سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آيت الله مكارم شيرازي در ديدار شهردار قم:

بی‌حجابی در قم لطمه سنگینی به نظام وارد می‌کند

در دولت قبلی درباره مسائل فرهنگی بد رفتار شد البته این کار دامن شهرداری را هم گرفت و موجب روی گردان شدن مردم از آنها شد؛ با وجود آن همه پست‌های کلیدی که داشتند در شورای شهر یک نفر هم ندارند.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه در دولت قبلی درباره مسائل فرهنگی بد رفتار شد به مفاسد فرهنگی کشور از نظر اجتماعی و امنیتی اشاره كرد و گفت: بی‌حجابی در قم لطمه سنگینی به نظام وارد می‌کند.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی عصر یکشنبه در دیدار شهردار قم در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از انتخاب مجدد وی در این سمت از سوی شورای اسلامی شهر قم اظهار داشت: قم، شهر خاصی است که مرکز بزرگترین حوزه علمیه شیعه و جهان اسلام است و علاوه بر آن مدفن حضرت معصومه(س) و محل قرار داشتن مسجد مقدس جمکران است، که قم را به تمام معنا روحانی نموده است.

وی با بیان این که خدمت در این شهر امتیازی است که هیچ مسئولی در کشور دارای آن نیست، اظهار داشت: باید قدردان این نعمت بود و حق آن را نیز ادا کرد.

در ساخت‌ و سازها جنبه فرهنگی و مذهبی قم لحاظ شود

آیت الله مکارم شیرازی همچنین با بیان این که بارها گفته‌ایم و مسئولان نیز باید بدانند که نباید در تخصیص بودجه و تسهیلات، قم را با شهرهای دیگر جمع نمود؛ چرا که قم شرایط خاص خود را دارد و از درآمدهایی که سایر شهرها دارند بی‌بهره است، گفت: بسیاری از ساخت و سازها در این شهر جنبه مذهبی و دینی دارد با این حال درآمد مادی به همراه ندارد.

وی با تأکید بر این که قم باید به جایگاهی برسد که هرکس وارد آن می‌شود در لحظه ورود، متوجه حضور در شهری دینی و روحانی شود در این عرصه باید مسائل جانبی از جمله معماری اسلامی، نظافت و غیره نیز بر این مسئله دلالت داشته باشد.

این مرجع تقلید، وظیفه شهرداری را به ویژه در شهر مذهبی چون قم، صرفاً وظیفه‌ای عمرانی ندانست و گفت: درست است که شهرداری، وظیفه عمرانی و آبادانی دارد ولی این به این معنی نیست که جنبه‌های فرهنگی فراموش شود به ویژه در شهر قم باید به راه‌اندازی مراکز فرهنگی و حمایت از آنها اهتمام ورزیده شود و با مسائلی که در مقابل فرهنگ قرار دارد نیز مقابله کرد.

بی‌حجابی در قم لطمه سنگینی به نظام وارد می‌کند

وی با بیان این که بدحجابی و بی‌حجابی در قم لطمه سنگینی به نظام وارد می‌کند، تصریح کرد: قم خاستگاه انقلاب و امام(ره) است از این رو مسائل ناهنجاری چون بی‌حجابی وبدحجابی علاوه بر آسیبی که بر شهر وارد می‌کند لطمه سنگینی به نظام می‌زنند شهرداری نیز به اندازه توان خود در کنار سایر نهادهای مربوطه باید نقش آفرین باشد.

آیت الله مکارم شیرازی وضع فرهنگی جامع امروز را نامناسب دانست و گفت: وضع فرهنگی که امروز در جامعه حاکم است و وجود بدحجابی و بی‌حجابی در جامعه قابل قبول نیست چراغ سبزهایی که دولت قبلی در این عرصه داد موجب جسور شدن افراد شده تا جایی که حریم‌ها شکسته شد و برخی‌هل از خط قرمزها گذشتند.

وی افزود: در دولت قبلی درباره مسائل فرهنگی بد رفتار شد البته این کار دامن شهرداری را هم گرفت و موجب روی گردان شدن مردم از آنها شد؛ با وجود آن همه پست‌های کلیدی که داشتند در شورای شهر یک نفر هم ندارند.

این مرجع تقلید با ضروری دانستن مبارزه با مفاسد تصریح کرد: نباید گمان کرد که مفاسد فرهنگی تنها برای خود است بلکه سبب افزایش طلاق، جنایت فرار دختران از خانه، اعتیاد و غیره می‌شد که کشور را از نظر اجتماعی و امنیتی و غیره تهدید می‌کند از این رو نسبت به آنها باید حساس بود.

نقشه پردیسان قم ناقص طراحی شده است

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله مکارم شیرازی در پایان با انتقاد از وضعیت منطقه پردیسان در قم، با وجود مشکلات فرهنگی و رفاهی اظهار داشت: پردیسان دارای مشکلات زیاد فرهنگی، رفاهی از جمله نبود مسجد، درمانگاه، مغازه و غیره است چرا که با توجه به اینکه مکانی تازه ساخت است انتظار می‌رفت با بهترین شیوه و نقشه ساخته شود ولی به گونه‌ای ناقص ساخته شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٧-١٣٩٢, ١٧:۴٠

   

پر مبحث ترین ها