سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله مکارم شیرازی:

هیات های مذهبی مسابقه پرداخت مبالغ هنگفت به مداحان نگذارند

باید مراقب باشیم کارهای خلاف مجالس حسینی را آلوده نکند؛ مداحان مراقب باشند، پیشکسوتان مداحی به مداحان جوان آموزش دهند تا سبک‌های موهن و نامناسب مجالس اباعبدالله(ع) رواج نیابد.
یکی از مراجع تقلید با انتقاد از ورود برخی سبک‌های مناسب مجالس عیش و نوش به مراسم‌های حسینی گفت: هیئت‌های مختلف عزاداری نباید مسابقه پرداخت پول‌های هنگفت به مداحان را ترتیب دهند.

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حضرت آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به روایتی از امام هادی(ع) اظهار کرد: ایشان می‌فرمایند «خداوند سرزمین‌هایی دارد که دوست دارد در آنجا مردم دعا کنند و او نیز اجابت کند» که در اینجا سوالی مطرح می‌شود که آیا زمان و مکان دارای اهمیت خاصی می‌تواند باشند یا خیر.
او افزود: شرافت زمان‌ها و مکان‌ها بستگی به حوادثی دارد که در آنجا واقع می‌شود؛ به عنوان مثال در شب قدر تقدیر مقدرات صورت می‌گیرد و دیگر اینکه قرآن در این شب نازل شده است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه امام حسین(ع) برای نشان دادن انحراف در اسلام و رسوا کردن یزیدیان قیام کرد عنوان داشت: به همین دلیل مکانی که ایشان در آنجا قیام خود را انجام دادند و در مقابل دشمنان ایستادند مکان شریفی است و خداوند دوست دارد در چنین جاهایی دعای مردم را بشنود و اجابت کند.

او ادامه داد: شریف شدن زمان و مکان خاصی کاملا مستدل و بر اساس منطق عقلانی است.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود به نخستین روز ماه صفر اشاره کرد و گفت: این ماه هم آبستن حوادث تاریخی دردناکی همچون رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امامان معصوم حسن مجتبی(ع) و رضا(ع) و نیز اربعین حسینی است که ظرفیت‌های گوناگونی برای تبلیغ دین فراهم آورده‌اند.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با تاکید بر تبیین اهداف امام حسین(ع) و سایر حضرات معصومین(ع) توسط مبلغان خاطرنشان کرد: عزاداری جای خود دارد ولی لازم است اهداف هم به خوبی تبیین شوند؛ گاهی که سجده زیارت عاشورا را می‌خوانم فکر می‌کنم اگر مضمون این عبارت را در جامعه پیاده کنیم بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.
او بیان داشت: باید صادقانه قدم برداشت تا از شفاعت امام حسین(ع) در روز قیامت بهره‌مند شد؛ آنهایی که خون قلبشان در این راه ریخته شده و این به معنای آخرین درجه فداکاری است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به ضرورت احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و اقامه نماز و زکات گفت: قدم صدق تنها منحصر در عزاداری نیست بلکه باید به احکام دین عمل کرد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه ادعیه و زیارات کلاس درسی برای انسان‌ها هستند تصریح کرد: اگر می‌خواهیم در روز قیامت از شفاعت امام حسین(ع) برخوردار شویم باید صدق در مسیر داشته باشیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود افزود: باید مراقب باشیم کارهای خلاف مجالس حسینی را آلوده نکند؛ مداحان مراقب باشند، پیشکسوتان مداحی به مداحان جوان آموزش دهند تا سبک‌های موهن و نامناسب مجالس اباعبدالله(ع) رواج نیابد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با انتقاد از ورود برخی سبک‌های مناسب مجالس عیش و نوش به مراسم‌های حسینی عنوان داشت: همچنین هیئت‌های مختلف نباید مسابقه پرداخت پول‌های هنگفت به مداحان را ترتیب دهند؛ مداحان و هیئت‌ها باید نیت خالص داشته باشند؛ پرداخت وجوهات کلان و چشم و هم چشمی نباید وجود داشته باشد.

استاد حوزه علمیه قم گفت: خطبا هم نباید مسابقه با هم بگذارند و وارد مسائل سیاسی خاص شوند؛ هیئت‌ها مراقب این موارد باشند.

او با اشاره به دیدار خود با چند نفر از اساتید دانشگاه‌های ژاپن عنوان داشت: آنها با این اینکه پیرو دین خاصی نبودند تحت تاثیر مجالس حسینی و عزاداری‌های محرم قرار گرفته بودند؛ این مجالس ظرفیت‌ها و جاذبه‌های فراوانی دارند مشروط بر اینکه آلوده به مسائل خلاف نشوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٩-١٣٩٢, ٢٣:٣١

   

پر مبحث ترین ها