب هم ارتجاع سرخ و سیاه را مطرح کردند.

مشکلات اقتصادی و فرهنگی داخلی فراوان است


وی شرایط فعلی کشور را خطیر، حساس و پیچیده عنوان کرد و گفت: از نظر خارجی هر روز دشمنان ما بهانه تازه‌ای می‌گیرند و اگر یک مسئله را حل کنیم بهانه‌ای دیگر می‌گیرند، امیدواریم مذاکرات به جایی برسد اما نباید مطمئن باشیم و خود را از فریضه‌های دیگر و وظایفی که در قبال آن داریم غافل کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه در داخل نیز مشکلات اقتصادی و فرهنگی فراوان است، فرمودند: ریشه مشکلات اقتصادی از سویی تحریم‌ها و فشارهای خارجی و از سویی دیگر اشتباهاتی بود که در گذشته انجام شد و کشور را در یک چالش برد، انشاالله که سوء نیت نداشته‌اند.

باید مشکلات اقتصادی را با تدبیر حل کنیم


وی افزود: مشکلاتی نیز از ناحیه خود مردم وجود دارد که متاسفانه برخی بی‌انصافی می‌کنند و بی‌جهت قیمت اجناس را بالا می‌برند و بر مشکلات اقتصادی می‌افزایند.

مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و باید مشکلات اقتصادی را با تدبیر حل کنیم، گفت: مشکلات اخلاقی در زمان ما عوامل و سرمنشأهای بسیاری پیدا کرده است، 90 درصد ماهواره‌ها در خوشبینانه‌ترین فرض دعوت به فساد می‌کنند و متاسفانه با گسترش فناوری‌های روز نشر فساد امکان بیشتری پیدا کرده و همین تهدیدی جدی برای جوامع و خانواده‌ها است؛ شبهه افکنی دشمنان علیه اصل دین و اعتقادات مذهبی نیز در جای خود قابل بحث است.

وی نامگذاری امسال به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی رهبر معظم انقلاب را بسیار هوشمندانه توصیف و تصریح کرد: باید مسائل و مشکلات اقتصادی و مشکلات فرهنگی را در کنار هم با عزم ملی و مدیریت جهادی حل کنیم.

این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: امیدواریم همه دست به دست هم دهیم تا پایان سال بتوانیم نتیجه بگیریم و شعار سال را به واقعیت برسانیم.

وی مشکل تورم در کشور را جدی عنوان و اضافه کرد: اگر مسئله هدفمندی و قیمت حامل‌های انرژی مجلس و دولت به صورت جدا و غیر همزمان مورد اصلاح قرار می‌گرفت بهتر بود؛ اما به هر حال هیچ چیز در زندگی بن بست ندارد و می‌توان مشکلات را با اخلاص، درایت و وحدت حل کرد.

عمر 35 ساله انقلاب با وجود توطئه‌های وحشتناک دشمنان شبیه معجزه است

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه باید جلوی حالت انفعالی و یاس و نا‌امیدی در جامعه را بگیریم، گفت: باید مردم را نسبت به آینده امیدوار کرد چراکه همه مشکلات قابل حل است و ما مشکلاتی سخت‌تر از مشکلات کنونی را پشت سر گذاشته‌ایم و عمر 35 ساله انقلاب با وجود توطئه‌های وحشتناک دشمنان شبیه معجزه است.

وی خواستار حفظ وحدت نیروهای داخلی شد و با بیان اینکه من نگران اختلاف جناح‌ها و گروه‌ها هستم، ابراز داشت: در حالی که دشمنان همه را می‌کوبند باید وحدت داشته باشیم، انصاف نیست که اختلاف داشته باشیم. اختلاف سلیقه‌ها نباید به جنگ، نزاع و مخالفت تبدیل شود.

باید در همه مسائل اعتدال داشته باشیم


استاد برجسته حوزه با اشاره به شعار اعتدال، گفت: در هر جامعه‌ای تندروهایی هستند اما اگر اکثریت جامعه به سمت اعتدال بروند تندرو‌ها منزوی می‌شوند و نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و باید در همه مسائل اعتدال داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه همه باید به اصول اسلام پایبند باشند، گفت: آنچه تا امروز کشور ما را سرپا نگاه داشته ارزش‌های دینی و اسلامی بوده است و آنچه ما را در برابر دشمنان حفظ می‌کند پایبندی به اصول اسلام است.

آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: آمریکایی‌ها اگر نیروی مذهبی در جوانان ما نبود بار‌ها به ما حمله کرده بودند، ترس آن‌ها از بسیجیان جان برکف است که از مرگ نمی‌ترسند، سربازان آمریکایی‌ها گرفتار بیماری‌های روانی می‌شوند و خود کشی می‌کنند، اما رزمندگان ما این گونه نیستند و باید بیش از پیش باورهای ایمانی و اعتقادی جامعه را تقویت کرد و اگر در این عرصه ضعف پیدا کنیم آینده ما خطرناک خواهد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠١-١٣٩٣, ١٩:۴٧

   

پر مبحث ترین ها